Retencja zębów – jak utrwala się efekty leczenia ortodontycznego?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 17.04.2023
kategoria: Poradnik

Celem retencji jest utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego. W jaki sposób się ją przeprowadza i dlaczego w ogóle jest to konieczne?

 

Co to jest retencja zębów?

Retencja to ostatnia faza leczenia ortodontycznego, służącego skorygowaniu wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne to złożony proces. Rozpoczyna się od konsultacji. Lekarz przeprowadza wtedy wywiad oraz dokładną diagnostykę. Dzięki temu może określić charakter wady i zaproponować Pacjentowi optymalne rozwiązanie, co zwykle oznacza leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego.

Stały lub ruchomy aparat noszony na zębach stopniowo przemieszcza je na odpowiednie miejsce. To dość czasochłonny proces – u dzieci zajmuje około 12-18 miesięcy, u dorosłych natomiast może być jeszcze dłuższy.

Ale zdjęcie aparatu nie oznacza jeszcze zakończenia leczenia ortodontycznego. Ostatnim jego etapem jest leczenie stabilizujące, czyli nic innego, jak właśnie retencja. Jak wcześniejszy etap leczenia koryguje wady zgryzu, tak zadaniem retencji jest utrwalenie jego efektów i ustabilizowanie wyleczonego zgryzu.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Retencja – dlaczego jest potrzebna?

Leczenie retencyjne ma ogromne znaczenie, ponieważ bez niego zęby mogą powracać do wcześniejszego, nieprawidłowego ułożenia. To dlatego, że działające w organizmie mechanizmy sprawiają, że w przypadku powstaniu nagłych zmian samodzielnie dąży on do tego, by przywrócić poprzedni stan. Przez pewien czas po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby będą więc usiłowały wrócić na swoje poprzednie miejsca.

Szczególnie mocno widać to u starszych Pacjentów, ponieważ tendencja do odwracania efektów leczenia ortodontycznego jest większa w przypadkach, gdy wada zgryzu utrzymywała się przez długie lata.

Retencja zębów - jak utrwala się efekty leczenia ortodontycznego?

Jak przebiega retencja zębów?

W jaki sposób przeprowadza się retencję zębów? Jakie kroki podejmuje się, aby utrzymać efekty leczenia ortodontycznego?

Otóż leczenie stabilizujące, tak jak wcześniejszy etap leczenia ortodontycznego, przeprowadza się za pomocą specjalnego aparatu. W tym wypadku jest to aparat retencyjny. Lekarz wybiera go indywidualnie dla każdego Pacjenta, biorąc przy tym pod uwagę długość leczenia, napotkane w jego trakcie trudności, charakter wyleczonej wady zgryzu, a nawet styl życia Pacjenta.

Retencja może być stała lub ruchoma. Stały aparat retencyjny ma formę przyklejonego na wewnętrzną stronę górnych i dolnych zębów drucika lub włókna szklanego. Nosi się go całodobowo przez wszystkie dni w tygodniu. Dzięki temu, że znajduje się na wewnętrznej stronie, nie jest widoczny, nie zaburza więc estetyki zębów, może jednak stanowić utrudnienie w codziennej higienie jamy ustnej.

Retencja ruchoma przeprowadzana jest za pomocą aparatu w formie przezroczystej nakładki lub akrylowej płytki, którą można swobodnie zakładać i zdejmować. Oczywiście żeby leczenie stabilizujące przyniosło oczekiwane efekty, aparat musi znajdować się na zębach przez wymaganą ilość czasu.

W początkowym okresie powinien być noszony niemal całodobowo, bo aż przez 20 godzin dziennie. Zdejmuje się go w tym czasie jedynie do jedzenia i picia ciepłych napojów. Po pewnym czasie można jednak ograniczyć retencję do stosowania aparatu już tylko w nocy. A w następnym etapie leczenia stabilizującego aparat zakłada się już tylko raz na jakiś czas (na przykład na jedną noc w tygodniu), aby skontrolować, czy dobrze przylega on do wszystkich zębów (co oznacza, że ich ustawienie jest stabilne).

 

Co możesz teraz zrobić?

Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu ortodontycznym i retencji, odwiedź Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10