Siedem produktów dobrych dla naszych zębów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 22.02.2018
kategoria: Poradnik

Jabłko najzdrowsze dla zębów

Wiele owoców, mimo dużej zawartości witamin, jest szkodliwych dla zębów przez wzgląd na dużą ilość cukrów lub kwasów. Dlaczego więc jabłka są zdrowe dla zębów? Ponieważ nie są ani za słodkie, ani za kwaśne. Ponadto, dostarczają wiele cennych składników i oczyszczają jamę ustną. Dzieje się tak ponieważ jedząc jabłko, pobudzamy wydzielanie śliny, która wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Jabłko chroni zęby także przed działaniem cukrów i kwasów.

Ryby źródłem kwasów omega-3

Z wiekiem przyswajanie wapnia w organizmie spada (zazwyczaj wchłaniamy go maksymalnie w 40%), dlatego ryby są ważne w diecie każdego człowieka. Dzięki temu, że są one bogate w kwasy omega-3, wspomagają wchłanianie wapnia. Osoby, które posiadają dietę bogatą w ryby, mają mocne i zdrowe zęby.

Cudowne warzywa

Istnieje kilka warzyw, które w naturalny sposób usuwają osad i płytkę nazębną. Mowa tutaj o kalarepie, marchewce, rzodkiewce i selerze naciowym. Ważne, żeby spożywać je w surowej postaci. Twarde warzywa są idealnym masażem dla dziąseł, przez co rzadziej chorują. Zaletą warzyw jest także brak kwasów i cukrów.

Bezcukrowe przetwory mleczne

Jogurty i sery chronią nas przed demineralizacją. Wszystko przez to, że są one źródłem wapnia, który wpływa na kondycję zębów. Kiedy dostarczamy organizmowi za mało tego składnika, zaczyna on czerpać go z zapasów znajdujących się w kościach i zębach, co powoduje ich osłabianie. Zdemineralizowane zęby są bardziej podatne na choroby i złamania.

Zielona herbata – samo zdrowie

O pozytywnych właściwościach zielonej herbaty słyszymy na każdym kroku, jednak o tym że jest ona bogata we fluor i działa antybakteryjnie mówi się zdecydowanie za mało. Zawarte w zielonej herbacie związki polifenolowe hamują rozwój bakterii w jamie ustnej i chronią błonę śluzową przed zakażeniami. Dzięki obecności fluoru, wzmacnia ona szkliwo zębów i hamuje powstawanie płytki nazębnej.

Algi bogate w mikro i makroelementy

Algi zapewniają organizmowi wapń, fosfor, fluor, wysokiej jakości biała oraz witaminy. Szacuje się, że w niektórych gatunkach alg np. wakame, jest dziesięć razy więcej wapnia niż w mleku. Ponadto, na powierzchni alg tworzą się bakterie, produkujące enzymy hamujące rozwój próchnicy i powstawanie zakażeń błony śluzowej jamy ustnej. Sposób ich spożycia jest dowolny.

Pełnoziarniste pieczywo

W ziarnach zbóż znajduje się fosfor, który jest odpowiedzialny za właściwą mineralizację zębów. Ponadto, jedzenie pełnoziarnistego pieczywa zwiększa produkcję śliny, dzięki czemu zęby są chronione poprzez wymywanie resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych.

Zadbaj o swoją dietę, a będziesz się cieszyć zdrowym i białym uśmiechem przez całe życie!



Zadzwoń: 12 222 50 10