Czym jest podcięcie wędzidełka?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 12.02.2020
kategoria: Poradnik

Wizyta u logopedy, która zakończyła się diagnozą: konieczne jest podcięcie wędzidełka? A może rutynowe odwiedziny w gabinecie stomatologicznym wykazały przerost błony śluzowej? W takich przypadkach zapewne zastanawiasz się, czym jest wędzidełko i jak przebiega zabieg jego podcięcia. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć, rozwiewając tym samym wszystkie wątpliwości.

 

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełko jest niczym innym jak błoną śluzową, która łączy ze sobą dwa elementy. Wędzidełko wargi znajduje się po wewnętrznej stronie wargi poniżej linii jedynek. Jego nieodpowiednia długość może prowadzić do różnych problemów, między innymi powstania diastemy. W jamie ustnej znajduje się również wędzidełko języka, które łączy dno jamy ustnej z językiem. Jego poprawna długość pozwala na odpowiednią ruchomość języka, a tym samym na prawidłowe wypowiadanie niektórych głosek. Okazuje się więc, że zbyt krótkie wędzidełko może prowadzić do pojawienia się wad wymowy. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować jego długość już od najmłodszych lat, dzięki czemu reakcja na problem może być szybka i zdecydowana.

 

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka?

Wstępnym etapem jest oczywiście przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, która pozwala zweryfikować stan zdrowia jamy ustnej i zaproponować korzystne rozwiązania. Jeżeli badania potwierdzą wystąpienie problemu, konieczne będzie podcięcie wędzidełka. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, ponieważ w jego trakcie może być wykorzystane komputerowe znieczulenie. Jeżeli mały Pacjent nie chce współpracować z lekarzem, można również użyć gazu rozweselającego, który powoduje, że dziecko czuje się zrelaksowane, a każda chwila spędzona w klinice stomatologicznej będzie wspominana z przyjemnością. Dlatego przed wybraniem gabinetu stomatologicznego sprawdź, czy w klinice stosowane są te rozwiązania, dzięki czemu zyskasz pewność, że leczenie będzie w pełni komfortowe! I nie zapomnij poinformować przed zabiegiem, iż chcesz, aby zabieg odbył się z wykorzystaniem znieczulenia komputerowego lub gazu rozweselającego.

 

Źródło poważnych problemów

Nieodpowiednia długość wędzidełka wargi może spowodować powstanie diastemy, czyli niewielkiej przerwy między górnymi jedynkami. W niektórych przypadkach pozostaje ona wyłącznie problemem estetycznym, lecz bywa ona również źródłem powstania wad ortodontycznych, które wymagają przeprowadzenia kompleksowego leczenia. Pojawieniu się diastemy można skutecznie zapobiec, decydując się na w pełni komfortowy zabieg jego podcięcia.

Nieodpowiednia długość wędzidełka kojarzona jest głównie z pojawieniem się wad logopedycznych. Dzieje się tak, ponieważ zbyt krótka błona śluzowa nie pozwala na pełną ruchliwość języka, co sprawia, że nie jest możliwe wypowiedzenie niektórych głosek. Zabieg podcięcia wędzidełka pozwala skutecznie pozbyć się tego problemu, dzięki czemu dziecko będzie mogło prawidłowo wypowiedzieć wszystkie dźwięki.
Warto także dodać, że zbyt krótkie wędzidełko może w konsekwencji doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych oraz obniżenia dziąseł. Są to poważne problemy, które zawsze wymagają zdecydowanej reakcji. Pamiętaj, że wykonując prosty zabieg, możesz zapobiec ich pojawieniu się.

 

Co możesz teraz zrobić?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym od najmłodszych lat pozwalają zachować w zdrowiu jamę ustną, a także skontrolować, czy długość wędzidełka jest odpowiednia. Zadbaj o zdrowie całej swojej rodziny i odwiedźcie naszą klinikę stomatologiczną. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.



Zadzwoń: 12 222 50 10