Ząb zatrzymany – co robić?

Zęby nie zawsze rozwijają się prawidłowo. Zatrzymanie zęba to właśnie jeden z takich przypadków, do których dochodzi, gdy w rozwoju zęba zajdą jakieś zaburzenia. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o tej przypadłości!

 

Ząb zatrzymany, czyli jaki?

Ząb zatrzymany to taki, który pozostał w układzie kostnym, choć jest w pełni wykształcony. Zatem zakończył się już okres jego fizjologicznego wyrzynania, ale mimo to nie udało mu się osiągnąć płaszczyzny zgryzu – mamy do czynienia z zębem w dziąśle. Pod względem anatomicznym jest wykształcony prawidłowo, ale z pewnych względów utknął na dobre w kości. Najczęściej ten problem dotyczy ósemek, ale bynajmniej się do nich nie ogranicza – przydarza się też kłom i przedtrzonowcom. W przypadku siekaczy jest to zjawisko bardzo rzadkie, ale też nie można go niestety wykluczyć.

Nie każdy przypadek zęba zatrzymanego jest taki sam, ponieważ zęby mogą być zatrzymane w różnym stopniu – częściowo lub całkowicie. W przypadku zatrzymania częściowego ponad powierzchnię dziąsła wystaje niewielka część korony. Przy zatrzymaniu całkowitym cały ząb jest otoczony przez kość, nie można więc go zobaczyć, a jedynym, co widać ponad linią dziąsła, jest… brak zęba, który powinien tam być.

 

Przyczyny zatrzymania zęba

No dobrze, wiemy już, co to jest ząb zatrzymany, ale rodzi się nowe pytanie: dlaczego czasami dochodzi do zatrzymania zęba? Jakie są powody, że prawidłowo wykształcony ząb się nie wyrznął?

Najczęściej przyczyną jest za mało miejsca w łuku zębowym. Brak wystarczającej przestrzeni staje się przeszkodą dla prawidłowego wyrżnięcia zęba. Często jest to następstwo sytuacji, gdy ząb mleczny wypada zbyt późno – pozostając w zębodole zbyt długo, blokuje stały ząb, który powinien już pojawić się na jego miejscu. Przy zbyt późnym wypadnięciu “mleczaka” pozostałe zęby są zbyt ciasno ułożone, by nowy ząb mógł się wyrznąć prawidłowo.

Ale to nie jedyny możliwy powód zatrzymania zęba – może do niego też dojść z przyczyn takich jak niedobory witamin A i D, urazy szczęki, nieodpowiednie leczenie stomatologiczne w przeszłości, zmiany hormonalne i dziedziczne predyspozycje.

 

Jak rozpoznać ząb zatrzymany?

Zwykle nie jest trudno rozpoznać, że doszło do zatrzymania zęba. Przy zatrzymaniu częściowym można zobaczyć gołym okiem (a Pacjent może to również poczuć językiem), że zbyt mały kawałek zęba znajduje się nad linią dziąsła. Przy zatrzymaniu całkowitym również od razu zwraca uwagę, że w łuku zębowym brakuje zęba, który powinien się w danym miejscu znajdować.

Problemy mogą być tylko z zatrzymanymi ósemkami. Tutaj trudniej od razu rozpoznać, że coś jest nie tak – ponieważ ósemki wyrzynają się najpóźniej, a u części osób w ogóle, ich brak nad linią dziąsła z reguły nie jest odbierany jako sygnał, że coś jest nie tak. Dopiero zdjęcie rentgenowskie może wykazać, że u Pacjenta ósemki są zatrzymane.

Jednak sam brak widocznego zęba w łuku nie jest jedyny sygnałem mogącym świadczyć o jego zatrzymaniu. Mogą pojawiać się objawy takie jak nieprawidłowy zgryz, przewlekły ból, problemy z otwieraniem ust, szczękościsk.

 

Jak leczyć ząb zatrzymany?

Co zrobić, jeśli masz ząb zatrzymany w kości? Oczywiście udać się do dentysty! Na podstawie przeglądu i zdjęcia RTG oceni on charakter problemu i dobierze odpowiednią metodę postępowania.

Najczęściej konieczne jest chirurgiczne usunięcie kłopotliwego zęba. Chirurgiczne usunięcie zęba przebiega nieco inaczej niż standardowe. Chirurg musi najpierw dokonać nacięcia dziąsła, żeby uzyskać dostęp do zatrzymanego zęba. W przypadku zatrzymania częściowego rozcina błonę śluzową nad zębem, a przy zębie całkowicie zatrzymanym w kości chirurg uzyskuje do niego dostęp wycinając pewną ilość kości nad zębem.

Następnie chirurg podejmuje się rozpreparowania korzeni i wykonuje dłutowanie, czyli rozchwianie korzeni za pomocą dźwigni. W kolejnym kroku korzenie są wyjmowane za pomocą kleszczy chirurgicznych.

Ale ząb zatrzymany nie zawsze trzeba usunąć. W niektórych przypadkach zupełnie wystarczające jest przeprowadzenie ściągania zęba poprzez leczenie ortodontyczne. Ząb taki najpierw należy odsłonić chirurgicznie, a potem przeprowadzić leczenie aparatem ortodontycznym. Ten proces może trwać nawet dwa lata, ale przynosi efekty, a ponieważ pozwala zażegnać problem bez usuwania zęba, jest to opcja często wybierana w przypadku, gdy w grę wchodzi któryś z zębów przednich.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz problemy z zębem zatrzymanym? A może nie masz pewności, że doszło do zatrzymania zęba,  ale masz pewne podejrzenia? Nie odkładaj wizyty u dentysty. Zrób ten pierwszy krok, a my zajmiemy się resztą. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10