Usuwanie ósemek – kiedy jest konieczne?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 07.02.2022
kategoria: Poradnik

Ósemki to zęby, które bywają bardzo kłopotliwe, dlatego często trzeba je usunąć. Kiedy zachodzi taka potrzeba? Dlaczego właściwie zęby mądrości sprawiają problemy? I w jaki sposób przeprowadzana jest ich ekstrakcja?

 

Co warto wiedzieć o zębach mądrości?

Ósemki to zęby trzonowe, które wyrzynają się jako ostatnie. Umiejscowione są na końcu łuków zębowych szczęki. Są to zęby bardzo specyficzne. Jeśli chodzi o to, ile procent ludzi ma ósemki, to szacuje się, że jest to 65%, co oznacza, że aż 35% ludzi obywa się bez nich. Ósemki wyrzynają się najczęściej między 17 a 25 rokiem życia, ale zdarzają się liczne odstępstwa – u niektórych zęby mądrości mogą pojawić się dopiero koło czterdziestki.

Cały problem z ósemkami jest taki, że w zasadzie nie są nam szczególnie potrzebne (jak wspomnieliśmy, 35% ludzi przez całe życie żyje bez nich i nie odczuwa dotkliwie ich braku), natomiast mają tendencję do sprawiania kłopotów. Chociaż te zęby pojawiają się najpóźniej, to często są pierwsze w kolejności do usunięcia. Dlaczego tak się dzieje?

 

Dlaczego usuwa się ósemki?

Po co wyrywać ósemki? Jedną z przyczyn, dla których u tak wielu Pacjentów trzeba usunąć ósemki, jest ta, że zęby te łatwo i szybko się psują. Winne jest ich usytuowanie. Znajdują się na samym końcu łuków zębowych, przez co dostęp do nich często jest w znaczącym stopniu utrudniony, tak że utrzymanie odpowiedniej ich higieny to wyzwanie, jakiemu niejeden człowiek może nie podołać.

Poza tym ósemki przybierają często mniej rozwiniętą formę niż pozostałe zęby. Często są niepełne, przez co w dziąśle powstaje pusta przestrzeń, gdzie mogą wpadać resztki jedzenia. Efektem takiej sytuacji mogą być bolesne i groźne stany zapalne dziąsła. Często też zęby mądrości w całości pozostają w dziąśle. Te zatrzymane ósemki mogą być źle ułożone i naciskać na sąsiadujące zęby.

Kolejnym powodem, dlaczego wyrywa się ósemki w pewnych przypadkach, jest ten, że nie mają one odpowiedników w uzębieniu mlecznym, dlatego w jamie ustnej dorosłego człowieka często nie pozostaje wystarczająco dużo miejsca, by mogły się prawidłowo wyrznąć. Stąd bierze się to, że ósemki często wyrzynają się w nieprawidłowym kierunku, popychając przy tym sąsiednie zęby. Może to odwrócić efekty leczenia ortodontycznego, a oprócz tego dodatkowo utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Kiedy wyrwać ósemkę?

Jak widać z tego, o czym napisaliśmy powyżej, raczej nie warto się za bardzo przywiązywać do zębów mądrości. Prawdopodobnie nie posłużą zbyt długo. Ale czy to znaczy, że ósemki zawsze lepiej jest usunąć, by od razu mieć problem z głowy? A zatem czy trzeba usunąć ósemki? Ależ nie! Nie ma potrzeby, by usuwać zdrowe zęby, jeśli więc ósemki wyrosły prawidłowo, w odpowiednim miejscu, i nie sprawiają swojemu posiadaczowi kłopotów, to powinno się pozostawić je w spokoju. Warto jedynie, mając na uwadze ich tendencje do szybkiego psucia się, dokonywać regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym, aby na bieżąco monitorować ich stan.

 

A w jakich sytuacjach wskazane jest usunięcie zębów mądrości?

Decyzja o usunięciu ósemki podejmowana jest z reguły wtedy, gdy ząb zaczyna sprawiać poważne problemy, takie jak dolegliwości bólowe, ostre i przewlekłe stany zapalne, obrzęk, szczękościsk, trudności z odżywianiem i utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Warto zdać sobie sprawę, że zaatakowana przez próchnicę ósemka może kwalifikować się tylko do wyrwania – ze względu na specyficzną anatomię zębów mądrości oraz na utrudniony dostęp do nich, ich leczenie i odbudowa są trudniejsze niż w przypadku innych zębów.

Przesłanką do ekstrakcji jest też sytuacja, w której zatrzymana ósemka jest źle ułożona, na przykład zwrócona koroną w kierunku siódemki, przez co naciska na korzeń, powodując stłoczenie zębów.

W pewnych przypadkach dokonuje się usunięcia ósemek, nawet jeśli nie powodują dolegliwości. Robi się to w sytuacji, gdy zaistnieje ryzyko, że zaczną wyrzynać się bardziej aktywnie i wywierać większe naciski na pozostałe zęby. W takim wypadku ortodonta może zalecić ekstrakcję.

 

Jak przebiega wyrywanie ósemek?

Podstawą jest wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli lekarzowi określić położenie zęba i korzeni. Dzięki temu będzie mógł sprawnie i skutecznie przeprowadzić zabieg. Nie trzeba obawiać się bólu – ekstrakcja odbywa się pod znieczuleniem. Po jej dokonaniu miejsce po wyrwanym zębie zostaje oczyszczone i opatrzone.

Warto przygotować się na to, że po ekstrakcji przyjmowanie pokarmów może być utrudnione nawet przez kilkanaście godzin. Nie zaleca się spożywania pokarmów wymagających gryzienia, gorących potraw, alkoholu, kwaśnych produktów i napojów gazowanych, ponieważ takie potrawy i napoje mogą podrażniać ranę i utrudniać gojenie. Nie powinno się też w tym czasie palić tytoniu.

 

Co możesz teraz zrobić?

Ósemki sprawiają problemy? Nie wiesz, czy będzie dało się je zaleczyć, czy też konieczne będzie usunięcie? A może chcesz po prostu skontrolować ich stan, by wiedzieć, czy wszystko z nimi w porządku? W Dental4You rozwiejemy Twoje wątpliwości – przeprowadzimy diagnozę i zaproponujemy właściwe rozwiązanie. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10