Rodzaje wypełnień zębów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 09.03.2022
kategoria: Poradnik

W stomatologii nieraz konieczne jest odbudowanie brakujących tkanek zębów. Do tego celu służą wypełnienia. Potocznie mówi się o nich „plomby”, ale nie taka jest ich prawidłowa nazwa. „Wypełnienia”, ponieważ wypełniają ubytki – fachowe nazewnictwo jest tu zupełnie logiczne. Nie tylko pozwalają one na odbudowę tkanek zębów utraconych przez próchnicę, leczenie kanałowe lub mechaniczne urazy, ale też można dzięki nim skorygować niektóre estetyczne niedoskonałości, na przykład wyrównać punkt styku pomiędzy zębami obu łuków. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rodzajom stosowanych w stomatologii wypełnień.

 

Wypełnienia amalgamatowe

Wypełniania z amalgamatu powoli odchodzą już do lamusa. W wielu krajach ich stosowanie jest wręcz zabronione. W Polsce używa się jeszcze takich wypełnień w publicznych przychodniach finansowanych przez NFZ, ale nie uświadczy się ich w prywatnych gabinetach.

Również w Dental4You ich nie stosujemy. Dlaczego? Choć amalgamat jest trwałym materiałem, to nie odznacza się dobrą estetyką. Dziś, gdy można bez trudu założyć wypełnienie nie odbiegające wizualnie od naturalnej części zęba, amalgamaty wydają się przeżytkiem – odcinają się od uzębienia swą srebrną, metaliczną barwą.

Jeszcze ważniejszą kwestią jest zdrowie Pacjenta. Wypełnieniom amalgamatowym przypisuje się toksyczność i szkodliwe działanie, związane z uwalnianiem rtęci. Badania potwierdziły, że tak się rzeczywiście dzieje w przypadku amalgamatów z fazą gamma 2. Amalgamaty poza tym nie łączą się ze szkliwem zębów ani z zębiną. Z tego powodu pomiędzy wypełnieniem a tkanką zęba mogą powstawać szczeliny, w które wnikać będą próchnico twórcze bakterie.

Z tych względów właśnie odchodzi się obecnie od stosowania wypełnień amalgamatowych, a nawet doradza się Pacjentom wymianę ich starych wypełnień na nowsze, kompozytowe.

 

Wypełnienia kompozytowe

Obecnie standardowym sposobem odbudowy tkanek zęba jest stosowanie światło utwardzalnych wypełnień kompozytowych. Kompozyt to materiał składający się najczęściej z bardzo drobnych cząstek szkła rozprowadzonych w spoiwie żywicznym. Charakteryzuje się nienaganną estetyką – pozwala dobrać wypełnienie idealnie dopasowane kolorystycznie do barwy naturalnych zębów Pacjenta.

Wypełnienia kompozytowe są nakładane warstwa po warstwie i pozwalają oszczędzić znacznie większą część zdrowej tkanki zęba, niż ma to miejsce w przypadku plomb amalgamatowych. Kompozyt jest bardzo plastyczny, co pozwala zachować anatomiczną strukturę zęba, przywracając jego funkcjonalność.

Nowoczesne kompozytowe wypełnienia są utwardzane dzięki światłu emitowanemu przez specjalną lampę. W tym procesie wypełnienie natychmiast zyskuje docelową twardość.

 

Wypełnienia inlay i onlay

Inlay i onlay to wypełnienia, które dobrze imitują naturalne korony zębowe. Inlay to wkład, a onlay nakład. Dają większe możliwości niż tradycyjne wypełnienia – pozwalają otrzymać efekt korony z guzkami, czyli odwzorowujący naturalną powierzchnię umożliwiającą żucie. Wypełnienia te są też odporniejsze na ścieranie niż te tradycyjne.

Wkład inlay jest stosowany w przypadku dużych powierzchni zębów żujących pokarm. Osadza się go na zębie w ten sposób, że przynajmniej z dwóch stron styka się z naturalną koroną. Nakład onlay natomiast stosowany jest do wypełniania ubytków innego typu.
Jeśli ubytek jest bardzo duży, nakład określa się nazwą „overlay”. Odtwarza on nie tylko powierzchnię żująca wraz z guzkami, ale też powierzchnie boczne stykające się z innymi zębami.
Ten typ wypełnień wzmacnia ząb i sprawia, że siły nacisku podczas gryzienia rozkładają się równomiernie, a ryzyko uszkodzenia zęba zostaje zmniejszone.

 

Umów się na wizytę!

Masz ubytki w zębach? Potrzebujesz leczenia i wypełnienia? Umów się na wizytę w Dental4You. Zdiagnozujemy problem i wyleczymy twoje zęby. Stosujemy wypełnienia kompozytowe i ceramiczne, inlay, onlay i overlay. Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełnij formularz.

 Zadzwoń: 12 222 50 10