Zadbaj o zęby podczas ciąży!
Spis treści
Każdy doświadczony ginekolog uczula swoje pacjentki na to, aby przed rozpoczęciem starania się o dziecko wyleczyć zęby. Proces ten jest ważny nie tylko ze względu na zdrowie matki, ale również dziecka! Próchnica jest chorobą zakaźną, nieleczona może powodować komplikacje zdrowotne, a nawet choroby serca! Wyleczenie zębów przed ciąża jest jednym z najważniejszych elementów troski młodej mamy o swoje zdrowie.
Zachcianki żywieniowe groźne dla naszych zębów!
O zachciankach żywieniowych, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, napisano już wiele. Zmienne upodobania pokarmowe i chęć na łączenie różnorodnych smaków to wina buzujących w organizmie kobiety hormonów. W podjadaniu nie ma nic złego, musimy jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie po sobie produktów słodkich i kwaśnych może przyczynić się do demineralizacji szkliwa i powstawania próchnicy! Najlepszym sposobem na profilaktykę jest szczotkowanie zębów kilka razy dziennie. Dzięki temu skutecznie usuniemy resztki pokarmów z jamy ustnej.
Uwaga na poranne mdłości!
Poranne mdłości nie są niczym niebezpiecznym dla młodych mam – one również wynikają z nadmiernej działalności hormonów. Pamiętajmy jednak, że podczas zwracania treści żołądkowej do jamy ustnej przedostają się soki żołądkowe o bardzo agresywnym składzie. Oblepiają one zęby, przez co szybko mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Jeśli w ciąży zdarzają się nam wymioty, konieczne wyszczotkujmy delikatnie zęby.
Krwawiące dziąsła – jaka jest przyczyna?
Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w ciąży doprowadzają do rozszerzenia naczyń krwionośnych i powodują ich kruchość. Mocno ukrwione dziąsła pęcznieją i są niezwykle delikatne. Nawet bardzo delikatny dotyk sprawia, że zaczynają one krwawić. Aby skutecznie szczotkować zęby, wybierajmy więc delikatne, miękkie szczoteczki, które nie będą dodatkowo podrażniać dziąseł. Jeśli krwawienie występuje często, może się to wiązać ze stanem zapalnym – wtedy konieczna jest wizyta u stomatologa. Rozpulchnione dziąsła mogą również cofać się i tworzyć niewielkie kieszonki przy korzeniu zęba – w tym miejscu zbiera się ropa. Jej pojawienie się będzie wymagało specjalistycznego leczenia!