Wszystko o recesji dziąsła

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 28.07.2020
kategoria: Poradnik

W zdrowym ciele zdrowy duch! Kto nie zna tego określenia? Jak się okazuje, za nasze siły witalne w dużej mierze odpowiada również zachowanie zdrowia w jamie ustnej. Prawidłowa higiena, szybka reakcja i odwiedzanie swojego dentysty w momencie, kiedy to jest konieczne, to najważniejsze elementy pozwalające przez długi czas cieszyć się pięknym i wolnym od chorób uzębieniem. W ten sposób będziesz mógł również uniknąć pojawienia się rozwojowi recesji dziąsła!

Czym właściwie jest recesja dziąsła?

To poważna dolegliwość, która polega na obniżeniu linii dziąsła. Prowadzi to do odsłonięcia korzeni zębów. W konsekwencji Pacjenci mogą odczuwać nadwrażliwość na zmiany temperatur. Ponadto wygląd uśmiechu ulega znacznemu pogorszeniu, a zęby są znacznie bardziej podatne na pojawienie się i rozwój próchnicy. Wszystko to sprawia, że problemu tego nie można zlekceważyć i konieczne jest podjęcie szybkiej reakcji.

Powody powstania recesji dziąsła

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, co właściwie powoduje powstanie recesji. Dzięki temu można skutecznie zapobiec jej pojawieniu się i rozwojowi. Jak się więc okazuje, jednym z najczęstszych powodów powstania recesji dziąsła jest niepoprawna higiena jamy ustnej. Z jednej strony zbyt mocne szczotkowanie i nieprawidłowa technika mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i tkanki miękkiej. Niezwykle istotny jest także dobór szczoteczki – jej włosie nie może być zbyt twarde. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto odwiedzić naszą klinikę, gdzie higienistka pomoże w doborze prawidłowych przyborów oraz przeprowadzić pełny instruktaż higieny. Z drugiej strony rezygnowanie z codziennych czynności, takich jak szczotkowanie czy nitkowanie, może w konsekwencji doprowadzić do odłożenia się kamienia nazębnego. Jest to idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju bakterii odpowiedzialnych za powstanie i rozwój próchnicy czy chorób przyzębia. Co ważne, odkładanie się kamienia nazębnego również powoduje recesję dziąsłową.

To niejedyne przyczyny obniżania się linii tkanki miękkiej. Jedną z nich są również wady ortodontyczne! Intensywne zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie może w konsekwencji doprowadzić do powstania recesji dziąsłowej. Warto wspomnieć, że na tę dolegliwość częściej cierpią osoby palące papierosy, u których łatwiej również odkłada się kamień nazębny. Jednak jednym z najpoważniejszych powodów są choroby przyzębia. Ich rozwój powoduje intensywną recesję dziąsłową, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadnięcia zęba. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć szybką reakcję, dzięki której zapobiec można wystąpieniu poważnych skutków.

Nowoczesne leczenie

Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy? Koniecznie odwiedź swojego lekarza. Rozpozna on źródła problemu, a także oceni stan zdrowia całej Twojej jamy ustnej. Pamiętaj również, aby regularnie, co najmniej raz na pół roku, uczęszczać na wizyty kontrolne. W ten sposób dentysta będzie miał szansę zdiagnozować chorobę na jej wczesnym etapie rozwoju.

Leczenie w przypadku pojawienia się recesji dziąsłowej w głównej mierze zależy od źródła pojawienia się problemu. Może się więc okazać, że w celu rozwiązania problemu konieczne będzie wyłącznie poprawienie czynności związanych z codzienną higieną. W takiej sytuacji nasza higienistka nauczy Cię prawidłowej techniki szczotkowania zębów, a także pomoże w doborze prawidłowych przyborów.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy źródłem recesji dziąsłowej jest odkładanie się kamienia nazębnego. Konieczne jest wtedy wykonanie skalingu, w trakcie którego wykorzystuje się skaler. Urządzenie to emituje ultradźwięki pozwalające rozbić kamień nazębny. Warto dodać, że zabieg ten jest całkowicie bezpieczny. Następnie wykonuje się polerowanie zębów. Pozwala to podnieść higienę jamy ustnej i skuteczniej chronić się przed odkładaniem się kamienia nazębnego. W razie konieczności, by zapewnić pełny komfort, możemy zastosować komputerowe znieczulenie.

Odbudowa dziąsła

Niestety, utracona tkanka miękka nie zregeneruje się sama. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie w pełni bezpiecznego zabiegu. Polega on na pobraniu tkanki miękkiej z podniebienia, a następnie wszczepieniu jej w miejsce, w którym ma być odbudowane dziąsło. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, a to za sprawą stosowanego przez nas komputerowego znieczulenia. Uzyskane w ten sposób efekty pozwalają skutecznie przywrócić zdrowie w jamie ustnej.

Nieco innym rozwiązaniem jest pokrycie recesji dziąsłowej. W tym przypadku, po dokładnym oczyszczeniu zębów powyżej i poniżej linii dziąsłowej, wykorzystuje się specjalne materiały regeneracyjne. Pozwala to skutecznie odbudować utracone tkanki miękkie, przez co w krótkim czasie znowu będzie można cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Co możesz teraz zrobić?

Zauważyłeś u siebie niepokojące zmiany? Nie zwlekaj, koniecznie odwiedź naszą klinikę stomatologiczną, gdzie skutecznie pomożemy Ci rozwiązać Twój problem. Przywrócimy zdrowie w całej Twojej jamie ustnej. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.



Zadzwoń: 12 222 50 10