Szkliwo zębów – najtwardsza tkanka ludzkiego organizmu

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 12.01.2022
kategoria: Poradnik

Szkliwo zębów stanowi najwytrzymalszą tkankę w ludzkim ciele, a jego twardość można porównać do apatytu – minerału będącego składnikiem wielu skał. Mimo niesamowitej odporności na czynniki zewnętrzne, szkliwo w dalszym ciągu można uszkodzić, co nie jest tak trudne, jak może się początkowo wydawać. Ponieważ to właśnie szkliwo chroni głębsze struktury zęba przed urazami czy działaniem bakterii, należy skrupulatnie o nie dbać, dostarczając niezbędnych składników budulcowych i zapobiegając szkodliwym rezultatom działania bakterii.

 

Z czego składa się szkliwo?

Szkliwo zębów to najtwardsza tkanka organizmu i jet pozbawione unerwienia, dlatego też jego uszkodzenia nie powodują bólu (wiąże się on z podrażnieniami zębiny lub miazgi). W głównej mierze składa się z kryształów dwuhydroksyapatytu, obecnego także w pozostałych kościach. Z tego powodu też szkliwo osiąga wyjątkową twardość, sięgającą około 5-6 w skali Mohsa (podobną wartość wykazuje apatyt lub ortoklaz). Oprócz dwuhydroksyapatytu składa się ono ze związków organicznych i wody, stanowiących około 2-4%.

 

Jakie są właściwości i funkcje szkliwa zębów?

Głównym zadaniem szkliwa zębów jest ochrona zębiny i miazgi. Jak już wspominaliśmy, jest ono bardzo odporne na mechaniczne urazy, jednakże wytrzymałość ta nie odnosi się do czynników chemicznych – działanie kwasów wydzielanych przez np. bakterie próchnicy powoduje demineralizację tkanki oraz jej osłabienie. Wszystkie uszkodzenia szkliwa stanowią bardzo duże zagrożenie, ponieważ groźne drobnoustroje zaczynają przenikać coraz głębiej, prowadząc do stanu zapalnego. Taki stan rzeczy oczywiście tworzy konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego, będącego często ostatnią możliwością uratowania danego zęba przed usunięciem.

 

Jak utrzymać szkliwo w dobrym stanie?

Aby zapewnić szkliwu zębowemu dobre zdrowie, należy sumiennie podchodzić do utrzymania higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów to oczywiście najistotniejszy element postępowania, a powinno się je wykonywać przynajmniej 2 razy dziennie. Warto również korzystać z nici dentystycznych, pomagających oczyszczać przestrzenie między zębami. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ po każdym posiłku zęby pokrywa bakteryjna płytka, która po kilkunastu godzinach zaczyna się mineralizować i przekształcać w kamień nazębny. To twardy osad, niemożliwy do usunięcia przy pomocy szczoteczki do zębów. Stanowi on doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii próchnicy wydzielających kwaśne substancje uszkadzające szkliwo.

Utrzymanie dobrego stanu szkliwa zależy także od stosowanej diety. Jeżeli jest ona uboga w wapń i fosfor, szkliwo będzie ulegało zauważalnemu osłabieniu, co zwiększy jego podatność na różnego rodzaju zagrożenia. Aby uniknąć problemu, wystarczy uzupełnić jadłospis o żółte sery oraz inne przetwory mleczne, a także orzechy czy otręby zbożowe.

 

Fluoroza – poważna choroba dotykająca szkliwa

Nadmierne wystawianie zębów na działanie fluoru sprawia, że z czasem dojdzie do powstania fluorozy. Choroba ta objawia się poprzez białe lub brunatne przebarwienia na uzębieniu o różnej wielkości oraz osłabienie szkliwa. Zwiększa to ryzyko uszkodzeń zębów, które będą wymagały wdrożenia odpowiedniego leczenia zachowawczego, wykorzystującego nowoczesne wypełnienia rekonstruującego ubytki.

Umów się na wizytę!

Szkliwo zębów stanowi bardzo ważny element zębów, a utrzymanie jego dobrego zdrowia to jeden z priorytetów przyjętych przez dzisiejszą stomatologię. Jeśli zauważyłeś nawet niewielkie patologiczne zmiany na zębach lub otaczających je dziąsłach, umów się na wizytę w Dental4You®! Im wcześniej podejmiesz odpowiednie leczenie, tym będzie ono łatwiejsze. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 bądź wypełniając formularz.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10