Jak dbać o zęby?
Spis treści
Zdrowie i dobry wygląd naszych zębów powinny być dla nas priorytetem – i nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne! Od zdrowia naszych zębów zależy również zdrowie całej jamy ustnej, nierzadko też narządów wewnętrznych. Jak powinna wyglądać nasza codzienna higiena zębów? Jak często powinniśmy zgłaszać się na kontrole uzębienia?
Podstawowa higiena każdego dnia
Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka jest najskuteczniejsza metoda na piękne zęby, odpowiadamy: regularna, codzienna higiena! Szczotkowanie zębów powinno mieć miejsce po każdy posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości przynajmniej 2-3 razy dziennie. Dzięki temu skutecznie usuniemy resztki pokarmów z jamy ustnej, pozbędziemy się także osadu nazębnego. Codzienne szczotkowanie warto uzupełnić nitkowaniem – nić dentystyczna pozwoli na usunięcie osadu i pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, do których szczoteczka może nie dotrzeć. Możemy również zastanowić się nas wykorzystaniem płynu do płukania ust. Kiedy jesteśmy poza domem pozwoli on na odświeżenie oddechu oraz zahamuje powstawanie osadu nazębnego.
Kontrole dentystyczne – kiedy umawiać się do stomatologa?
Jak często odwiedzać stomatologa? Zasadniczo powinniśmy robić to nie rzadziej niż raz w roku. Stomatolog nie tylko oceni stan uzębienia i wychwyci wszelkie zmiany próchnicowe, ale również doradzi jak jeszcze lepiej dbać o stan naszych zębów. Jeśli w czasie szczotkowania czy oględzin zębów sami zauważymy zmiany próchnicze to wyraźny znak, że pora umówić się na wizytę stomatologiczną.
Wysokim poziom estetyki uśmiechu
Poza próchnicą i chorobami przyzębia w Polsce wiele osób posiada braki w uzębieniu. Ubytki mogą być wynikiem wypadków komunikacyjnych, przebytych chorób czy też braku zawiązków zębowych. Bez względu na przyczynę warto rozważyć uzupełnienie luki, gdyż brak nawet jednego zęba może znacząco wpłynąć na jakość gryzienia, mówienia, również na naszą mimikę. Braki w uzębieniu sprawiają także, że inne zęby tracą naturalny punkt podparcia i mogą zacząć się rozchodzić.
Obecnie jednym z najchętniej polecanych sposobów na uzupełnienie braków z łukach są implanty zębów. Są one wszczepiane w kość po uprzedniej kontroli lekarskiej. Po zrośnięciu implantu oraz kości na szczycie umieszczana jest korona implantu, która imituje ząb. Jest ona tworzona na indywidualne zamówienie i dobierana kolorystycznie do innych zębów.
Białe zęby w krótkim czasie
Białe zęby budzą zachwyt i są powodem do dumy ich posiadacza – nie ma co do tego wątpliwości. Decydując się na wybielanie warto wybrać pomoc profesjonalisty. W topowych gabinetach dentystycznych lekarz dobierze odpowiednią metodę wybielania, wykona niezbędny skaling, zaleci też wcześniejsze leczenie, jeśli będzie to konieczne.