Jak skutecznie dbać o nasze zęby?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 15.06.2018
kategoria: Poradnik

Próchnica, kamień nazębny, nieświeży oddech – to problemy z którymi borykamy się na co dzień. Warto wiedzieć, że wyłącznie od nas samych zależy jakość naszego uśmiechu i zdrowie naszych zębów. O czym powinniśmy pamiętać chcąc pochwalić się wspaniałymi zębami?

Codzienna, regularna higiena

Szczotkowanie zębów przynajmniej 3 razy dziennie to absolutna podstawa, o której powinniśmy pamiętać. Szczotkowanie zębów pozwala na regularne usuwanie osadu nazębnego tworzącego się po posiłkach, usuwanie resztek pokarmów z jamy ustnej. Zaniedbanie szczotkowania prowadzi do stopniowego mineralizowania się osadu i powstawania kamienia nazębnego oraz do rozwijania się bakterii, które odpowiedzialne są za pojawianie się próchnicy!

Szczotkowanie powinno być połączone z używaniem nici dentystycznych – dzięki nim możliwe będzie dokładne oczyszczenie przestrzeni między zębowych, do których nie dociera włosie szczoteczki.

Jako uzupełnienie codziennej higieny warto stosować także płyny do płukania ust. Pozwolą one nie tylko skutecznie odświeżać oddech, ale i zahamują powstawanie płytki nazębnej. Płyny dostępne są dzisiaj także w małych buteleczkach, więc możemy je nosić w torebce czy plecaku.

Wizyty u stomatologa są konieczne!

Nawet jeśli samodzielnie możemy stwierdzić, że na naszych zębach nie pojawiają się niepokojące zmiany, warto raz na pół roku czy na rok umówić się na wizytę kontrolną u stomatologa. Lekarz nie tylko kompleksowo przyjrzy się naszej jamie ustnej, ale i doradzi w kwestii doboru odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, zaleci leczenie ortodontyczne, zaproponuje bezpieczne metody wybielania zębów.

Leczenie ortodontyczne

Aby móc pochwalić się pięknym uśmiechem nierzadko konieczne jest skorzystanie z pomocy ortodonty. Dzisiaj ortodoncja zaproponuje nam nowoczesne metody leczenia krzywego zgryzu za pomocą aparatów stałych i ruchomych. Leczenie takie odbywa się pod czujnym okiem specjalisty i wymaga pełnej współpracy z pacjentem.

Uzupełnianie luk w szczęce

Ubytki zębowe nie tylko szpecą, ale i mają olbrzymi wpływ na jakość gryzienia, mówienia. Brak nawet jednego zęba sprawia, że sąsiadujące zęby tracą naturalne podparcie, mogą zacząć się chwiać. Rozwiązaniem tego problemu mogą być nowoczesne implanty zębów, które wszczepia się w kość i kolejno uzupełnia je o koronę imitującą ząb. Implanty są obecnie najskuteczniejszą metodą na uzupełnianie luk w łukach zębowych.Zadzwoń: (12) 222-50-10