Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 08.03.2022
kategoria: Poradnik

Resekcja wierzchołka korzenia zęba to metoda leczenia, która nosi fachową nazwę „apikotomia”. Jest zabiegiem, do którego ucieka się w sytuacji, gdy wszelkie inne metody leczenia, włącznie z leczeniem endodontycznym, się nie sprawdziły. Czasem pozostaje to jedyna metoda, która może zapewnić dostęp do źródła infekcji i pozwala na skuteczne jej zaleczenie.

 

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba polega na usunięciu fragmentu korzenia zęba, który uległ stanowi zapalnemu, w sytuacji, gdy ani pierwotne, ani wtórne leczenie kanałowe nie wyeliminowały stanu zapalnego. Resekcja pozwala uniknąć usunięcia zęba i zlikwidować uporczywy ból.

 

Jakie są wskazania do resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Jak wspomnieliśmy wyżej, resekcję wierzchołka korzenia przeprowadza się, gdy zawiedzie leczenie endodontyczne. Powikłania w leczeniu kanałowym to na przykład niepełne wypełnienie kanału korzeniowego albo użycie materiałów niewystarczająco dobrej jakości. Takie niedopatrzenia przyczyniają się do rozwoju procesów zapalnych.

Resekcja korzenia często jest wykonywana w powikłaniach po leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym, przede wszystkim przy zastosowaniu wkładu koronowo-korzeniowego. Wykonuje się ją również w przypadku, gdy leczenie kanałowe jest utrudnione lub wręcz uniemożliwione, co może się zdarzyć, gdy kanały korzeniowe są zakrzywione lub bardzo cienkie.

Wskazaniem do resekcji wierzchołka korzenia jest też złamanie korzenia w rejonie jego wierzchołka, przebicie podczas leczenia kanałowego albo przypadek, gdy doszło do złamania narzędzia dentystycznego, kiedy znajdowało się akurat w kanale korzeniowym – przykra sytuacja, ale czasem się zdarza. Resekcję przeprowadza się także w przypadku samoistnego obumarcia zęba przy jednoczesnym utrzymaniu się zmian zapalnych wokół korzenia.

 

Jak przebiega resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Aby wykonać resekcję wierzchołka korzenia, w okolicy samego korzenia nacina się śluzówkę. Następnie za pomocą stomatologicznego dłuta albo specjalistycznej wiertarki kostnej wycina się tak zwane okienko kostne o średnicy co najmniej czterech milimetrów.

W kolejnym etapie odcina się wierzchołek korzenia zęba, który nie poddał się innym metodom leczenia. W ten sposób usunięte zostają zmiany zapalne.

Po usunięciu wierzchołka zęba wyrównuje się brzegi kości i oczyszcza powstały ubytek. Następnie wykonuje się tak zwane wypełnienie wsteczne, czyli szczelnie wypełnia się kanał korzeniowy od strony jego wierzchołka. Następnie zaszywa się ranę i pozostawia do wygojenia.

W niektórych przypadkach dokonuje się uzupełnienia usuniętego fragmentu kostnego. Używa się do tego celu specjalnego kościozastępczego materiału. Pozwala to na znaczne przyśpieszenie gojenia się kości.

 

Jakie są przeciwwskazania do resekcji wierzchołka korzenia?

Nie zawsze da się przeprowadzić zabieg resekcji. Przeciwwskazaniem są duże zmiany chorobowe – jeżeli przekraczają one jedną trzecią przywierzchołkowej części zęba, zabiegu nie powinno się przeprowadzać. Ząb nie kwalifikuje się też do zabiegu, jeżeli doszło do zaniku kości, która go otacza. Również złamanie podłużne zęba oraz pewne zmiany zapalne ozębnej i w obrębie jamy ustnej mogą uniemożliwić przeprowadzenie resekcji wierzchołka korzenia.

Zabiegu tego nie wykonuje się również u osób cierpiących na cukrzycę, choroby tarczycy czy nadciśnienie. Nie powinno się go także przeprowadzać u Pacjentek w ciąży.

 

Umów się na wizytę!

Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg, który pozwala uniknąć najgorszego, czyli ekstrakcji. Ale najpierw lekarz musi ocenić, czy rzeczywiście nie ma już innych, mniej inwazyjnych rozwiązań, które można w danym przypadku zastosować. Jeśli więc masz problemy z zębem, umów się na wizytę do Dental4You. Wykonamy szczegółową diagnostykę i zaproponujemy optymalne rozwiązanie twoich kłopotów. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 albo wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10