Przyzwyczajenia szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 17.02.2021
kategoria: Poradnik

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, które pielęgnuje od lat. Mogą one przynosić różne skutki, często są one pozytywne, a niekiedy zaś mogą przynieść spore szkody nie tylko dla nas, ale i otoczenia. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wasze nawyki wpływają na zdrowie jamy ustnej? W wielu przypadkach zdarza się, że Pacjenci bardzo skrupulatnie podchodzą do spraw związanych z higieną i dobrą kondycją uśmiechu, jednak zdarza się, że nieświadomie uszkadzają własne zęby. Dlatego zaprezentujemy krótkie vademecum, jakie nawyki należy wyeliminować, aby zapewnić swojemu uzębieniu bezpieczeństwo. 

Palenie papierosów

Do szkodliwości palenia tytoniu nie trzeba nikogo przekonywać. Przynosi ono liczne negatywne skutki dla jamy ustnej, ale też całego organizmu. Objawia się to szczególnie poprzez znaczące pogorszenie estetyki uśmiechu (zęby nabierają żółtej barwy), jednak przy paleniu papierosów zauważalna jest również większa tendencja do odkładania się kamienia nazębnego. Znacząco wspomaga to rozwój próchnicy, a kiedy kamień nawarstwi się poniżej linii dziąseł, wystąpić mogą choroby przyzębia, co dodatkowo potęgują toksyny podrażniające miękkie tkanki zawarte w dymie papierosowym. Warto wspomnieć, że palenie zwiększa prawdopodobieństwo odrzucenia implantów zębowych oraz wspomaga rozwój chorób nowotworowych w obrębie jamy ustnej.

 

„Pomogę sobie zębami”, czyli używanie uzębienia niezgodnie z przeznaczeniem…

Chociaż może brzmieć komicznie, to chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś wspomóc zębami podczas najbardziej prozaicznych czynności. Mowa tutaj o uczynieniu z nich „otwieracza” do różnego rodzaju butelek, kiedy akurat nie mamy pod ręką tego pomocnego narzędzia. W wielu przypadkach takie zastosowanie uzębienia prowadzi do zwichnięć szczęki, złamań lub nawet wypadania zębów.
Chociaż wydaje się całkowicie niewinnym nawykiem, to obgryzanie końcówki długopisu może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Jest on siedliskiem ogromnej liczby bakterii, które mogą swobodnie przeniknąć do jamy ustnej i wywołać stany zapalne lub przedostać się do układu trawiennego. Z kolei gryzienie długopisów wykonanych z twardszych materiałów niesie ze sobą duże zagrożenie kruszenia zębów.

Warto wspomnieć o obgryzaniu paznokci oraz sąsiadującej z nimi skóry. To szkodliwe przyzwyczajenie skutecznie niszczy dłonie oraz obniża ich estetykę, a obecne na rękach bakterie swobodnie przedostają się do jamy ustnej. Nawet skrupulatnie umyte i zdezynfekowane ręce pokryte są groźnymi drobnoustrojami wywołującymi w jamie ustnej liczne choroby. Należy również zwracać uwagę na ssanie kciuka u dzieci – często jest ono źródłem wad zgryzu wymagających później złożonej terapii.

Produkty żywnościowe szkodzące zębom

Oczywiste jest, że zdrowie jamy ustnej w dużej mierze zależy od spożywanych przez nas posiłków. Niektóre produkty spożywane w nadmiarze pogarszają kondycję jamy ustnej, ale też całego organizmu, co często wywołuje lawinę problemów. Szczególną uwagę powinno się zwracać na ilość przyjmowanych słodyczy – przy rozkładzie cukrów powstają kwaśne substancje, które nieusuwane stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii egzystujących w kamieniu nazębnym. A to z kolei przekłada się na wzmożony rozwój próchnicy, będącej jednym z najczęstszych powodów utraty zębów. Dlatego po spożyciu pokarmów obfitujących w cukier sugeruje się precyzyjne szczotkowanie zębów, jeśli natomiast nie mamy na podorędziu szczoteczki do zębów, warto użyć bezalkoholowych płynów do płukania ust lub zwykłej odgazowanej wody.

Dobrym pomysłem jest ograniczenie napojów gazowanych, które w swym składzie zawierają substancje osłabiające szkliwo zębowe. Kawa również niekorzystnie oddziałuje na zdrowie zębów, ponieważ wypłukuje z organizmu wapń będący głównym budulcem kości i siłą rzeczy – zębów.

 

Co możesz teraz zrobić?

Drobne przyzwyczajenia pozornie wydają się nie mieć żadnych negatywnych skutków dla jamy ustnej, ale po głębszej obserwacji okazuje się, że może być zupełnie inaczej! Dlatego, aby zadbać o zdrowie swojego uśmiechu, należy wyzbyć się części z nich. Przyniesie to wiele korzyści nie tylko dla zębów, ale też całego organizmu. Jeśli zaś Twoje uzębienie boryka się z jakimkolwiek problemem, umów się na wizytę w Dental4You®! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10, ewentualnie wypełniając formularz.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10