Zagadki uzębienia

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 16.03.2020
kategoria: Poradnik

Ciało ludzkie ciągle skrywa wiele tajemnic, nad których poznawaniem głowią się wszyscy naukowcy. Ale czy to możliwe, żeby zęby mogły mieć również swoje zagadki? Okazuje się, że tak! Spróbujemy rozwikłać niektóre sekrety, dzięki czemu nasza przyjaźń z przepięknym uśmiechem będzie jeszcze mocniejsza.

Pierwszy w pełni funkcjonalny implant

Wydawać by się mogło, że historia stomatologii sięga co najwyżej XIX wieku. Nic jednak bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że pierwsze implanty wszczepiane były już w starożytności u osób zmarłych. Jednak zdaje się, że jednego z największych odkryć na tej płaszczyźnie dokonano we francuskiej miejscowości Le Chene. Znaleziono tam ciało kobiety, zmarłej w wieku około 30 lat, u której przeprowadzono skuteczny zabieg wszczepienia implantu za życia! Miejsce utraconego korzenia zastąpione zostało przez żelazny trzpień, który najprawdopodobniej zakończony był koroną z drewna lub kości. Co fascynujące, odkrycie to jest najstarszym, bo liczącym ponad 5 000 lat, implantem w Europie, który przywracał pełną funkcjonalność w jamie ustnej.

Siódemki, ósemki i… dziewiątki?

Wszyscy dobrze wiedzą, że u osoby dorosłej pełne uzębienie liczy 32 zęby. Pewnym jednak zaskoczeniem może fakt, iż u niektórych ludzi wyrastają również dziewiątki, zwane także zębami głupoty. Jest to w istocie pozostałość po naszych przodkach, którzy mieli znacznie szersze szczęki oraz większą ilość zębów. Dlaczego tak się działo? Większa ilość zębów pozwalała skutecznie poradzić sobie z twardym jedzeniem. Współcześnie dziewiątki są rzadkością, warto jednak pamiętać, że, podobnie jak ósemki, mogą one być przyczyną wielu problemów. Dlatego ważne są regularne wizyty w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Najtwardsza tkanka

Czy wiedziałeś, że szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie ludzkim? Dzieje się tak, ponieważ jest ono w 98% złożone z hydroksyapatytów, będących niezwykle twardymi minerałami. W konsekwencji okazuje się, że porównanie szkliwa do granitu nie jest bezzasadne. Warto jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować codziennej higieny jamy ustnej. To właśnie dzięki niej w dużej mierze można cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długie lata.

Indywidualna ułożenie

Kształt i rozmiar uzębienia, a także ustawienie zębów w szczęce są unikalne jak linie papilarne. Fakt ten jest wielokrotnie wykorzystywany podczas różnego rodzaju skomplikowanych spraw kryminalnych. Na tej podstawie można zidentyfikować nie tylko ofiarę, ale również sprawcę. Właśnie w ten sposób udowodniono winę seryjnemu mordercy Tedemu Bundy’emu.

Co możesz zrobić?

Poznawanie tajemnic zębów może być niezwykle fascynujące. Pamiętać jednak należy, że historie o uzębieniu mogą sprawiać przyjemność tylko wtedy, kiedy żadne problemy nie pojawiają się w jamie ustnej. Dlatego jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek problemy, koniecznie odwiedź profesjonalny gabinet stomatologiczny. Zadzwoń: 12 222 50 10