Proteza szkieletowa

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 15.09.2022
kategoria: Poradnik

Co to jest proteza szkieletowa? Czym się charakteryzuje? Czym wyróżnia spośród innych protez? Dziś przybliżymy tajniki protetyki, omawiając jeden spośród popularnych rodzajów protetycznych rekonstrukcji uzębienia.

 

Czym jest proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa to jeden z typów ruchomych protez zębowych. Znajduje zastosowanie u tych Pacjentów, którzy mają rozległe braki zębowe, ale w części posiadają jeszcze własne uzębienie. Proteza szkieletowa jest skonstruowana z metalowych elementów, w wybranych miejscach pokrytych akrylem. Jest wyposażona w klamry utrzymujące ją na właściwym miejscu oraz w zatrzaski i zaczepy spełniające funkcję podpierającą. Konstrukcja protezy jest indywidualnie dopasowywana do jamy ustnej każdego Pacjenta.

 

Dla kogo proteza szkieletowa?

Kto może skorzystać z protezy szkieletowej? Powiedzieliśmy już, że jest to rozwiązanie przeznaczone dla tych Pacjentów, którzy częściowo posiadają jeszcze zęby własne – a zatem nie mogą to być osoby dotknięte całkowitym bezzębiem.

Protezę szkieletową stosuje się, jeżeli Pacjentowi została jeszcze część własnych zębów, ale luki w uzębieniu są zbyt duże, aby można je było uzupełnić za pomocą mostów protetycznych.

 

 

Proteza szkieletowa – jakie ma zalety?

Jest kilka powodów, które sprawiają, że w pewnych sytuacjach proteza szkieletowa może być dobrym rozwiązaniem. Rekonstruując uzębienie w ten sposób, przywraca się mu estetykę, ale także zapobiega ścieraniu się zębów resztkowych oraz wysuwaniu i poruszaniu się zębów, które sąsiadują z ubytkami. Jest to też ochrona przed powstawaniem zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Proteza szkieletowa jest wygodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjna proteza akrylowa. W jej konstrukcji wykorzystany jest metal, dzięki czemu ma ona mniejsze rozmiary, co przekłada się na większy komfort użytkowania. Oprócz niewielkich rozmiarów cechą charakterystyczną takiej protezy jest większa stabilność – obie te zalety mają szczególne znaczenie przy czynnościach takich jak mówienie i jedzenie.

Dla Pacjentów bardzo ważny jest także sposób działania protezy szkieletowej. Jej elementy mocujące i podpierające utrzymują ją we właściwym miejscu, co gwarantuje wysoką stabilność.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Ale równie ważne jest to, że taka proteza zapewnia bardziej fizjologiczne przenoszenie sił żucia. Warto wyjaśnić różnicę między protezą szkieletową a tradycyjną proteza akrylową. Otóż w przypadku protezy akrylowej – częściowej bądź całkowitej – siły życia są przenoszone na błonę śluzową. W protezie szkieletowej wygląda to inaczej. Dzięki zastosowaniu elementów podpierających siły żucia są częściowo przenoszone na pozostające w jamie ustnej zęby i, co za tym idzie, również na kość. W ten sposób w większym stopniu zostaje odtworzony naturalny proces żucia.

Nie bez znaczenia dla Pacjentów jest również fakt, że proteza szkieletowa jest łatwiejsza do utrzymania w czystości niż akrylowa. W ten sposób ograniczone zostaje ryzyko infekcji. Proteza szkieletowa ma też większą wytrzymałość, dzięki której jest odporniejsza na mechaniczne urazy.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz problemy z niepełnym uzębieniem? Odpowiednia proteza to dobry sposób na to, by je zrekonstruować. Luki w zębach staną się tylko wspomnieniem. Jaka proteza będzie dla Ciebie najlepsza? Przyjdź do Dental4You, a wspólnie wybierzemy odpowiednie rozwiązanie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10