Czy braki w uzębieniu zmniejszają komfort naszego życia?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 04.01.2019
kategoria: Poradnik

Coraz większą uwagę zwracamy na stan naszych zębów – staramy się samodzielnie wychwytywać wszelkie zmiany, które mogą okazać się próchnicą, stosujemy liczne preparaty pozwalające na zachowanie ich większej higieny. Dużą wagę przykładamy także do estetyki naszego uśmiechu – dbamy o biel zębów oraz ich równe ustawienie. Do niedawna olbrzymim problemem dla Polaków były braki w uzębieniu. Dzisiaj kłopot ten możemy rozwiązać szybko i bezboleśnie.

Skąd biorą się braki w uzębieniu?

Zęby tracimy z wielu powodów. W przypadku ludzi młodych i w średnim wieku najczęściej jest to spowodowane nieszczęśliwymi wypadkami (np. komunikacyjnymi czy podczas uprawiania sportów). Zęby mogą wypadać również jako efekt długotrwałej choroby, np. paradontozy. Wpadanie zębów może być także procesem naturalnym – zdarza się to w przypadku wielu seniorów.

Coraz częściej obserwowana jest sytuacja, kiedy zęby po prostu nie rosną – wynika to z braku zawiązków zębowych, co można zobaczyć na zdjęcia rentgenowskich u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Jak na komfort naszego życia wpływają braki w uzębieniu?

Okazuje się, że brak nawet jednego zęba może znacząco zmniejszyć komfort podczas odgryzania czy przeżuwania pokarmów. W takich przypadkach łuki zębowe pracują nieco inaczej, nacisk na zęby rozkładany jest nierównomiernie. Warto pamiętać, że zęby są istotnym elementem podczas artykulacji wyrazów– braki na tym polu sprawią, że nasza wymowa stanie się niewyraźna czy wręcz niezrozumiała. Brak kilku zębów sprawi, że zmieni się nasza mimika twarzy.

Braki w łukach zębowych to olbrzymi problem estetyczny. Jeśli ubytki są widoczne staramy się mówić tak, aby je ukryć. Prowadzi to do niewyraźnej artykulacji i może powodować problemy w komunikacji z rozmówcą. W skrajnych przypadkach osoby z brakami w uzębieniu całkowicie wycofują się z życia towarzyskiego.

Jak uzupełniać luki w łukach zębowych

Metod na uzupełnianie braków zębowych jest kilka, jednak najczęściej polecaną są implanty zębów. Ten rodzaj uzupełnienia wymaga wszczepienia biozgodnego implantu w naszą kość pod ubytkiem. Po prawidłowym zagojeniu na implancie umieszczana jest korona, imitująca ząb. Korony tworzone są na indywidualne zamówienie i dopasowywane są do naszego zgryzu. Implanty zalecane są osobom dorosłym, które pragną w skuteczny sposób poprawić estetykę uśmiechu. Decyzja o wszczepieniu implantu zapada po kontroli lekarskiej oraz pozytywnej ocenie stanu kości.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10