Proteza na implantach kontra proteza akrylowa -zanim zdecydujesz, poznaj różnice!

Avatar
autor:
dodano: 23.11.2021
kategoria: Poradnik

Współczesna protetyka oferuje wiele możliwości rekonstrukcji utraconego uzębienia. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem wybieranym przez osoby dotknięte bezzębiem jest tradycyjna proteza ruchoma przez wiele osób określana mianem „sztucznej szczęki”. Pomimo iż przywraca podstawową funkcjonalność i estetykę uśmiechu, to jednak nie korzystanie z niej nie dla każdego jest komfortowe. Na szczęście istnieją różne alternatywy dla protez akrylowych, których optymalny dobór jest uzależniony od potrzeb, oczekiwań i możliwości danego Pacjenta. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji z ekspertem w dziedzinie protetyki, który na podstawie wywiadu medycznego oraz skrupulatnej diagnostyki zaproponuje najbardziej odpowiednie dla danej osoby rozwiązanie. Na początek jednak proponujemy krótki rekonesans po najczęściej wybieranych przez Pacjentów metodach estetycznej odbudowy utraconego uzębienia, co może okazać się pomocne w przygotowaniu się do konsultacji z ekspertem.

 

Protezy zębowe – co to jest proteza akrylowa?

Proteza akrylowa jest najczęściej wybierana przez Pacjentów z częściowym lub całkowitym bezzębiem, którym zależy na ekonomicznym rozwiązaniu dzięki któremu odzyskają sprawność w jamie ustnej i dobrym wygląd uśmiechu. Proteza całkowita składa się z bazy, służącej uzupełnieniu utraconej tkanki kostnej i zębów akrylowych, które zastępują naturalne, utracone uzębienie. W protezach częściowych stosowane są dodatkowo klamry, które pomagają utrzymywać protezę na podłożu.

Proteza całkowita jest wybierana przez Pacjentów, którzy utracili wszystkie zęby. W celu wykonania protezy konieczne jest uprzednie pobranie wycisków, które następnie trafiają do laboratorium protetycznego, gdzie doświadczony technik wykonuje próbną protezę w wosku i po jej akceptacji przez Pacjenta wykonywana jest ostateczna praca protetyczna, która odpowiada uwarunkowaniom w jamie ustnej konkretnej osoby. Proteza ruchoma pozwala w krótkim czasie odzyskać podstawową funkcjonalność w jamie ustnej i znacząco poprawić estetykę uśmiechu. Nie jest jednak pozbawiona pewnych mankamentów, o których warto wiedzieć dokonując ostatecznego wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania.

 

Proteza zębowa akrylowa – zalety i wady

Głównym zadaniem protezy akrylowej jest przywrócenie funkcji żucia, poprawa estetyki uśmiechu oraz wymowy. Dlatego ważne jest odpowiednie wykonanie protezy przez doświadczonego technika o wysokich zdolnościach manualnych. Dobra adaptacja protezy jest uzależniona również od warunków anatomicznych w jamie ustnej Pacjenta i indywidualnych preferencji. Nie każda osoba jest w stanie przyzwyczaić się do protezy i czuć się komfortowo z jej użytkowaniem. W pierwszym okresie po otrzymaniu protezy akrylowej następuje proces adaptacyjny, podczas którego Pacjent uczy się funkcjonowania w protezie. Nie zawsze przebiega on gładko – proteza może spowodować wzmożone wydzielanie śliny, brak miejsca dla języka, przygryzanie warg i policzków itp. Niedogodności te powinny szybko ustąpić, choć niektórzy Pacjenci mogą proces adaptacji przechodzić dłużej i trudniej. Ważne, aby lekarz przekazał Pacjentowi wszystkie niezbędne informacje na temat mechanizmu działania protez oraz sposobów jej odpowiedniej pielęgnacji.

Warto jednak podkreślić, że osoby, które przez wiele lat użytkują protezy ruchome mogą odczuwać dyskomfort w jamie ustnej. Jest on spowodowany tym, że z wiekiem tkanki miękkie zmieniają się i dochodzi do zaniku kości w miejscach po utraconych zębach. Sprawia to, że na początku odpowiednio dobrana proteza zębowa, może zacząć się przemieszczać w obrębie jamy ustnej. Wywołuje to spory dyskomfort i obawy Pacjentów o jej wypadnięcie w najmniej spodziewanym momencie, np. podczas ważnego spotkania. Dlatego nierzadko zdarza się sytuacja, że użytkownicy protez ruchomych mają odruch zasłania ust ręką w towarzystwie. Sytuacja to sprawia również, że unikają spontanicznych reakcji, a nawet rezygnują ze spożywania ulubionych potraw. Negatywnie oddziałuje to na samopoczucie i komfort psychiczny Pacjenta, dlatego w takim przypadku korzystnym rozwiązaniem może być zamiana ruchomej protezy na stabilną i komfortową protezę na implantach.

