Jak na dłużej utrzymać biel zębów?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 15.10.2018
kategoria: Poradnik

Wybielanie zębów jest dzisiaj zabiegiem bardzo często przeprowadzanym w gabinetach stomatologicznych. Na wybielanie decydują się przede wszystkim osoby publiczne, w których przypadku wizerunek jest niezwykle ważny. Ze względu na atrakcyjne ceny zabieg ten jest chętnie wybierany przez zwykłych pacjentów gabinetów. Co warto wiedzieć o samym wybielaniu? Czy daje ono efekt stały?

Bezpieczne wybielanie w gabinetach stomatologicznych

Współcześnie metod na wybielanie zębów jest wiele. Olbrzymia ilość osób decyduje się na zakup jednego z licznych produktów wybielających, dostępnych w aptekach czy drogeriach. Produkty takie, najczęściej w formie past, nie są jednak najbezpieczniejsze. Ze względu na zróżnicowane składy mogą podrażnić zęby i dziąsła. Działanie past wybielających polega zazwyczaj wyłącznie na ścieraniu wierzchniego osadu z zęba. W dłuższej perspektywie takie preparaty mogą uszkodzić szkliwo.

Leczenie zębów chorych

Zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym sposobem jest decyzja o wybielaniu w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Lekarz dokładnie sprawdzi nasze zęby i po kontroli zaleci niezbędne leczenie. Wybielanie nie może zostać przeprowadzone na zębach chorych, objętych próchnicą – substancje wybielające mogą bowiem zwiększyć wrażliwość uszkodzonej tkanki i pogłębić problem.

Usuwanie osadów z powierzchni szkliwa

Po wyleczeniu zębów kolejnym podejmowanym krokiem jest skaling. Zabieg ten polega na usunięciu wszelkich osadów powierzchniowych ze szkliwa. Zaniechanie tej procedury sprawi, że po wybielaniu widoczne będą nieestetyczne plamy na zębach. Skaling jest całkowicie bezbolesny i zalecany jest w przypadku wszystkich pacjentów raz w roku.

Proces wybielania

Zabieg wybielania przeprowadzany jest metodą dostosowaną do potrzeb i zdrowia pacjenta. Ostateczną decyzję o samej metodzie podejmuje lekarz. Najczęściej stosowana technika to połączenie żelu wybielającego oraz specjalistycznych lamp. Wybielanie tą techniką trwa ok. 45 minut.

Jak utrzymać kolor po zabiegu wybielania?

Stomatolog po zabiegu udzieli wszelkich wskazówek związanych z odżywianiem oraz higieną zębów po zabiegu. Przez pierwszy tydzień lub dwa powinna być stosowana dieta bez obecności produktów silnie barwiących, takich jak czarna kawa, buraki, czerwone wino. Odpowiednio pielęgnowane zęby utrzymują efekt wybielania przez ok. 2 lata.

 Zadzwoń: (12) 222-50-10