Wizyta adaptacyjna u dentysty

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 09.09.2022
kategoria: Poradnik

Wizyta adaptacyjna – co to takiego? Czym różni się od innych wizyt w gabinecie stomatologicznym? Jakie są jej cele i w jaki sposób przebiega? Za chwilę wyjaśnimy wszelkie wątpliwości w tym temacie.

 

Czym jest wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna polega na tym, że przyprowadza się dziecko do gabinetu stomatologicznego w celach zapoznawczych. Nie przeprowadza się więc w czasie takiej wizyty żadnego zabiegu, a po prostu zaznajamia się dziecko z lekarzem, jego gabinetem i narzędziami, jakich używa w swojej pracy. Dentysta wyjaśnia też dziecku, jak powinno się dbać o zęby i dlaczego jest to taka istotna sprawa.

 

Po co przeprowadza się wizytę adaptacyjną?

Wcześniej czy później nadejdzie pora, gdy dziecko będzie musiało odwiedzić dentystę. Niestety wciąż wielu rodziców popełnia błąd polegający na tym, że udają się z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego po raz pierwszy dopiero wtedy, gdy ma ono już problemy z zębami i trzeba podjąć leczenie. W ten sposób pierwsza wizyta kojarzy się później dziecku z negatywnymi doświadczeniami – bólem chorego zęba i stresem związanym z leczeniem.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Problem jest większy niż mogłoby się wydawać, ponieważ te najwcześniejsze doświadczenia związane z dentystą mogą pozostać z dzieckiem na lata i silnie wpływać na jego nastawienie do leczenia stomatologicznego nawet w dorosłym życiu. W efekcie może ono unikać dentysty, co oczywiście źle odbije się na zdrowiu jego zębów. W skrajnych przypadkach takie obawy mogą przybrać formę dentofobii, panicznego lęku przed dentystą. W takim stanie nawet sam zapach środków dezynfekujących używanych w gabinecie może wywołać reakcje lękowe.

Wizyta adaptacyjna jest właśnie po to, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Służy temu, by dziecko zapoznało się z gabinetem w sposób bezstresowy, tak aby nie budził on później w nim przykrych skojarzeń. Celem takiej wizyty jest również wpojenie małemu Pacjentowi wiedzy o właściwej profilaktyce i higienie jamy ustnej.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak przebiega wizyta adaptacyjna?

Wizytę adaptacyjną najlepiej odbyć z dzieckiem, zanim ukończy ono drugi rok życia. Podczas wizyty lekarz zapoznaje dziecko z gabinetem i opowiada o swojej pracy. Prezentuje też dentystyczne narzędzia, opowiadając o ich przeznaczeniu i wyczerpująco odpowiadając na wszelkie pytania dziecka.

Ale, jak już mówiliśmy, taka wizyta służy również wyrobieniu w dziecku odpowiedniego podejścia do higieny zębów i jamy ustnej. Pouczeni zostają o tym również rodzice, bo to ich zadaniem jest dopilnowanie tej niezwykle ważnej sprawy.

Dobrze jest zakończyć wizytę adaptacyjną indywidualnym badaniem jamy ustnej. pozwalającym wcześnie wykryć zmiany próchnicze i podjąć odpowiednie działania zaradcze, zanim się one rozwiną. Ale tutaj wszystko zależy od współpracy dziecka – najważniejsza jest przyjazna atmosfera podczas wizyty adaptacyjnej, dlatego nie przeprowadza się żadnych badań na siłę.

 

Co możesz teraz zrobić?

To, jak Twoje dziecko będzie postrzegać gabinet stomatologiczny, i czy nie będzie go w przyszłości unikać, ryzykując zdrowiem swoich zębów, zależy przede wszystkim od jego początkowych doświadczeń. Dlatego warto przyprowadzić je na wizytę adaptacyjną. To pozwoli uniknąć przyszłych problemów. Do Dental4You możesz umówić swoje dziecko, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10