Usunięcie zęba to nie koniec świata!

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Zazwyczaj decyzja ta podejmowana jest po wielokrotnych próbach leczenia lub stwierdzeniu, że zniszczenie struktury zęba jest nieodwracalne. Sami lekarze przekonują, że usunięcie może okazać się najlepszym posunięciem. Dlaczego?

Jak zepsuty ząb wpływa na nasz organizm?

Ząb zepsuty, najczęściej zajęty przez próchnicę, powinno się leczyć. Jeśli jednak do stomatologa wybierzemy się zbyt późno może okazać się, że leczenie nie będzie miało już sensu. Bakterie znajdujące się w wewnętrznych tkankach zęba zagrażają nie tylko strukturom takim jak miazga czy zębina. Wraz z krwią przedostają się one do całego organizmu, gdzie mogą zagrażać innym organom: sercu, nerkom, wątrobie. Długie zwlekanie z usunięciem zepsutego zęba może też wpływać na rozprzestrzenianie się próchnicy na inne zęby!

Zepsute zęby pozostające w szczęce są siedliskiem bakterii, które mogą znacząco zmieniać pH w naszych ustach. Oznacza to możliwość pojawienia się nieświeżego oddechu!

Jak usuwane są zęby?

Zabieg usunięcia zęba i jego poziom skomplikowania zależny jest od tego, gdzie jest położony. Zęby w przedniej części szczęki wyrywa się zdecydowanie łatwiej niż te umieszczone głębiej. W przypadku usuwania ósemek może pojawić się konieczność zabiegu chirurgicznego. Każda ekstrakcja przeprowadzana jest z wykorzystaniem znieczulenia, także zabieg nie jest bolesny dla pacjenta.

Usunięcie zęba… i co dalej?

Wraz z usunięciem zęba pacjent i lekarz powinni zadać sobie pytanie: co dalej. Pozostawienie luki w łuku zębowym nie jest dobrym pomysłem. Brak nawet jednego zęba sprawia, że naturalna podporę tracą zęby sąsiadujące, co w efekcie może prowadzić do ich rozchwiania. Jeśli ubytek zębów jest większy może to wpłynąć na nasz sposób mówienia oraz na mimikę twarzy. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne.

Co można zrobić?

Obecnie wiele jest metod na uzupełnienie braków w uzębieniu. Jednym z najchętniej stosowanych są bez wątpienia implanty zębów. Ich wszczepienie jest czasochłonne i wymaga cierpliwości, jednak efekty z pewnością zaskoczą. Implanty tworzone są na indywidualne zamówienie, kolejno dobierana jest korona implantu, dopasowana do koloru i wielkości reszty zębów. Implant doskonale przejmuje rolę naturalnego zęba.

Inne metody na uzupełnienie luk w szczęce

Wśród innych sposobów na uzupełnienie braków w szczęce wymienia się tworzenie mostów lub protez. Mosty wykorzystywane są, kiedy brak 1-3 zębów. Kiedy brak większe ilości zębów rozważana jest proteza całego łuku.



Zadzwoń: 12 222 50 10