Metody uzupełniania ubytków i poprawy wyglądu zębów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.05.2018
kategoria: Poradnik

Braki w uzębieniu są powszechnym problemem Polaków – tak wynika z licznych badań i obserwacji stomatologów. Faktem jest, że dzisiaj już co trzeci Polak posiada ubytki w łukach zębowych. Brak zęba ciągnie za sobą olbrzymie konsekwencje, przez co tak ważne powinno być dla nas uzupełnianie takich braków. Jakie metody są dzisiaj najpopularniejsze? Warto przyjrzeć się im z bliska!

Brak zęba – możliwe konsekwencje

Braki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyczna – okazuje się, że brak nawet jednego zęba znacząco wpływa na to w jaki sposób gryziemy pokarmy, mówimy, jak układa się nasz zgryz. Kiedy w szczęce brak jest większej ilości zębów może zmienić się także nasza mimika! Zęby tracimy na skutek wypadków komunikacyjnych, jak również w wyniku przewlekłych chorób. Powinniśmy być świadomi zagrożeń wynikających z takich ubytków i mieć wiedzę o możliwościach ich uzupełnienia.

Implanty zębów – nowoczesne i bezpieczne

Implanty zębów to obecnie jedna z najbezpieczniejszych i najczęściej stosowanych metod uzupełnienia ubytków w szczęce. Leczenie implantologiczne trwa kilka tygodni, jednak efekty są warte czekania. Zastosowanie implantów pozwala nie tylko na idealne dopasowanie do zgryzu (każda korona implantu tworzona jest na indywidualne zamówienie), ale także na powstrzymanie procesu zanikania kości pod zębodołem.

Mosty protetyczne

Znacznie starszą metodą na walkę z ubytkami w łukach zębowych jest zastosowanie mostów protetycznych. Dawniej metoda ta była jedną z wiodących w polskiej stomatologii, dzisiaj stosowana jest znacznie rzadziej, przez wzgląd na popularność implantów. Aby móc zastosować most protetyczny konieczne jest spiłowanie dwóch sąsiadujących z ubytkiem zębów (stworzenie tak zwanych przęseł).

Ułamany ząb – decyzja podejmowana wspólnie z lekarzem

Ukruszenie czy złamanie zęba ma najczęściej miejsce podczas wypadków komunikacyjnych czy uprawiania sportów. Ważne jest, aby wspólnie z lekarzem podjąć decyzję co do dalszego leczenia. Istnieją dwie opcje. Jedna z nich to zastosowanie licówki porcelanowej – jest to możliwe, kiedy w szczęce znajduje się więcej niż połowa zęba. W takich sytuacjach licówka przytwierdzana jest do powierzchni zęba za pomocą specjalistycznych klejów. Druga opcja to całkowite usunięcie zęba. Licówki, poza wzmocnieniem ułamanych struktur, mogą także stanowić metodę na poprawę wyglądu zdrowych, ale nieestetycznie wyglądających zębów.



Zadzwoń: 12 222 50 10