Regularne przeglądy stomatologiczne – o czym pamiętać?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.02.2018
kategoria: Poradnik

Co warto wiedzieć o wizytach kontrolnych? 

Jak często chodzić na wizyty kontrolne?Istnieje wiele obiegowych opinii na temat tego, jak często powinniśmy pojawiać się na przeglądach stomatologicznych. Czasami słyszymy, że są to odstępy roczne, innym razem: półroczne. Prawda leży oczywiście pośrodku – częstotliwość wizyt kontrolnych musimy dobrać indywidualnie do swoich potrzeb. Jeśli nie zdarzają nam się problemy z nawracającą próchnicą czy krwawiącymi dziąsłami faktycznie do stomatologa możemy umawiać się raz w roku. Jeśli jednak nasze zęby są mało odporne na próchnicę pomimo ich szczotkowania znacznie lepszym rozwiązaniem jest umawianie się z lekarzem raz na pół roku lub nawet raz na trzy miesiące– to idealny czas na to, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości i zmiany zachodzące w obrębie szkliwa.  

Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza na wizytę?

Oczywiście może zaistnieć konieczność, aby w gabinecie stomatologicznym pojawić się znacznie szybciej niż po roku czy pół roku od ostatniej wizyty. Najczęściej powodem jest ból wywołany naciekaniem niezauważonej wcześniej próchnicy do wnętrza zęba. Problemów może być jednak znacznie więcej – nadwrażliwość szyjek zębowych, początki paradontozy, stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej. W takich sytuacjach nie warto zwlekać, tylko jak najszybciej umówić się na wizytę.  

Wizyta u stomatologa może być również doskonałą okazją do tego, aby podpytać o nowości związane z pielęgnacją zębów i jamy ustnej. Okazuje się bowiem, że wiele problemów z zębami (próchnica, stany zapalne) wynikają z dobierania nieodpowiednich szczoteczek, past do zębów, nici dentystycznych. Podczas rozmowy ze stomatologiem warto wymienić nazwy produktów, które wykorzystujemy – dzięki temu lekarz może dokładniej określić, co jest powodem np. nawracających stanów zapalnych. 

Na co zwraca uwagę stomatolog podczas przeglądu?

Podstawą jest oczywiście określenie, czy na szkliwie zębów nie pojawiają się zmiany wywołane próchnicą. Kolejno przyjrzy się on dziąsłom, czy widoczne są zaczerwienia oraz naloty – najczęściej dotyczą one stanów zapalnych czy pojawiania się grzybów. Zadaniem lekarza jest również skontrolowanie wewnętrznych stron policzków w celu wykluczenia zmian w nabłonku.



Zadzwoń: 12 222 50 10