Schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 25.09.2023
kategoria: Poradnik

Na czym polegają schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych? Jak objawiają się tego rodzaju dysfunkcje i co można zrobić, żeby sobie pomóc?

 
 

Jakie są objawy schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych?

Jednym z najbardziej powszechnych objawów, dostrzeganych przez samych Pacjentów z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych, jest występowanie odgłosów podczas ruchu. Otwieraniu ust mogą towarzyszyć trzaski, trzeszczenie, a nawet odgłosy pękania. Typowym objawem jest też przeskakiwanie w stawach przy otwieraniu ust. W bardziej zaawansowanym stadium schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych może dochodzić do blokowania się żuchwy przy szerokim otwarciu.

Dysfunkcjom stawów skroniowo-żuchwowych mogą też towarzyszyć dolegliwości bólowe i to odczuwane w różnych obszarach. Czasem są odczuwane w okolicy uszu, kiedy indziej są to promieniujące bóle głowy podobne do migreny. Mięśnie żucia mogą boleć podczas ucisku lub i bez niego. Ból może też występować podczas skrajnych ruchów, przy szerokim otwieraniu ust.

 
 

Jakie są przyczyny schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych?

Przyczyny dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych mogą być bardzo różne w zależności od konkretnego przypadku. W części przypadków powodem są wady zgryzu, które przyczyniają się do nieprawidłowego obciążenia mięśni żucia, przez co ich napięcie jest zbyt silne.

U innych Pacjentów za takie schorzenia może odpowiadać kultywowanie szkodliwych nawyków. Innym powodem jest nawykowe zgrzytanie zębami, które często jest reakcją na stres. Jeszcze inną częstą przyczyną są nieuzupełnione braki zębowe, które prowadzą do zmiany ustawienia i obciążenia zębów w zgryzie, przez co i funkcjonowanie stawów ulega zmianom.

 
 

Schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych
 
 

Jak leczy się schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych?

W leczeniu stawów skroniowo-żuchwowych bardzo ważne jest znalezienie źródła problemu – jak pisaliśmy, powody zaburzeń mogą być bardzo różne, a nie zawsze łatwo jest trafnie określić ich rzeczywisty powód.

Znalezienie źródła zaburzeń może być czasochłonne i nie zawsze się powiedzie. Ale można podjąć w międzyczasie inne działania, by pomóc Pacjentowi – chodzi tu o zmniejszenie nasilenia objawów. Ważna jest tu samodyscyplina Pacjenta, ponieważ kluczowe jest zarzucenie szkodliwych nawyków. Należy starać się nie otwierać szeroko ust, unikać twardych pokarmów, kontrolować się podczas ziewania. Dla ochrony zębów przed niektórymi objawami schorzeń stawów można posłużyć się szyną relaksacyjną. Pomocne są też techniki relaksacyjne, dzięki którym można obniżyć poziom stresu i doprowadzić do rozluźnienia mięśni.

Jeżeli przyczyną dysfunkcji są wady zgryzu, rozwiązaniem problemu jest leczenie ortodontyczne. Jeśli natomiast przyczyną są braki zębowe, zalecana jest rekonstrukcja uzębienia, by przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stawów. Po leczeniu ortodontycznym lub protetycznym konieczna w części przypadków może być deprogramacja mięśniowa, czyli odzwyczajenie mięśni od poprzedniej sytuacji zgryzowej.

 
 

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych, zapraszamy do Dental4You®. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer [numer_telefou_link] lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10