Jak dbać o zęby w czasie leczenia ortodontycznego?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 09.08.2018
kategoria: Poradnik

Decyzja o założeniu stałego aparatu ortodontycznego jest podejmowana wspólnie z pacjentem przez lekarza. Zazwyczaj aparat sugerowany jest w przypadku nierówno ustawionych zębów w łuku, nadmiernie ściśniętych zębów lub też szpar pomiędzy nimi. Zanim jednak urządzenie zostanie założone na nasze zęby konieczne jest zadbanie o stan jamy ustnej i zapoznanie się z zasadami dbania o nią już po założeniu aparatu.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego

Aby założenie aparatu było możliwe i bezpieczne ortodoncja zaleca wyleczenie wszystkich ubytków znajdujących się w jamie ustnej. Tylko zdrowe zęby kwalifikowane są do leczenia ortodontycznego. Wyleczenie nawet najmniejszych ubytków jest konieczne, aby próchnica nie rozprzestrzeniała się po założeniu urządzenia, kiedy leczenie będzie utrudnione lub niemożliwe.

Czyszczenie zębów w czasie noszenia aparatu ortodontycznego

Bez wątpienia higiena jamy ustnej jest w czasie leczenia ortodontycznego utrudniona. Faktem jest, że pomiędzy zamkami aparatu gromadzą się resztki jedzenia, które trudno jest usunąć klasyczną szczoteczką. Zwiększa się także ryzyko odkładania płytki nazębnej czy tworzenia się ubytków w okolicach zamków. Długotrwałe noszenie stałego aparatu podrażnia także nasze dziąsła, które narażone są na uszkodzenia i krwawienie.

Jak użytkownicy aparatów powinni czyścić zęby?

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym wymaga nieco więcej czasu i przyrządów. Nie wystarczy klasyczna szczoteczka! W aptekach znajdziemy specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni zębowych oraz elementów aparatów ortodontycznych. Poza nimi zawsze przy sobie powinniśmy mieć także nici dentystyczne oraz pastę do zębów z fluorem (nie może być wybielająca!). Aby zameczki nie podrażniały ścianek jamy ustnej zalecane jest stosowanie dedykowanych wosków, które zmniejszają dyskomfort.

Jakich produktów unikać podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Przede wszystkim zaleca się unikanie produktów klejących i oblepiających zęby, takich jak cukierki krówki, żelki, gumy do żucia. Niewskazane jest także spożywanie produktów twardych, wymagających gryzienia, takich jak kostki lodu, orzechy, chipsy. Twarde produkty mogą uszkodzić zamki aparatu.

Wiele ortodontów podnosi także temat wybielania zębów podczas noszenia aparatów ortodontycznych. Zalecają oni unikania takich zabiegów, gdyż preparat będzie działał powierzchniowo, nie dostaje się pod zamki. Po zdjęciu aparatu widoczne będą niewybielone powierzchnie.Zadzwoń: (12) 222-50-10