Stłoczenia zębów

Stłoczenie zębów to kłopotliwa wada zgryzu. Nieleczona może wywołać przykre konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Ale skąd właściwie biorą się stłoczenia? I jakie metody leczenia tej wady ma do zaoferowania nowoczesna stomatologia?

 

Stłoczenia zębów – na czym polegają?

Stłoczenia zębów to rodzaj wady zgryzu. Polega ona na tym, że w łuku zębowym brakuje miejsca na to, aby wszystkie zęby mogły się prawidłowo wyrżnąć. W efekcie niektóre zęby wyrastają pod nieprawidłowym kątem lub w niewłaściwym miejscu. Zachodzą na siebie nawzajem, obracają się względem pozostałych, wyrastają jeden pod drugim, jeden za drugim, a niekiedy nawet poza łukiem zębowym.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Skąd bierze się stłoczenie zębów?

Stłoczenia zębów mogą być powodowane przez różne czynniki. Stłoczenia pierwotne mają podłoże genetyczne – dochodzi do nich, gdy występuje zbyt duża różnica między wielkością kości szczęki i żuchwy a wielkością zębów.

Stłoczenia wtórne są wywoływane przez czynniki środowiskowe. Dochodzi do nich, jeżeli dziecko zbyt wcześnie traci mleczne zęby trzonowe. Jeżeli na przykład dziecku zostanie usunięty pierwszy mleczny ząb trzonowy i kieł, stałe szóstki, wyrzynające się, kiedy dziecko ma 6-7 lat, przemieszczają się do przodu. Zajmują przez to miejsce, które powinny w niedalekiej przyszłości zająć pozostające jeszcze w kości zęby przednie.

Jest jeszcze jeden rodzaj stłoczeń. To stłoczenia późne, które zdarzają się u Pacjentów w wieku 17-20 lat w przednim odcinku dolnego łuku zębowego. Ich przyczyna nie jest jeszcze w pełni zbadana, przypuszcza się jednak, że mogą one być związane z resztkowym wzrostem żuchwy. Trzon żuchwy powiększa się, co zmienia położenie dolnych zębów przednich w stosunku do podstawy żuchwy. Zęby dolne napotykają na opór górnych zębów przednich i przez to zaczynają na siebie nachodzić.

 

Stłoczenia zębów

 

Skutki stłoczeń zębów

Stłoczenia zębów w wyraźny sposób zaburzają estetykę uśmiechu. Uzębienie nieraz staje się powodem kompleksów i może doprowadzić do wycofania się z życia towarzyskiego.

Ale nie tylko wygląd zębów może ucierpieć na skutek stłoczeń. U dzieci taka wada zgryzu powoduje oddychanie przez usta i nieprawidłowe połykanie. Dodatkowo jeśli zęby z powodu stłoczeń wyrastają pod nieprawidłowym kątem albo zostają obrócone względem pozostałych, ich krawędzie mogą ranić brzegi języka, a także wewnętrzną stronę warg i policzków.

Oprócz tego stłoczone zęby mogą też boleć, zwłaszcza w okresie, kiedy dopiero rosną i tworzy się wada. Stłoczone zęby trudno też szczotkować. Z powodu ich zbyt ciasnego ułożenia nawet użycie nici dentystycznej jest bardzo utrudnione. Stłoczenia zębów sprzyjają więc wzmożonemu gromadzeniu się płytki i kamienia nazębnego, a co za tym idzie – zmianom próchniczym i paradontozie.

 

Jak leczyć stłoczenia zębów?

Wybór odpowiedniej metody leczenia stłoczeń zębów jest podyktowany różnymi czynnikami, wśród których czołowe miejsce zajmuje nasilenie problemu oraz wiek Pacjenta. Przy brakach miejsca w łuku zębowym wynoszących mniej niż 5 mm stosuje się najczęściej leczenie metodą rozbudowy za pomocą indywidualnie dobranego aparatu ortodontycznego.

Na tym leczenie się nie kończy – następuje teraz terapia mechanicznymi aparatami regulacyjnymi, które ustawiają zęby w prawidłowym zaguzkowaniu.

 

Co możesz teraz zrobić?

Problemy ze stłoczeniami zębów jak najbardziej da się rozwiązać i nie powinno się z tym zwlekać. Trzeba działać szybko, by zapobiec utrwaleniu się wady. Umów się na wizytę w Dental4You – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10