 

Proteza na implantach

To obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie w zakresie odbudowy braków zębowych. Dzięki protezie na implantach Pacjent ma możliwość odzyskania pełnej sprawności w jamie ustnej oraz odzyskania nienagannego wyglądu zębów, które wiernie oddają estetykę naturalnego uzębienia. Pacjent użytkujący protezę na implantach może w pełni powrócić do normalnego funkcjonowania, nie ma też żadnych ograniczeń w kwestii konsumpcji ulubionych potraw czy śmiechu bez obawy o wypadnięcie bądź przemieszczenie się odbudowy protetycznej. Proces leczenia w tym przypadku trwa znacznie dłużej niż przy ruchomej protezie. Pierwszym etapem jest wszczepienie tytanowych „śrubek” w miejsce po dawnych korzeniach zębowych.

Implanty są neutralne dla organizmu i nie powodują reakcji alergicznych, ponieważ są wykonane z biokompatybilnego materiału. Posiadają zdolność do szybkiej integracji z naturalnymi tkankami kostnymi Pacjenta, co sprawia, że stanowią solidny filar do zamocowania protezy zębowej bądź innej pracy protetycznej (korona, most protetyczny).

 

Jakie korzyści wynikają z zastosowania protezy na implantach

  • stabilność w jamie ustnej – Użytkownicy protez akrylowych często obawiają się o ich wypadnięcie bądź przesunięcie się w jamie ustnej podczas nagłego śmiechu czy kichania. Powoduje to często poczucie wstydu i blokadę psychiczna przed wszelkimi kontaktami. Można temu zapobiec, stosując nowoczesne protezy mocowane na implantach. Ich atutem jest wysoka stabilność, przez co nie istnieje ryzyko, że wypadnie ona podczas rutynowych zadań. Pacjent nie musi obawiać się, zakrztuszenia się protezą podczas snu. Proteza na implantach nie wywołuje żadnego dyskomfortu w jamie ustnej. Nie bez powodu implanty zębowe, na bazie których wykonana jest proteza, nazywane są trzecimi zębami.
  • naturalny wygląd uśmiechu – Protez na implantach wykonane są z wysokiej jakości porcelany, która charakteryzuje się stopniem przezierności niemal identycznym z tym, jakie posiada szkliwo. Dlatego też proteza na implantach wiernie naśladuje naturalne piękno uzębienia. Jej użytkownicy mogą cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.
  • trwałość – proteza akrylowa jest stosunkowo tymczasowym rozwiązaniem, po pewnym czasie może stać się niedopasowana, przez co konieczna jest jej wymiana. Problem ten nie dotyczy osób użytkujących protezy na implantach. Rozwiązanie to w niektórych przypadkach pozwala cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata.
  • pełne odczuwanie smaków – Jedzenie to jedna z największych życiowych przyjemności. Delektowanie się smakiem i aromatem potraw jest dla wielu osób bardzo ważne. Niestety utrata zębów sprawia, że osoby dotknięte tym problemem zmuszone są zrezygnować z niektórych potraw. Pacjenci korzystający z protez akrylowych często unikają jedzenia twardych lub lepkich produktów, których nie są w stanie prawidłowo przeżuć. Problemy te nie dotyczą użytkowników stałych protez na implantach, którzy mogą cieszyć się pełną sprawnością w jamie ustnej tak jak w przypadku naturalnych zębów.
  • zdrowe tkanki kostne – Utrata nawet pojedynczego zęba uruchamia proces zaniku kości. Prowadzi to do poważnych skutków zdrowotnych i wizualnych – m.in.utraty pełnej funkcjonalności w jamie ustnej, czy tworzenia się głębokich zmarszczek (tzw. profil starczy). Zastosowanie protezy akrylowej nie hamuje zaniku tkanek kostnych. Warto również pamiętać, że wraz ze stopniową utratą tkanki kostnej odbudowa ruchoma staje się niedopasowana, przez co użytkowanie rekonstrukcji może powodować ból, czy powstawanie ran w jamie ustnej. Trudności tych można jednak uniknąć, decydując się na protezy na implantach. Małe tytanowe „śrubki” zastępują funkcje utraconych korzeni zębowych, dzięki czemu zapewniają odpowiednie obciążenie kości, co pozwala zapobiec jej zanikowi.
  • Odzyskanie pełnej funkcjonalności w jamie ustnej – nacisk szczęk u użytkowników protezy na implantach jest podobny do naturalnego uzębienia, dlatego w przeciwieństwie od ruchomych protez, nie ograniczają możliwości przeżuwania i gryzienia twardych pokarmów np. orzechów, surowej marchwi czy jabłek. W przypadku protezy akrylowej możliwości żucia wynoszą około 25%. W sytuacji użytkowania stałych protez, można bez żadnych przeszkód i ograniczeń układać swoją dietę. Zastosowanie protezy na implantach korzystnie wpływa więc na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
  • Lepsze samopoczucie i większa pewność siebie – poprawa wyglądu uśmiechu korzystnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie. Dzięki pomyślnej metamorfozie uśmiechu łatwiej osiągamy sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.

 

Co możesz teraz zrobić?

Stoisz właśnie przed decyzja o wyborze odpowiedniej dla siebie protezy zębowej? A może jesteś zmęczony użytkowaniem tradycyjnej protezy akrylowej i poszukujesz dla niej alternatywy? Zapraszamy do renomowanej kliniki stomatologicznej Dental4You®! Nasi eksperci w dziedzinie protetyki po wykonaniu diagnostyki dobiorą najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10