Skuteczne metody odbudowy zniszczonych zębów

Karolina Kuśnierz
autor:
dodano: 20.08.2021
kategoria: Poradnik

Współczesna stomatologia oferuje wiele sprawdzonych sposobów odbudowy nawet najbardziej zniszczonych zębów. Każda decyzja o podjęciu leczenia poprzedzona jest wnikliwą diagnostyką radiowizjograficzną i rozmową z Pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań. Na ich podstawie lekarz proponuje najbardziej korzystne rozwiązanie, które pozwoli odzyskać pełną sprawność w jamie ustnej i przywrócić naturalne piękno uśmiechu.

W przypadku mocno zniszczonych zębów często, aby osiągnąć w pełni satysfakcjonujące efekty terapii, potrzebne jest kompleksowe leczenie, na które jesteśmy przygotowani w Dental4You®, ponieważ dysponujemy własnym centrum diagnostycznym i wykorzystujemy najnowsze technologie, spełniające wysokie światowe standardy jakości i bezpieczeństwa. Dlatego Pacjent może sprawnie wykonać wszystkie niezbędne badania na miejscu i niezwłocznie rozpocząć leczenie. Czas jest istotnym kryterium w przypadku mocno zniszczonych zębów, dlatego warto jak najszybciej podjąć decyzję o konsultacji stomatologicznej, która pozwoli uniknąć bardziej inwazyjnych i skomplikowanych procesów leczenia.

 

Metody odbudowy zniszczonego zęba

Istnieje wiele sposobów odbudowy mocno uszkodzonych zębów, które są uwarunkowane m.in. ogólnym stanem zdrowia Pacjenta, wielkością ubytku i stanem korony zęba, stanem tkanki kostnej, oraz warunkami zwarciowymi w jamie ustnej. Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania uwzględnia również potrzeby i możliwości finansowe Pacjenta. Dlatego nasi eksperci, mając na uwadze wszystkie czynniki, dobierają najkorzystniejszą dla danej osoby formę leczenia.

Warto podjąć próbę uratowania zęba bądź kilku zębów przed ekstrakcją, ponieważ zachowanie jak najdłużej naturalnego uzębienia, którego leczenie jest możliwe do wykonania, to dla Pacjenta najkorzystniejsze rozwiązanie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są możliwości „reanimacji” mocno zniszczonych zębów?

1. leczenie zachowawcze – to jedna z podstawowych metod odbudowy zębów zniszczonych w wyniku zmian próchniczych. Lekarz po oczyszczeniu zmienionej chorobowo tkanki, wypełnia ubytek śwatłoutwardzalnym kompozytem, który jest dobierany pod względem barwy do naturalnego koloru zębów Pacjenta.

2. wkłady i nakłady koronowe inlay, onlay i overlay – to nowoczesne rozwiązanie z zakresu protetyki dedykowane Pacjentom o bardziej rozległych ubytkach, spowodowanych próchnicą bądź uszkodzeniami mechanicznymi. Estetyczne wypełnienia są wykonane z porcelany lub kompozytu w laboratorium protetycznym, na podstawie wycisków uzębienia Pacjenta. To dobra alternatywa dla zwykłych plomb, ponieważ dają możliwość odbudowy kształtu anatomicznego korony zęba, dzięki czemu przywracają prawidłowe warunki zgryzowe, są bardziej wytrzymałe, odporne na ścieranie i wyróżniają się nienaganną estetyką.

3. licówki – to rodzaj cienkich nakładek na zęby porcelanowych lub kompozytowych, które doskonale sprawdzają się w przypadku drobnych niedoskonałości uzębienia. Umożliwiają korektę kształtu, szerokości, długości i barwy zęba -redukują mocne przebarwienia. Przy pomocy licówek można szybko osiągnąć wymarzony wygląd uśmiechu. W przypadku mocno zniszczonych zębów, często są jednym z elementów kompleksowego leczenia stomatologicznego.

