Rodzaje aparatów ortodontycznych

Leczenie wad zgryzu zwykle odbywa się z zastosowaniem aparatów ortodontycznych, które wywierając nacisk na zęby, stopniowo przemieszczają je na prawidłowe pozycje. Istnieje jednak kilka różnych rodzajów aparatów – który z nich najlepiej zastosować?

 

Aparaty ruchome

Ruchome aparaty ortodontyczne to rozwiązanie najczęściej stosowane u dzieci i młodzieży. Ich wyróżnikiem jest to, że można je zdejmować – jest to łatwe i nie stanowi wyzwania dla dziecka, dzięki czemu samo może ono obsługiwać aparat, a rodzice nie muszą się troszczyć o to, czy aby na pewno jest on prawidłowo założony.

Najczęściej zgodnie z zaleceniami ortodonty młody Pacjent zakłada taki aparat na kilka godzin po południu oraz na całą noc. W ten sposób rozwiązany zostaje problem, że aparat mógłby zaburzyć estetykę uśmiechu i zwracać na siebie uwagę – dziecko nie nosi go w godzinach, kiedy przebywa w szkole wśród rówieśników.

Jeśli jest jakiś minus tego rozwiązania, to chyba tylko ten, że skuteczność leczenia aparatem ruchomym jest uzależniona od samodyscypliny Pacjenta, sprawdza się więc u osób zdyscyplinowanych, ale już gorzej u takich, którym takiego poczucia obowiązku brakuje.

 

Aparaty stałe

Najczęściej stosowanymi aparatami w leczeniu ortodontycznym u dorosłych są aparaty stałe. Są zbudowane z zakładanych na zęby trzonowe pierścieni i zamków. Pomiędzy nimi znajdują się druty, których zadaniem jest wywieranie odpowiedniego nacisku na uzębienie, powodując stopniowe przemieszczanie się zębów na właściwe pozycje. Zamki aparatu są łączone za pomocą ligatur, czyli specjalnych gumowych opasek. Zamki za pomocą kleju stomatologicznego są przymocowane na stałe do powierzchni zębów, toteż Pacjent nosi aparat stały przez 24 godziny na dobę.

Leczenie trwa średnio około dwóch lat. W tym okresie Pacjent powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu odbycia wizyt kontrolnych mniej więcej co 4 tygodnie. Jest to ważne, by ortodonta mógł na bieżąco kontrolować postępy leczenia i ocenić, czy przynosi ono oczekiwane skutki. Podczas wizyty kontrolnej wymieniane też są ligatury.

Fakt, że aparat stały trzeba mieć na zębach przez cały okres leczenia, dla niektórych Pacjentów stanowi pewną wadę. Przede wszystkim ze względu na widoczność aparatu – metalowe elementy na zębach mogą przyciągać uwagę i mieć wpływ na estetykę uśmiechu. Ten problem można w pewnym stopniu zniwelować, wybierając aparat stały mniej widoczny na zębach, na przykład porcelanowy bądź kryształowy. Innym problemem może być dyskomfort odczuwany w początkowej fazie leczenia, związany z otarciami policzków i warg.

Utrudnione jest też utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Aparatu stałego się nie zdejmuje nawet na czas czyszczenia zębów, przez co dostęp do nich jest ograniczony. W efekcie mycie zębów pochłania więcej czasu i wymaga większej dokładności.

Na czas leczenia aparatem stałym zaleca się też zmianę diety. Powinno się zrezygnować ze słodyczy o klejącej konsystencji. Radzi się też rezygnację z twardych pokarmów, ponieważ mogą one uszkodzić aparat.

Jak zatem widać, noszenie aparatu stałego wiąże się z pewnymi problemami i czasem wymaga drobnych wyrzeczeń. Ale aparaty takie mają też duże zalety. Przede wszystkim mają szersze zastosowanie w porównaniu do innych typów aparatów. Mogą zostać wykorzystane do leczenia właściwie każdej wady zgryzu, nawet takiej, przy której wymagane jest przesunięcie zębów trzonowych.

Co może być zaskakujące, dla niektórych Pacjentów zaletą aparatu stałego jest to, co dla innych stanowi wadę – aparat stały jest na zębach przez całą dobę aż do zakończenia leczenia. To sprawia, że przez cały czas oddziałuje on na zęby. Nie trzeba też pamiętać o jego zakładaniu, co sprawia, że właśnie taki aparat może być optymalnym rozwiązaniem dla tych Pacjentów, którzy mają problem z samodyscypliną.

 

Aparaty nakładkowe

Aparaty nakładkowe, zwane też alignerami, to zupełnie inny rodzaj aparatów, bez zamków i ligatur. Mają formę nakładek z cienkiego, przypominającego plastik tworzywa, indywidualnie przygotowywanych pod zgryz Pacjenta w oparciu o komputerową wizualizację jego uzębienia. Każda nakładka przesuwa ząb o 0,18-0,25 mm, po czym ustępuje miejsca następnej nakładce – wymienia się je co 5-10 dni. Taka wymiana na coraz to nowsze nakładki powoduje stopniowe przemieszczenie zębów na prawidłową pozycję.

Dla Pacjentów jedną z większych zalet aparatów nakładkowych jest ich estetyka i dyskrecja. Nakładki są przezroczyste, a co z tego wynika – prawie niewidoczne na zębach, pozwalają więc zachować estetykę uśmiechu. Są też wygodne w użyciu, ponieważ można je zdejmować. Dla skutecznego leczenia ważne jest, aby aparat nakładkowy był na zębach przez około 22 godziny na dobę, można jednak bez problemu zdjąć go, kiedy sytuacja tego wymaga (jak podczas mycia zębów lub spożywania posiłków – łatwiej więc utrzymać higienę jamy ustnej i nie trzeba zmieniać diety).

Do największych zalet alignerów należy to, że pozwalają skrócić czas leczenia. Nakładki są projektowane na wymiar, co zwiększa precyzję leczenia, a oprócz tego pozycja każdego zęba jest zmieniana osobno, można więc prostować wszystkie zęby jednocześnie. Wszystko to pozwala na oszczędność czasu i w efekcie leczenie aparatem nakładkowym trwa jedynie 4-12 miesięcy.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz wady zgryzu? Najwyższa pora coś z tym zrobić! Przyjdź do Dental4You, a zdiagnozujemy problem i ocenimy, czy konieczne będzie leczenie aparatem ortodontycznym – a jeżeli okaże się, że tak, wówczas pomożemy w doborze takiego aparatu, aby leczenie przyniosło jak najlepsze wyniki. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10