Szczękościsk – jakie informacje na ten temat warto znać?

Magdalena Pazera
autor:
dodano: 13.02.2024
kategoria: Poradnik

Szczękościsk to powszechny problem związany z mimowolnym skurczem okolicy mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, który może wpływać nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także ogólny stan zdrowia Pacjenta. Choć może wydawać się pozornie prostym objawem, szczękościsk stanowi jedynie sygnał potencjalnych głębszych problemów zdrowotnych.

 
 

Przyczyny szczękościsku

Szczękościsk nie tylko utrudnia codzienne funkcje, takie jak mówienie czy jedzenie, ale także stanowi wyzwanie diagnostyczne. Wśród potencjalnych przyczyn szczękościsku można wymienić zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego, jamy ustnej, zębów, a także problemy neurologiczne, takie jak padaczka. Nawet prozaiczne sytuacje, takie jak ekstrakcja zęba, mogą prowadzić do tego problemu.

Rzadziej występujące przyczyny obejmują stany emocjonalne, traumy, zażywanie narkotyków, guzy mózgu oraz udary. Ból głowy, karku, gardła czy chrypka towarzyszące szczękościskowi stanowią dodatkowe wyzwanie dla Pacjenta.

 
 

Diagnoza szczękościsku

Diagnostyka szczękościsku wymaga starannego zbierania informacji, w tym wywiadu od rodziny Pacjenta. Badania neurologiczne, obrazowe głowy, konsultacje psychiatryczne, oraz badania stomatologiczne i laryngologiczne są kluczowe w eliminacji różnych możliwych przyczyn. Testy laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, pomagają wykluczyć stany zapalne.

Diagnostyka szczękościsku opiera się często na eliminacji podejrzeń lekarskich, a dokładne informacje na temat czasu trwania objawu, okoliczności jego wystąpienia i towarzyszących mu symptomów są istotne dla postawienia właściwej diagnozy.

 
 

Szczękościsk - jakie informacje na ten temat warto znać?

 
 

Szczękościsk po usunięciu ósemki

Szczękościsk po usunięciu ósemki to zjawisko zwykle związane z procesem gojenia po ekstrakcji zęba trzonowego. Obrzęk oraz trudności z otwieraniem ust wynikają z odruchowych skurczów mięśni obszaru stawu skroniowo-żuchwowego. Obejmują one zazwyczaj okres do 3-4 dni po wyrwaniu ósemki. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się dłużej, konieczna jest konsultacja lekarska. Dodatkowe przyczyny takich problemów mogą obejmować suchy zębodół oraz stany zapalne, wymagające leczenia antybiotykoterapią i środkami przeciwzapalnymi. Warto zatem świadomie monitorować proces gojenia po ekstrakcji zęba, reagując na ewentualne trudności we współpracy z lekarzem dentystą.

 
 

Higiena jamy ustnej przy szczękościsku

W utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej przy szczękościsku kluczową rolę odgrywa staranna pielęgnacja, zwłaszcza w przypadku noszenia szyny okluzyjnej. Chociaż ta metoda jest skutecznym środkiem leczniczym, jej długotrwałe stosowanie może skutkować pewnymi wyzwaniami zdrowotnymi w jamie ustnej. Istnieje ryzyko podrażnień dziąseł oraz zwiększonego gromadzenia się płytki bakteryjnej, co z kolei może prowadzić do rozwoju próchnicy. W odpowiedzi na te wyzwania, zalecane jest intensyfikowanie rutynowej higieny jamy ustnej. Obejmuje to dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz korzystanie z delikatnych produktów do codziennej pielęgnacji, które łagodnie wpływają na dziąsła. Dodatkowo, stosowanie płukanek bez alkoholu, nie tylko działa kojąco na jamę ustną, ale także skutecznie zwalcza płytkę nazębną, zapobiegając przywieraniu bakterii. W przypadku szczególnej wrażliwości, ważne jest także skupienie się na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, wykorzystując np. delikatne szczoteczki interdentalne lub nici dentystyczne, dostosowując je do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

 
 

Zapisz się na konsultację

Jeśli zauważasz u siebie szczękościsk możesz śmiało zapisać się do nas na konsultację. Porozmawiamy, ocenimy kondycję Twojego uzębienia i postaramy się pomóc. Na wizytę możesz umówić się telefonicznie pod numerem +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz kontaktowy.



Zadzwoń: 12 222 50 10