Dlaczego usuwanie zębów to ostateczność?
Spis treści
We współczesnej stomatologii staramy się unikać usuwania zębów, jeżeli jest to tylko możliwe. Dlaczego ekstrakcję zęba traktujemy jako ostateczność? To dlatego, że utrata nawet jednego zęba pociąga za sobą niekorzystne skutki.
Jakie są skutki usunięcia zęba?
Dlaczego nie powinno się usuwać zęba, jeżeli można zastosować inne rozwiązanie? Pacjentom nieraz wydaje się, że usunięcie pojedynczego zęba nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji, tymczasem jest inaczej. Brak nawet pojedynczego zęba to spory problem. I wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie chodzi tu jedynie o zaburzoną estetykę uśmiechu, choć oczywiście również i ona ma swoje znaczenie.
Nawet pojedyncza luka w uzębieniu sprawia, że tkanka kostna w tym miejscu przestaje być obciążana podczas żucia, przez co zaczyna stopniowo zanikać. Braki zębowe sprawiają też, że żucie pokarmów staje się mniej dokładne. Może to skutkować problemami trawiennymi, ponieważ do układu pokarmowego trafiają większe kawałki jedzenia. Trudności mogą też pojawić się z artykulacją niektórych głosek, ponieważ język nie będzie właściwie podparty.
Skutkiem braku zęba jest też efekt Godona. Zjawisko to polega na tym, że zęby po obu stronach luki zębowej pochylają się w jej stronę, co prowadzi do wad zgryzu. Co więcej, ząb z przeciwstawnego łuku zębowego zaczyna wysuwać się z zębodołu, co skutkuje optycznym wydłużeniem korony klinicznej. To dlatego, że zęby dążą naturalnie do kontaktu z innymi – zarówno z tymi, które z nimi sąsiadują, jak i z przeciwstawnymi.
Brak zęba wywołuje też zaburzenia okluzyjne, czyli dotyczące styku zębów górnego i dolnego łuku, ponieważ zmieniają się siły oddziałujące na pojedyncze zęby i całe ich partie. Choroba okluzyjna jest przyczyną nadmiernego ścierania się zębów oraz ich rozchwiania, mogącego doprowadzić do utraty następnych zębów.
Kiedy ząb można uratować?
Na szczęście w wielu przypadkach istnieje alternatywa dla usunięcia zęba. Jest nią leczenie kanałowe. Polega ono na wykonaniu otworu w koronie zęba, dokładnym oczyszczeniu korony i kanałów z miazgi oraz wypełnieniu pozostawionej przestrzeni płynną gutaperką.
Kiedyś przeprowadzenie leczenia kanałowego wiązało się z zatruwaniem zęba i koniecznością kilku wizyt w gabinecie. Obecnie zabieg ten w wielu przypadkach można przeprowadzić w całości podczas jednej wizyty. Pomaga w tym zastosowanie mikroskopu stomatologicznego. To urządzenie pozwala uzyskać nawet 25-krotne przybliżenie obrazu pola zabiegowego, co bardzo zwiększa precyzję zabiegu, a tym samym jego skuteczność (aż do 95%).
Leczenie kanałowe jest możliwą opcją w przypadku uszkodzenia, stanu zapalnego, a nawet martwicy miazgi, jeżeli tylko wykazuje ona jakąkolwiek żywotność. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Zdarzają się dotkliwe ubytki, które w poważnym stopniu osłabiają strukturę zęba, a leczenie jest albo niemożliwe albo jego skuteczność jest wątpliwa. Usunięcie zęba może być też jedynym wyjściem w przypadku złamań i pęknięć o dużej powierzchni, szczególnie gdy złamanie przebiega poniżej linii dziąseł.
Co możesz teraz zrobić?
Odwiedź Dental4You®, aby dowiedzieć się więcej. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.