Wpływ papierosów na zęby

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 16.08.2021
kategoria: Poradnik

Palenie papierosów to dla wielu osób sposób rozładowania stresu, codzienny rytuał przy porannej kawie bądź sposób nawiązywania i podtrzymywania kontaktów towarzyskich. Niezależnie od tego, czy palimy e-papierosy, fajkę czy zwykłe papierosy, narażamy siebie i nasze najbliższe otoczenie na poważne konsekwencje zdrowotne. Warto mieć świadomość, iż palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na nasze płuca i oskrzela, ale również na zdrowie i wygląd naszych zębów i jamy ustnej. Żółty nalot na zębach, zwiększona podatność na choroby przyzębia czy nieprzyjemny zapach z ust – to tylko część problemów, z którymi borykają się nałogowi palacze tytoniu. Nie każdy również ma świadomość, iż dym papierosowy ma negatywny wpływ na osoby z najbliższego otoczenia palaczy – tzw. biernych palaczy. Są oni również narażeni na choroby serca, układu oddechowego oraz poważne schorzenia w jamie ustnej, na których należą m.in. próchnica oraz choroby przyzębia.

Z jakimi problemami na co dzień zmagają palacze? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

 

Zwiększona podatność na powstawania kamienia nazębnego

Nie jest żadną tajemnicą, że nałogowe palenie papierosów powoduje nadmierne gromadzenia się płytki nazębnej złożonej z bakterii i resztek jedzenia. Jeśli nie zostanie w porę usunięta poprzez precyzyjne szczotkowanie i nitkowanie zębów po posiłkach, przeistacza się w zmineralizowaną postać kamienia nazębnego – bezpośrednio odpowiedzialnego za powstawanie stanów zapalnych dziąseł oraz groźnych chorób przyzębia, do których należy paradontoza. W przypadku osób palących zaobserwować można większą podatność na gromadzenie się kamienia nazębnego, niż u osób niepalących. Czym to jest spowodowane? Do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należą: brak prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zmniejszona produkcja śliny, w wyniku czego palacze skarżą się na nadmierną suchość w ustach (kserostomię). Ślina ma działanie antybakteryjne, a więc pełni naturalne funkcje ochronne w jamie ustnej, dlatego zaburzenie wydzielania śliny może prowadzić do zmiany pH w jamie ustnej i w konsekwencji sprzyjać jej zakwaszeniu. Nieusuwany regularnie kamień nazębny ma również wpływ na zmianę barwy uzębienia, dlatego osoby palące powinny szczególnie zadbać o regularne wizyty u dentysty.

 

Nikotyna a choroby przyzębia

Osoby palące powinny zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, ponieważ nikotyna znacząco zwiększa ryzyko powstawania ostrych i przewlekłych chorób przyzębia i ma negatywny wpływ na kondycję dziąseł. Odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest, umiejscowiony poniżej linii dziąseł, kamień nazębny, który je podrażnia, powodując poważne stany zapalne przyzębia – m.in. recesję dziąseł oraz odsłonięcie szyjek zębowych i paradontozę. Częstym objawem, który mu towarzyszy jest krwawienie z dziąseł, jednak w przypadku palaczy, może on zostać przeoczony. Dzieje się tak, ponieważ w skład dymu tytoniowego wchodzi tlenek węgla, który przyczynia się do pogorszenia metabolizmu i niedotlenienia błony śluzowej jamy ustnej. W wyniku tego krwawienie z dziąseł może być mniej nasilone niż u osoby niepalącej, u której występuje podobny stan zapalny. Dlatego osoby, które nie mogą rozstać się z nałogiem, powinny pamiętać o codziennej, precyzyjnej pielęgnacji jamy ustnej- w tym dokładne oczyszczeniu języka i przestrzeni międzyzębowych, gdzie gromadzi się najwięcej bakterii i resztek jedzenia. Również regularna kontrola stanu zdrowia jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym pozwoli uniknąć przewlekłych stanów zapalnych tkanek przyzębia.

