Protetyka

Protetyka to jedna ze specjalności stomatologicznych zajmująca się przywracaniem pierwotnych warunków zgryzowych po rozległym uszkodzeniu zęba lub po ich utracie. Gabinet Stomatologiczny Kraków Dental4You® oferuje kompleksowe usługi protetyczne. Każdą pracę protetyczną przygotowujemy indywidualnie po wcześniejszym rozpoznaniu konkretnego przypadku i po szczegółowym zanalizowaniu potrzeb pacjenta.

Protetyka - oferta

  • korony porcelanowe
  • korony pełnoceramiczne
  • licówki
  • mosty
  • protezy szkieletowe
  • protezy akrylanowe
  • protezy overdenture
  • wkłady koronowo-korzeniowe

 
Korony protetyczne mają za zadanie odbudowanie uszkodzonych fragmentów zęba. Spełniają funkcję stałego uzupełniania protetycznego. Wykonane są na podbudowie metalowej – jest to obecnie najpopularniejsza forma rekonstrukcji korony zęba. Metalowa podbudowa znacząco poprawia wytrzymałość mechaniczną korony.

protezy pełnoceramiczne

W przypadku korony pełnoceramicznej metalowa podbudowa jest zastąpiona rdzeniem wykonanym z porcelany lub z tlenku cyrkonu. Daje to efekt naturalności, który jest niemożliwy do uzyskania w przypadku korony z podbudową metalową. Taka korona niczym nie różni się od własnych zębów pacjenta. Jest to wyjątkowo istotne zwłaszcza przy odbudowie zębów przednich.

Licówki porcelanowe

Licówki to cieniutkie porcelanowe nakładki. Licówki nie ingerują mocno w tkanki twarde zęba, a mimo to znacząco poprawiają kształt i kolor uzębienia. Są niepodatne na działanie próchnicy i przebarwień.

Mosty

protetyka mosty

Mosty stosuje się w przypadku utraty kilku zębów. Składają się z połączonych przęsłem koron protetycznych, które osadzone są na filarach. Wykonanie mostu zaczyna się od szlifowania zębów i pobrania wycisków. Końcowym etapem jest zacementowanie mostu na stałe, na zębach filarowych.

Pacjenci, podobnie jak w przypadku koron, pacjenci mają do wyboru mosty na podbudowie metalowej i mosty pełnoceramiczne.

Sposoby zastępowania zębów

implanty zębów: brak pojedynczego zęba

1. Implanty zębów – brak pojedynczego zęba

Leczenie implantologiczne jest najlepszym rozwiązaniem po utracie pojedynczego zęba. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy szlifowania dwóch sąsiednich zębów.

most na implantach: brak kilku zębów

2. Most na implantach przy braku kilku zębów

Po utracie kilku sąsiednich zębów leczeniem z wyboru jest wykonanie mostu na implantach. Takie rozwiązanie stanowi alternatywę dla ruchomej ("wyjmowanej") protezy.

proteza pełnego łuku

3. Proteza pełnego łuku

Po utracie wszystkich zębów górnego lub dolnego łuku zębowego, ich odtworzenie na bazie implantów jest z pewnością najlepszym rozwiązaniem. Możliwe jest wykonanie mostu osadzonego na kilku implantach- rozwiązanie bez "wyjmowanej" protezy. Innym proponowanym leczeniem jest wykonanie protezy ustabilizowanej na dwóch lub czterech implantach (w zależności od obecnych warunków). Dzięki zastosowaniu elementów kotwiczących w implantach i protezie zdecydowanie wzrasta poziom stabilizacji, co przekłada się na komfort życia. Proteza trzyma się w miejscu ale w razie potrzeby w każdej chwili można ją łatwo wyjąć.

odbudowa pełnego łuku zębowego Zirkonzahn® Prettau

4. Odbudowa pełnych łuków zębowych materiałem Zirkonzahn® Prettau.

Najnowszy i najdoskonalszy sposób odbudowy całych łuków zębowych. Praca wykonana z cyrkonu. To największy luksus leczenia implantoprotetycznego. Materiał i metoda frezowania odbudowy protetycznej opracowana została przez włoskich specjalistów.

Protetyka - rodzaje protez

protetyka protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to rodzaj ruchomych uzupełnień protetycznych. Zredukowano w nich płytę podniebną bądź zamontowano wykonany z metalu łuk podjęzykowy. Taka konstrukcja sprawia, że odciążona zostaje błona śluzowa przez przeniesienie siły żucia na zęby filarowe. W efekcie protezy szkieletowe zapobiegają chorobom dziąseł i przyzębia oraz zapewniają większy komfort użytkowania niż tradycyjne protezy akrylanowe. Istnieje możliwość wykonania klamer w kolorze zęba, co nadaje protezie naturalny wygląd.

Protezy akrylanowe definiuje się jako osiadające, czyli działające na zasadzie przyssania do tkanek miękkich, ruchome uzupełnienia protetyczne.

protetyka - protezy akrylanowe

Protezy natychmiastowe to protezy zakładane od razu po usunięciu zębów. Wykonuje je się bezpośrednio przed zabiegiem.

protetyka - protezy overdenture

Protezy overdenture to ruchome uzupełnienia, które mocuje się na implantach lub zatrzaskach. Utrzymują się na zatrzaskach zamontowanych w korzeniach zębów lub w implantach.

protetyka - wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe są wyjątkowo estetyczne, a równocześnie charakteryzują się elastycznością zbliżoną do właściwości naturalnej zębiny. Oznacza to, że siły działające na tkankę zęba przenoszone są równomiernie, co minimalizuje ryzyko złamań i pęknięć zastosowanego wkładu. Można je stosować w zębach po leczeniu kanałowym. W naszym gabinecie oferujemy tylko wkłady wykonane z nowoczesnego włókna szklanego.