Rodzaje koron zębowych – jakie można wyróżnić?
Spis treści
Zmagasz się z nieestetycznymi przebarwieniami na zębach? A może są one mocno zniszczone? Jeśli tak, polecamy rozważyć założenie koron zębowych. Dzięki nim możesz wpłynąć na kształt i kolor uzębienia, a przy okazji również je wzmocnić. Jakie rodzaje koron można wyróżnić? I na które z nich warto szczególnie zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Jakie są rodzaje korony na zęby? Zalety i wady
Istnieją różne rodzaje koron zębowych. Ze względu na materiał, z którego są wykonane, można je podzielić na następujące typy.
Korony kompozytowe – wykonane są z kompozytu, który jest łatwy w obróbce. Zakładane są na uzębienie jednak tylko tymczasowo, ponieważ nie są wysoce estetycznym rozwiązaniem. Cechują się również dużą podatnością na działanie czynników zewnętrznych.
Korony porcelanowe – jeśli chodzi o te rodzaje koron, od strony zewnętrznej mają zazwyczaj podbudowę metalową, na której z kolei umocowana jest porcelana. Wyróżniają się ogromną wytrzymałością. Czasem powodują jednak przy dziąsłach efekt zasinienia.
Korony cyrkonowe – wykonywane są z tlenku cyrkonu. Dobrze przepuszczają światło, dzięki czemu zapewniają bardzo naturalny efekt. Ze względu na szeroką gamę kolorystyczną, można je perfekcyjnie dopasować do barwy zębów pacjenta. Są wytrzymałe i nie powodują alergii. Ich cena jest jednak wysoka.
Korony pełnoceramiczne – są to korony z porcelany, ale z podbudową z tego samego materiału lub tlenku cyrkonu. Świetnie odwzorowują naturalny wygląd zębów i charakteryzują się najwyższą estetyką wykonania.
Jak wygląda zabieg zakładania koron?
Na początku lekarz sprawdza, czy ząb kwalifikuje się do nakładania korony protetycznej. Jeśli jest on mocno zniszczony, trzeba go najpierw wyleczyć. Następnie szlifuje on odpowiednio dany ząb. Cała czynność przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Później pobierany jest wycisk omawianego zęba oraz zębów sąsiednich. Ów wycisk dostarczamy do laboratorium protetycznego, a na ząb zostaje nałożona korona tymczasowa. Na końcu wstawia się odpowiednio przygotowaną, właściwą koronę na uzębienie pacjenta.
Jak długo trzymają się korony zębowe?
Trwałość koron kompozytowych jest niska. Wytrzymują one maksymalnie dwa lata. Jeśli chodzi o korony porcelanowe z podbudową metalową, możesz z nich korzystać przez długi czas – wytrzymują one przynajmniej 5 lat, ale jest to absolutne minimum. Zwykle doskonale się sprawdzają przez dekady.
Ile trwa założenie korony na zęba? Ile korony kosztują
Cały proces zakładania korony na zęba trwa zwykle około dwóch tygodni. W tym czasie pacjent powinien odwiedzić stomatologa 2 lub 3 razy. Dodajmy, że korony w naszym gabinecie kosztują od 1500 zł.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o koronach zębowych, odwiedź Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.