 

Niedobór witaminy C przyczyną kruchości szkliwa

Jedną z poważniejszych konsekwencji palenia tytoniu może być niedobór witaminy C w organizmie, co w znacznym stopniu przyczynia się do kruchości szkliwa i powstawania zmian w miazdze zęba. Osłabione zęby są bardziej podatne na próchnicę, powstawanie nieestetycznych przebarwień i uszkodzeń mechanicznych.

 

Wpływ palenia na obniżenie estetyki zębów – przebarwienia

Częstym problemem u osób palących są głębokie przebarwienia szkliwa – żółtawe bądź brązowe. To efekt działania nikotyny oraz toksycznych substancji smolistych, które wchodząc w reakcje chemiczne, powodują nieestetyczna barwa zębów (brązowe i żółte przebarwienia). Ponadto dym papierosowy odpowiada na powstawanie ciemnego nalotu na punktach styku zębów oraz w pobliżu przyzębia, czyli w miejscach gromadzenia się osadów z jedzenia i płytki nazębnej. Powoduje to znaczne pogorszenie estetyki uśmiechu. Aby choć częściowo zneutralizować te mankamenty, można zaopatrzyć się w specjalne pasty dla palaczy, które przeciwdziałają odkładaniu się płytki nazębnej i wykazują działanie wybielająca. Sprzyjają również remineralizacji szkliwa, przez co zabezpieczają powierzchnię zębów przed wnikaniem trudnych do usunięcia przebarwień. Należy również wspomnieć, że nałogowe palenie tytoniu, może spowodować również przebarwienia na wypełnieniach stomatologicznych, dlatego palacze, którym zależy na estetyce zębów powinni brać pod uwagę ich wymianę.

Nieświeży oddech – odwieczny problem palaczy

To częsta przypadłość palacza, która rzutuje nie tylko na jego komfort psychiczny, ale również jest uciążliwa dla jego najbliższych i środowiska w pracy. W celu zniwelowania przykrego zapachu należy stosować specjalne pasty do zębów dla palaczy i gumy do żucia bez cukru, które pobudzają ślinianki do zwiększonej produkcji śliny, mającej naturalne działanie antybakteryjne. Jednak dla wielu osób usunięcie przykrego zapachu z ust może być wyzwaniem. Dlatego warto zwrócić uwagę na wzmożoną higienę jamy ustnej – należy myć zęby po każdym papierosie i płukać jamę ustną specjalnymi płynami, które wyrównują pH w jamie ustnej. Pozwoli to nie tylko zneutralizować nieprzyjemny zapach z ust, ale również zmniejsza szkodliwe działanie toksycznych substancji zawartych w papierosach.

Upośledzenie narządu smaku

Dość częstych objawem u długoletnich palaczy tytoniu jest upośledzenie smaku, które jest szczególnie zauważalne po rzuceniu nałogu. Różnica jest widoczna już po kilkunastu dniach. Z relacji byłych palaczy wynika, iż na nowo odczuwają smaki znanych od dawna potraw, które dopiero po rzuceniu nałogu, mają wyrazisty, znacznie lepszy smak. Tę opinię potwierdzają również lekarze, którzy zwracają uwagę na upośledzenie kubków smakowych u wieloletnich palaczy. Dlatego miłośnicy dobrego jedzenia, którzy dotąd nie byli wystarczająco zmotywowani do walki z nałogiem, mogą wziąć pod uwagę te argumenty i spróbować zmienić styl życia, tak by móc w pełni czerpać radość konsumpcji ulubionych potraw i na nowo odkrywać ich smaki.

 

Umów się na wizytę!

Palenie papierosów powoduje u Ciebie dyskomfort? Stale towarzyszy Ci suchość w jamie? A może nieprzyjemny zapach z ust jest źródłem wielu krępujących sytuacji, z którymi nie potrafisz sobie poradzić? Przyczyną może być kamień nazębny, który w palaczy tytoniu jest szczególnie nasilony. W Dental4You® nasi lekarze z wieloletnim doświadczeniem pomogą Ci zniwelować przykre dolegliwości związane z paleniem i doradzą jak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10