Higiena i pielęgnacja zębów u osób starszych

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 08.04.2019
kategoria: Poradnik

Pielęgnacja zębów i higiena jamy ustnej powinna być zachowana bez względu na nasz wiek. Przedłużająca się długość życia sprawia, że z większą troską powinniśmy dbać o siebie i o dobre samopoczucie – dotyczy to również zębów. Osoby po 60. roku życia przychodzą do gabinetów stomatologicznych z różnorodnymi problemami. Jak w ich przypadku zachować zdrowie i funkcjonalność zębów na dłużej?

Częste problemy zębów u osób starszych

Z jakimi problemami trafiają osoby starsze do gabinetów stomatologicznych? Przede wszystkim jest to stopniowa utrata zębów – to naturalny proces w przypadku seniorów. Warto wiedzieć, że braki w uzębieniu wpływają nie tylko na sposób gryzienia czy artykulacji głosek. Brak zębów sprawia, że wiele osób czuje się zawstydzonych i stopniowo wycofuje się z życia towarzyskiego. Dotyczy to przede wszystkim seniorów!

Współcześnie stomatologia oferuje wiele sposobów na uzupełnianie łuków czy pojedynczych luk. Protezy ruchome, tak popularne do niedawna, wypierane są przez implanty zębów, które wszczepiane są w kość i dają podstawę do odbudowy protetycznej. Poprzez odbudowę łuków zwiększa się komfort gryzienia, mówienia. Wpływa to także niebagatelnie na estetykę twarzy.

Problemem osób starszych jest paradontoza, czyli wszelkie choroby przyzębia i dziąseł. Problemy te wymagają kontroli i stałego leczenia. Poprzez regularne badania i stosowanie się do zaleceń lekarza możliwe jest zahamowanie postępowania choroby i opóźnienie utraty zębów.

U osób starszych częstym kłopotem jest również ścieranie szkliwa oraz wewnętrznych struktur zęba. Taka sytuacja prowadzi do nadwrażliwości i osłabienia zęba, podnosi ryzyko powstawania próchnicy. Ścieranie może mieć związek także z bruksizmem.

Jak dbać o zęby w podeszłym wieku?

Seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na pielęgnację swoich zębów. Szczotkowanie pastami z fluorem i wykorzystywanie szczoteczek dopasowanych do ich potrzeb to podstawa. Bardzo istotne jest także spożywanie produktów bogatych w wapń i fluor, aby możliwe było budowanie naturalnej bariery ochronnej zęba.

Osoby starsze powinny regularnie odwiedzać stomatologa – dzięki kontrolnym wizytom możliwe będzie wychwycenie wszelkich niepokojących zmian, podjęcie niezbędnego leczenia. Wizyta stomatologiczna to także możliwość na zadanie nurtujących pytań i odkrycie nowych metod dbania o uzębienie.Zadzwoń: (12) 222-50-10