Wpływ wieku na zdrowie zębów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 13.10.2023
kategoria: Poradnik

W każdym wieku powinno się dobrze zadbać o zęby. Jednak z upływem lat to zadanie może stać się trudniejsze. Dzisiaj opowiemy o tym, jakim przemianom podlegają zęby z biegiem czasu.

 
 

W jaki sposób wiek osłabia zęby?

Zacznijmy od tego, że wiek ma wpływ na kondycję szkliwa. Szkliwo jest wprawdzie najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, jednak z upływem lat jego skład ulega zmianie, a konkretnie zwiększa się w nim ilość składników nieorganicznych. Skutki są takie, że szkliwo staje się bardziej kruche, ulega ścieraniu i łatwiej pada ofiarą próchnicy. Przez utratę szkliwa dochodzi do odsłonięcia zębiny, która nie ma twardości szkliwa i jest w związku z tym bardziej podatna na uszkodzenia. Z wiekiem zwiększa się ryzyko ubytków tkanki zębów i próchnicy korzeni.

Ale to nie jedyny problem. Wraz z upływem lat następuje naturalne cofanie się dziąseł, przez co zostają odsłonięte powierzchnie zębów nie pokryte szkliwem. To prowadzi do nadwrażliwości zębów – reagują bólem na temperaturę, bodźce chemiczne i dotyk.

Kolejny kłopot, z którym mierzy się wiele starszych osób, to suchość jamy ustnej. Jest ona powodowana przez niektóre zdrowotne zaburzenia, ale także przez pewne leki. Tymczasem ślina pełni ważną rolę dla zdrowia jamy ustnej – oczyszcza powierzchnię zębów, wzmacnia ich strukturę i niszczy próchnicotwórcze bakterie. Dlatego ograniczenie produkcji śliny prowadzi do uszkodzeń zębów – próchnica po prostu ma większą możliwość szybszego rozwoju.

Następną ważną kwestią są choroby dziąseł. Mogą one wprawdzie przytrafić się w każdym wieku, ale ich ryzyko stopniowo wzrasta po czterdziestym roku życia.

 
 

Wpływ wieku na zdrowie zębów

 
 

Jak wiek wpływa na wygląd zębów?

Zmiany kondycji zdrowotnej mają wpływ również na wygląd zębów, które z wiekiem stają się żółte i matowe. Często z upływem lat zmieniają również kształt. Dzieje się tak na skutek stopniowego ścierania się powierzchni żujących i siecznych. W efekcie osłabia się szkliwo i ulega niszczeniu. W wyniku tego odsłania się zębina, a ponieważ z wiekiem staje się ona ciemniejsza, dochodzi do niekorzystnych zmian estetyki uśmiechu.

Wspominaliśmy już o zwiększaniu się z wiekiem ilości składników nieorganicznych w szkliwie. Ten proces sprawia, że zęby tracą połysk i przezierność. Często u starszych osób pojawiają się też przebarwienia, będące efektem wieloletniego palenia papierosów i spożywania produktów barwiących szkliwo.

 
 

Jak w starszym wieku dbać o zęby?

Dla zdrowia zębów, niezależnie od wieku, kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a jeszcze lepiej robić to po każdym posiłku. Ale nie bezpośrednio po nim – lepiej odczekać około pół godziny, by mógł się wyrównać poziom pH w jamie ustnej. Należy szczególną uwagę poświęcić przestrzeniom międzyzębowym. Są trudniej dostępne, dlatego użycie szczoteczki może nie wystarczyć, by dokładnie je oczyścić. Aby się z tym uporać należy używać nici dentystycznej. Pomocny może być też irygator.

Ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, dzięki którym można na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej.

 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zęby, zapraszamy do Dental4You®. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10