4. leczenie kanałowe – jest przeprowadzane w sytuacji nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Niegdyś zabieg endodontyczny kojarzył się z długotrwałym i bolesnym procesem, który nie zawsze przynosi długotrwałe efekty. Obecnie dysponujemy nowoczesną diagnostyką i wysokiej klasy mikroskopami, dzięki czemu jesteśmy w stanie precyzyjnie oczyścić i szczelnie wypełnić kanały korzeniowe o nietypowej budowie – wąskie, zakrzywione i mocno rozgałęzione. Skuteczność leczenia kanałowego pod mikroskopem, które jest możliwe do przeprowadzenia podczas jednej wizyty, sięga ponad 95%! Dlatego szanse na uratowanie uszkodzonej korony zęba są naprawdę wysokie! Wyleczony kanałowo ząb, następnie zostaje wzmocniony przez wkład koronowo-korzeniowy wykonany z włókna szklanego. Taka odbudowa zęba na korzeniu, stabilizuje go, stanowiąc bazę do osadzenia na niej korony protetycznej. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przypadku mocnego uszkodzenia lub złamania korony zęba

5. korona protetyczna– to najdoskonalszy sposób odbudowy zębów. Korona z porcelany najwierniej odtwarza wygląd naturalnego uzębienia, jeśli oczywiście jest wykonana w sprawdzonej klinice stomatologicznej przez wysokiej klasy specjalistów. Korona protetyczna może być zamocowana zarówno w oparciu o naturalne uprzednio oszlifowane zęby, jak również na bazie implantów. Zastosowanie konkretnej metody jest uzależnione od sytuacji zdrowotnej Pacjenta, indywidualnych preferencji i możliwości finansowych.

6. zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej:

  • resekcja korzenia – zabieg ten jest wykonywany w sytuacji, gdy u Pacjenta występuje zapalenie okołowierzchołkowe i zmiany nie kwalifikują się do leczenia endodontycznego, np. z powodu nietypowej budowy kanału korzeniowego czy po leczeniu kanałowym, organizm nie jest w stanie zregenerować i wyeliminować stanu zapalnego z wierzchołka korzeni. W takich sytuacjach lekarz usuwa zmieniony chorobowo jeden z wierzchołków korzeni, zabezpieczając resztę przed infekcją przy pomocy specjalnego materiału kościotwórczego. Dzięki temu, w ciągu paru tygodniu dochodzi do odbudowy kości w tym miejscu.
  • hemisekcja– zabieg polega na odseparowaniu i usunięciu jednego lub kilku korzeni z odpowiadającą im częścią korony, dzięki czemu pozostałe części mogą stanowić podstawę do zamocowania odbudowy protetycznej. Jest to zabieg „ostatniej szansy” na uratowanie zęba trzonowego, po nim możliwe jest już jedynie leczenie implantologiczne.

 

7. implanty – jeśli wszystkie możliwości uratowania naturalnego uzębienia zostały wyczerpane i stan zdrowia Pacjenta nie wyklucza możliwości wszczepiania implantów, to rozwiązania również umożliwia skuteczną odbudowę uśmiechu i odzyskanie pełnej sprawności w jamie ustnej. Implanty zwane „trzecimi zębami” to rodzaj „śrubek” wykonanych z biokompatybilnego materiału – tytanu lub tlenku cyrkonu, mocowane w miejsce po utraconym korzeniu. W procesie osteointegracji łączą się z naturalną kością Pacjenta. Jeśli proces ten przebiegnie pomyślnie, Pacjent może długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Warto podkreślić, iż do implantu zamocowany jest łącznik, który pozwala na przytwierdzenie prac protetycznych: korony, mostu lub protezy.

 

Umów się na wizytę!

Estetyka uśmiechu jest dla Ciebie źródłem kompleksów? Mocno zniszczone zęby powodują, że wycofujesz się z kontaktów towarzyskich i tracisz pewność siebie. A może masz za sobą leczenie endodontyczne, które nie przyniosło spodziewanych efektów i nadal borykasz się ze stanem zapalnym w jamie ustnej? Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym również jest możliwa! Zapraszamy na konsultację do Dental4You®z naszymi ekspertami w dziedzinie chirurgii, protetyki i implantologii. W oparciu o rzetelną diagnostykę, zaproponujemy dostosowaną do Twoich potrzeb i zgodną z oczekiwaniami metodę leczenia. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10