Wybielanie zębów- jak się do niego przygotować?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 20.07.2021
kategoria: Poradnik

Okres letni sprzyja metamorfozom uśmiechu. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób poszukuje informacji na temat wybielenia zębów. W tym zakresie stomatologia estetyczna proponuje szeroki wachlarz skutecznych metod, dzięki którym rozjaśnisz kolor zębów nawet o kilka odcieni. Wiele osób nadal tkwi w przekonaniu, że wybielanie jest domeną ludzi zamożnych i gwiazd ze szklanego ekranu, dlatego pośród najczęściej zadawanych pytań wciąż wiedzie prym jedno: „ile kosztuje wybielanie”? Przedmiotem licznych dyskusji jest również kwestia jak należy przygotować się do wybielania zębów, czy jest ono bezpieczne oraz która metoda jest najlepsza: wybielanie metodą nakładkową, czy może lampą? Nie brakuje również zwolenników wybielania przy pomocy specjalnej pasty lub żelu, które są dostępne w każdej aptece.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym zagadnieniom i skonfrontujmy je z aktualną wiedzą na temat skutecznych i bezpiecznych metod wybielania, których nadrzędnym celem jest biały uśmiech.

Przegląd zębów w gabinecie stomatologicznym

Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania konieczna jest konsultacja w gabinecie dentystycznym, podczas której lekarz sprawdzi stan zdrowia jamy ustnej, zobaczy czy nie ma próchnicy bądź choroby dziąseł, której charakterystycznym objawem jest nadwrażliwość zębów. Dlaczego to jest tak ważne? Niezależnie do wybranej metody wybielania należy pamiętać, że preparaty służące temu celowi zawierają substancje, które mogą podrażniać zmienione chorobowo tkanki i potęgować nadwrażliwość zębów. Podczas wizyty konsultacyjnej, lekarz sprawdzi, czy wybielanie zębów u konkretnego Pacjenta jest może zostać bezpiecznie przeprowadzone i nie ma żadnych przeszkód do jego wykonania. Najczęściej występujące przeciwwskazania to: choroby dziąseł, owrzodzenia, stany zapalne w jamie ustnej, odsłonięte korzenie zębowe, afty, choroby ogólnoustrojowe (nowotwory, cukrzyca) czy okres ciąży i karmienia piersią. Warto podkreślić, iż silna nadwrażliwość zębów jest również poważnym utrudnieniem, ponieważ substancje wybielające mogą ten stan jeszcze bardziej pogłębić, powodując u Pacjenta duży dyskomfort.

Usuwanie kamienia nazębnego przed wybielaniem

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie i Pacjent został pozytywnie zakwalifikowany do zabiegu, lekarz wykonuje skaling, którego celem jest przygotowanie zębów do wybielania. Proces ten jest bezbolesny i w pełni bezpieczny. Jego celem jest pozbycie się osadów i kamienia nazębnego oraz likwidacja przebarwień na powierzchni zęba. Skaling jest absolutnie koniecznym etapem, aby uzyskać wymarzony efekt wybielania. Istotnym czynnikiem jest również dobra kondycja szkliwa zębów, które można wzmocnić podczas zabiegów higienizacji w gabinecie stomatologicznym.

Bezpieczne wybielanie zębów– w domu, czy w gabinecie?

Obecnie na rynku jest wiele możliwości wybielania zębów, które mogą być wykonywane zarówno w domu, jak i w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Czy jednak u obu przypadkach są tak samo skuteczne i bezpiecznie można je stosować? W przypadku samodzielnych metod najczęściej Pacjenci stosują pasty wybielające, które ze względu na wysoki współczynnik ścieralności (RDA) usuwają jedynie powierzchniowe osady i przebarwienia, dlatego efekt nigdy nie będzie takie sam jak wybielanie zębów w gabinecie. Dlatego osobom, którym zależy na uzyskaniu bardziej widocznych i trwałych rezultatów polecamy skorzystanie z profesjonalnego wybielania zębów, które oferują renomowane klinki stomatologiczne, zapewniające wysoki standard i bezpieczeństwo.

Wybielanie metodą nakładkową czy lampą?

Wybór określonej metody wybielania zębów zależy od osobistych preferencji Pacjenta i oczekiwań odnośnie czasu trwania leczenia. W przypadku metody nakładkowej wybielanie zębów odbywa się prawie w całości w domu, konieczne są tylko 2 wizyty w gabinecie (w celu pobrania wycisków uzębienia, które dentysta przesyła do laboratorium) i odbioru zestawu nakładek wraz z żelem wybielającym wraz z instrukcją ich stosowania. Cały proces wybielania jest wykonywany samodzielnie przez Pacjenta i jego efekty są widoczne już po kilku dniach.

W przypadku wybielania lampą efekty są zauważalne bezpośrednio po zabiegu. Całość procesu odbywa się w gabinecie dentystycznym. Po wykonaniu higienizacji i nałożeniu żelu wybielającego, który wnika w głębsze tkanki zębów, dentysta aktywuje jego działanie przy pomocy wspomnianej lampy. Dzięki temu znikają nawet najgłębsze przebarwienia na zębach, które w procesie utleniania ulegają rozbiciu. Zabieg wybielania przy użyciu tej metody zmienia kolor zębów, rozjaśniając je nawet od kilka odcieni. Dodatkowym atutem jest czas, Pacjent może niemal natychmiast uzyskać pożądany rezultat jakim są idealnie białe zęby. Jednak należy pamiętać, że wybielone zęby w początkowym okresie wymagają szczególnej ochrony, dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, zwłaszcza dotyczących diety i odpowiedniej higieny.

Jak należy postępować po wybielaniu?

Po zabiegu wybielania zębów, niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad higieny oraz stosowanie tzw. białej diety, polegającej na wyeliminowaniu produktów barwiących szkliwo, takich jak: czerwone wino, czarna kawa czy herbata, buraki, jagody. Aby uzyskać optymalne efekty taką właśnie dietę powinno się stosować przez okres 14 dni.

Umów się na wybielanie zębów w Dental4you®!

Chcesz skutecznie wybielić zęby, ale nie jesteś pewien jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza? W Dental4You® wszystkie zabiegi wybielania poprzedzone są diagnostyką, podczas której lekarz sprawdza warunki w jamie ustnej Pacjenta i w oparciu o wywiad z nim proponuje optymalną metodę leczenia, która pozwoli uzyskać wymarzone efekty śnieżnobiałego uśmiechu. W naszej klinice wybielaniem zębów zajmują się eksperci z dużym doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami. W nas wybielanie jest bezbolesne i w pełni komfortowe. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10