Skaling, piaskowanie, polishing – czy te zabiegi są nam niezbędne

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.06.2019
kategoria: Poradnik

Na wizytę higienizacyjną w gabinecie stomatologicznym powinniśmy uczęszczać co pół roku. Dlaczego jest to takie istotne? W ten sposób zwalczamy główną przyczynę chorób zębów, jaką jest kamień nazębny. Dowiedz się więcej o zabiegach profilaktycznych: skalingu, piaskowaniu i polishingu, dzięki którym wizyty u dentysty mogą stać się czystą przyjemnością.

 

Kamień nazębny – główny wróg naszych zębów

Profesjonalna higienizacja zębów, na którą składają się zabiegi skalingu oraz piaskowania, stosowana jest w celu usunięcia kamienia nazębnego, który tworzy się już na kilka godzin po ostatnim myciu zębów. Na powierzchni szkliwa odkłada się płytka nazębna – resztki jedzenia, które pod wpływem śliny mineralizują się, twardnieją i zaczynają tworzyć twarde złogi, czyli kamień nazębny. Jest on niezwykle groźny dla naszego zdrowia: może prowadzić do stanów zapalnych, nadwrażliwości zębowej oraz krwawienia dziąseł podczas jedzenia czy szczotkowania. Kamień odpowiedzialny jest także za odsłanianie szyjek zębowych i prowadzi do chorób takich jak paradontoza. Do nadmiernego powstawania kamienia nazębnego przyczyniają się:

• niedostateczna higiena jamy ustnej,
• palenie papierosów,
• wady zgryzu,
• spożywanie nadmiernej ilości herbaty i kawy,
• uwarunkowania genetyczne,
• dieta bogata w cukry.

 

Podstawa profilaktyki stomatologicznej – usunięcie kamienia

Kamień nazębny jest twardy i nie można go usunąć samodzielnie podczas codziennych zabiegów higienicznych. W celu dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów konieczne jest udanie się na wizytę higienizacyjną do gabinetu stomatologicznego. Pakiet zabiegów rozpoczyna się od skalingu, który wykorzystuje ultradźwięki o dużej częstotliwości do rozkruszania kamienia nazębnego. Obecnie skaling uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych metod walki z kamieniem. Warto również pamiętać, że jest on zabiegiem całkowicie bezbolesnym, nieinwazyjnym i w pełni bezpiecznym dla szkliwa. Wykonując go regularnie możemy uchronić się przed koniecznością podejmowania bardziej złożonego leczenia w przyszłości.

 

Piaskowanie dla perfekcyjnie czystych zębów

Piaskowanie to zabieg będący uzupełnieniem skalingu – dzięki niemu możliwe jest usunięcie resztek kamienia nazębnego z trudno dostępnych miejsc. Oba zabiegi warto wykonać podczas jednej wizyty, ponieważ razem przynoszą doskonałe efekty. Do zabiegu piaskowania stosuje się specjalne urządzenie zwane piaskarką, które pozwala na rozpylanie pod dużym ciśnieniem drobnego proszku wraz z wodą na powierzchnię zębów. W ten sposób można dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych i precyzyjnie usunąć wszystkie osady, pozostające w szczelinach, bruzdach i zagłębieniach zębów. Zabieg ten również jest bezbolesny, a dodatkowo w niewielkim stopniu pozwala także na usunięcie małych przebarwień na powierzchni szkliwa. Po jego zakończeniu pozostaje przyjemne uczucie świeżości w jamie ustnej.

 

Polishing – kropka nad „i”

Polishing, czyli polerowanie zębów to idealne zakończenie zabiegów pielęgnacyjnych związanych z usuwaniem kamienia nazębnego. Polega na oczyszczaniu zębów z nalotów, osadów i przebarwień, których nie możemy usunąć podczas klasycznego szczotkowania. Zabieg polishingu trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny: do jego wykonania używa się delikatnych gumek, szczotek i past polerujących, które wciera się w powierzchnię zębów, aby nadać jej gładkości. Efektem zabiegu są lśniące, pełne naturalnego blasku zęby. Ponadto wykonanie polerowania po pozostałych zabiegach higienizacyjnych znacznie ogranicza ponowne osadzanie się kamienia nazębnego.

 

Co możesz teraz zrobić?

Profilaktyczne zabiegi higienizacyjne to najprostszy i najprzyjemniejszy sposób, by zachować zdrowie jamy ustnej na długie lata. Pakiet nieinwazyjnych i bezbolesnych zabiegów, których wykonanie zajmuje łącznie tylko godzinę, może pomóc Ci w utrzymaniu doskonałej kondycji Twoich zębów i z pewnością doskonale wpłynie na wygląd Twojego uśmiechu. Na wizyty profilaktyczne należy uczęszczać regularnie co pół roku. Zacznij już dziś – wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer 12-222-50-10 albo 609-777-166 i umów się na dogodny termin.Zadzwoń: (12) 222-50-10