Bezpieczne wybielanie zębów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 30.08.2018
kategoria: Poradnik

Białe zęby to wspaniała ozdoba – przekonują nas o tym liczne reklamy past wybielających, przekonujemy się o tym także podczas oglądania filmów, seriali, teledysków. Śnieżnobiały uśmiech prezentuje się znakomicie i może wpływać na postrzeganie naszej osoby przez otoczenie. Czy jednak powinniśmy samodzielnie podejmować się wybielania? Zdecydowanie nie. Czy wiesz, czym może to grozić?

Dlaczego zęby nie są idealnie białe?

Kolor naszych zębów jest zależny od wielu czynników. Pierwotnie warunkuje go kolor naszej zębiny oraz stopień przezierności szkliwa. W przypadku osób młodych szkliwo jest bardziej kryjące, przez co mogą cieszyć się one bielszym uśmiechem. Wraz z wiekiem szkliwo ściera się, a kolor zębów szarzeje. Niszczenie szkliwa wynika z naturalnego zużycia, ale także z powodu działalności kwasów zawartych w jedzeniu. Zdarzają się także przebarwienia, które mogą wynikać z naszych nawyków żywieniowych, ale również z powodów chorób genetycznych.

Czy samodzielne wybielanie jest wskazane?

Dzisiaj w aptekach i drogeriach znajdziemy wiele preparatów, które obiecują nam szybkie wybielanie zębów w domu. Niska cena sprawia, że są one chętnie kupowane. Stomatolodzy przestrzegają jednak przed ich stosowaniem, gdyż mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. To, co powinno nas niepokoić to skład takich preparatów. Aby wybielanie mogło być skuteczne konieczne jest precyzyjne dobranie konkretnej ilości danych środków – w tym pomoże nam wyłącznie stomatolog.

Druga bardzo ważna kwestia to konsekwencje zdrowotne. Wybielanie zębów może mieć miejsce wyłącznie w sytuacji, kiedy zęby są wyleczone. W przeciwnym razie zawarte w preparatach sklepowych substancje mogą skutkować nasiloną nadwrażliwością, podrażnieniami czy nawet uszkodzeniem nerwów.

Wybielanie nie ma również sensu bez wcześniejszego oczyszczenia zębów z wszelkich zanieczyszczeń i przebarwień. Wykonywanie wybielania bez wcześniejszego skalingu może skończyć się powstaniem widocznych, odróżniających się plam.

Profesjonalne wybielanie u dentysty

Aby w sposób bezpieczny i skuteczny wybielić zęby zdecydowanie rekomendowana jest wizyta u stomatologa. Po oględzinach zębów i ich czyszczeniu dobierze on najlepszą metodę wybielania. Decydując się na zabieg u specjalisty możemy być pewni, że zostanie on przeprowadzony w sposób profesjonalny, a efekty będą spektakularne.

 Zadzwoń: (12) 222-50-10