Wpływ leków na zdrowie zębów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 31.03.2023
kategoria: Poradnik

Leki mają pomóc nam w chorobach, ale niektóre z nich mogą przy tym wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie zębów. Jakie leki szczególnie warto tu wspomnieć?

 

Leki zawierające cukier

Cukier zagraża zębom, ponieważ odżywiają się nim próchnicotwórcze bakterie. Żeby usunąć to zagrożenie, nie wystarczy niestety zrezygnować ze słodyczy. Cukier znajduje się także w innych produktach, w tym również w lekach, a z nich już nie możemy tak łatwo zrezygnować.

Szczególnie duże ilości cukru są w suplementach witamin, tabletkach do ssania na gardło i przeróżnych syropach. Przy czym syropy stanowią tym większe zagrożenie, że mają lepką konsystencję, co sprawia, że zawarty w nich cukier łatwo osadza się na zębach, podobnie zresztą, jak inne substancje słodzące (sorbitol, sacharoza, syrop glukozowy).

Jaka jest na to rada? Porozmawiaj o tej sprawie ze swoim lekarzem – być może leki, które Ci przepisał, mają swoje bezcukrowe zamienniki. A jeżeli nie, to pamiętaj po prostu o tym, aby zawsze po zażyciu leku przepłukać usta wodą lub umyć zęby.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Leki redukujące ilość śliny

Leki na choroby serca, nadciśnienie, Alzheimera, Parkinsona, antydepresyjne oraz wziewne leki antyalergiczne obniżają ilość wydzielanej śliny. Nie jest to dobre dla zdrowia zębów. Dlaczego? Ponieważ ślina pełni ważną rolę – nie tylko oczyszcza powierzchnię zębów, ale też wzmacnia ich strukturę i niszczy próchnicotwórcze bakterie. Ograniczenie produkcji śliny daje próchnicy możliwość szybszego rozwoju, a efekty takiego stanu oczywiście nie są korzystne dla zębów.

Wpływ leków na zdrowie zębów

Leki wziewne na astmę

Przyjmowane za pomocą inhalatora leki wziewne na astmę także mogą wywrzeć negatywny wpływ na zdrowie zębów, przyczyniając się do wzmożonego rozwoju próchnicotwórczych bakterii. Takie farmaceutyki mogą obniżać pH w jamie ustnej, czego efektem jest erozja szkliwa. Najgorsze działanie mają leki wziewne w proszku zawierające laktozę, która osadza się na zębach podczas inhalacji. Z tego powodu po każdej inhalacji Pacjent powinien przepłukać usta wodą.

 

Tetracyklina

Tetracyklina jest antybiotykiem stosowanym przede wszystkim przez osoby z trądzikiem. Tetracyklina może zaburzyć estetykę zębów, ponieważ odkładając się na szkliwie, powoduje powstawanie przebarwień. Ale są i inne problemy. Tetracyklina zaburza działanie flory bakteryjnej w jamie ustnej. Skutkiem tego mogą być zakażenia grzybicze, owrzodzenia, nadżerki i ogniska aft. Z tego względu nie zaleca się długotrwałego stosowania tego leku.

 

Leki cytostatyczne

Te leki wykorzystywane są w chemioterapii. Obniżają one odporność organizmu, przez co również i zęby stają się bardziej narażone na działanie bakterii. Dlatego w okresie przyjmowania takich leków trzeba jeszcze bardziej dbać o higienę zębów i jamy ustnej.

 

Co możesz teraz zrobić?

Aby dowiedzieć się więcej o wpływie leków na zdrowie zębów, przyjdź do Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10