Dziecko u stomatologa – najczęstsze problemy z uzębieniem maluchów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 26.06.2018
kategoria: Poradnik

Zbliżający się termin kontrolnej wizyty u stomatologa z dzieckiem u wielu rodziców powoduje ból głowy i zdenerwowanie. Zazwyczaj maluchy niechętnie współpracują z dentystami, jednocześnie narażając się na choroby i zmiany w jamie ustnej. Obecnie w Polsce odnotowuje się coraz większy odsetek próchnicy nawet u dzieci w wieku przedszkolnym. To jednak nie jedyny problem, z którym zatroskani rodzice zgłaszają się do specjalistów.

Próchnica u dzieci – wczesne wykrywanie, leczenie

Próchnica zaliczana jest dzisiaj do chorób cywilizacyjnych – problem ten dotyczy przede wszystkim krajów wysoko rozwiniętych. Na rozprzestrzenianie się próchnicy ma wpływ wiele czynników, z których warto wymienić nieodpowiednią dietę, jedzenie produktów wysoce przetworzonych, zaniedbywanie regularnej higieny jamy ustnej, regularnych wizyt u stomatologa. Leczenie próchnicy w początkowych etapach jest bezbolesne i krótkie, dlatego warto regularnie kontrolować stan zębów dziecka. Topowe placówki medyczne mogą zaproponować leczenie niewielkich ubytków specjalistycznymi żelami, które pozwalają na całkowite wyeliminowanie klasycznego borowania.

Do niedawna panowało przekonanie, że nie warto leczyć próchnicy na zębach mlecznych. Dzisiaj lekarze przekonują, że dobry stan mlecznych zębów ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie w przyszłości.

Problemy ze zgryzem

Coraz powszechniejszym problemem dotykającym polskie dzieci jest nieprawidłowy zgryz. Przyczynami mogą być czynniki zewnętrzne (np. ssanie paca, obgryzanie paznokci), czynniki genetyczne (wady, które występowały u innych członków rodziny). Na szczęście dzisiaj ortodoncja jest w stanie zaproponować nam wiele rozwiązań, które pozwolą na poprawienie zgryzu, a tym samym: na poprawę jakości żucia, mówienia. Warto także wspomnieć, że metody leczenia ortodontycznego zmieniają się z roku na rok – lekarze nie tylko dopasują najlepszy sposób leczenia zgryzu dziecka, ale będą także szczegółowo nadzorować ten proces.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Regularne wizyty u dentysty są konieczne, aby zachować zdrowie zębów dziecka. Warto porozmawiać z dzieckiem o konieczności higieny jamy ustnej, zagrożeniach. Rodzice powinni unikać uspokajania dziecka słowami „nie bój się, nie będzie bolało”, gdyż zawsze przynosi to odwrotny skutek. Ważne jest także to, aby opiekunowie sami zachowali spokój – nerwowa postawa rodzica jest szybko zauważalna przez malucha!

 Zadzwoń: (12) 222-50-10