Braki w uzębieniu – czy mogą być groźne?
Spis treści
Pełne i zdrowe uzębienie jest nie tylko kwestią estetyczną – komplet zębów jest nam niezbędny do tego, aby móc odgryzać kęsy pokarmów, przeżuwać je, artykułować głoski. Braki w uzębieniu upośledzają nasz narząd mowy, wpływają na jakość życia, mogą również przyczyniać się do powolnego wycofywania z życia towarzyskiego. Jak to możliwe?
Zęby – czy znasz wszystkie ich zadania?
Zęby stanowią jeden z elementów układu pokarmowego człowieka – służą nam do odgryzania kęsów pokarmów i ich rozdrabniania. Są one także niezbędne podczas artykulacji konkretnych głosek – zęby wpływają na jakość komunikacji z innymi. Wszelkie braki czy nieprawidłowe wypełnienie sprawi, że możliwe jest pogorszenie mowy (przykładem jest np. seplenienie).
Dlaczego tracimy zęby?
Dawniej utrata zębów była procesem nieuchronnym – wynikał on przede wszystkim z braku jakiejkolwiek higieny, złej diety, braku niezbędnych witamin i składników mineralnych. Dzisiaj nasza wiedza o zębach jest olbrzymia i wiemy, w jaki sposób dbać o nie i je leczyć.
Ubytki w łukach zębowych wynikają najczęściej z nieszczęśliwych wypadków, np. komunikacyjnych czy podczas uprawiania sportu. W takich sytuacjach zęby łamią się lub kruszą, a lekarze często podejmują decyzje o ich całkowitym usunięciu. Drugi powód wypadania zębów to przewlekłe choroby. Zdarza się również, że brak jest zawiązków zębów, co w przyszłości skutkuje brakami w łukach.
Czy brak zębów wpływa na nasze życie?
Zdecydowanie tak. Odczuwamy to przede wszystkim podczas jedzenia, kiedy kęsy pokarmów muszą być dłużej żute w celu ich rozdrobnienia. Braki zębów sprawiają, że zęby sąsiadujące z luką tracą naturalny punkt podparcia, mogą zacząć się chwiać. Ubytki w łukach zębowych wpływają również na nasz sposób mówienia – przy większych brakach uniemożliwiona jest prawidłowa artykulacja, zmienia się sposób mówienia. Braki w uzębieniu mogą spowodować także zmianę mimiki twarzy. Widoczne braki w uzębieniu mogą wprawiać w zakłopotanie, co z czasem przełoży się na mniej wyraźne mówienie, brak uśmiechu i powolne wycofywanie się z życia towarzyskiego.
Jak uzupełniać luki w łukach zębowych?
Dzisiaj procedura taka nie jest skomplikowana – lekarze zalecają implanty zębów, które umieszczane są w kości, a na ich szczycie umieszczana jest korona implantu, doskonale imitująca naturalny ząb. Implanty są obecnie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem oferowanym pacjentom gabinetów stomatologicznych, borykających się z ubytkami w jamie ustnej.