Dieta na zdrowe zęby

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 21.12.2022
kategoria: Poradnik

Co jeść, żeby mieć zdrowe zęby? Dziś odpowiemy na to pytanie, przedstawiając najważniejsze dla zdrowia zębów pierwiastki i witaminy. Podpowiemy także, czego lepiej unikać.

 

Wapń i fosfor

Nie sposób mówić o diecie na zdrowe zęby bez podkreślenia znaczenia wapnia i fosforu. Pierwiastki te stanowią budulec zębów. Od poziomu wapnia i fosforu zależy między innymi wytrzymałość Twojego uzębienia. Dlatego składniki te trzeba dostarczać organizmowi w odpowiedniej ilości. Ale gdzie ich szukać?

Wapń znajduje się w dużych ilościach przede wszystkim w produktach mlecznych – między innymi w jogurtach, kefirach i twarogach. Niestety nie każdy może spożywać te produkty, ale osoby z nietolerancję krowiego białka mogą zamiast tego sięgać po inne, będące równie dobrym źródłem wapnia, takie jak fasola, migdały czy szpinak.

A co z fosforem? Możesz go znaleźć między innymi w żółtym serze, soi, orzechach i otrębach pszennych.

 

Dieta na zdrowe zęby

Witaminy

Bardzo duże znaczenie dla zdrowia zębów (tak jak całego organizmu) mają również witaminy. Do najważniejszych dla zębów należy witamina D, ponieważ wspomaga wchłanianie pierwiastków, o których mówiliśmy w poprzednim akapicie – wapnia i fosforu. Ale to nie wszystko! Witamina D oprócz tego wzmacnia szkliwo i reguluje jego mineralizację, co zwiększa jego wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Witaminę D znajdziesz zwłaszcza w słonowodnych rybach (na przykład w makreli, tuńczyku czy dorszu), a także w jajach i maśle.

Kolejną ważną witaminą jest witamina C. Wspomaga ona naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko krwotoków i odsłonięcia szyjek zębowych. Utrzymuje tkanki przyzębia w dobrym stanie, a są to tkanki odpowiadające za stabilność uzębienia i osłanianie korzeni zębowych. Witamina C znajduje się w dużych ilościach przede wszystkim w owocach cytrusowych, czarnych porzeczkach i truskawkach, ale także w niektórych warzywach, na przykład w kapuście i czerwonej papryce.

Inną witaminą o dużym znaczeniu dla zdrowia zębów jest witamina A. Działa ona bakteriobójczo i przeciwpróchniczo, a oprócz tego wzmacnia odporność śluzówki i wspomaga proces gojenia. Witaminę tę znajdziesz zwłaszcza w marchwi, jajach, rybach, żółtym serze i wątróbce.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Czego unikać?

Oczywiście trzeba wiedzieć nie tylko, czego potrzebują zdrowe zęby, ale także, co może im zaszkodzić. A zębom szkodzi przede wszystkim cukier. Staje się on pożywką dla bakterii żyjących w kamieniu nazębnym. Przetwarzają one cukier, produkując przy tym kwaśne substancje, które zaburzają poziom pH w jamie ustnej i uszkadzają szkliwo. Na efekty, czyli rozwój próchnicy i chorób przyzębia, nie trzeba długo czekać. Dlatego warto ograniczyć spożywanie cukru.

Co możesz teraz zrobić?

Zmiana diety może przynieść naprawdę dobre rezultaty dla Twoich zębów, ale oczywiście nie daje gwarancji uchronienia ich przed wszelkimi zagrożeniami. Dlatego ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Umów się więc na wizytę w Dental4You® – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10