Jak wybrać odpowiednią dla siebie pastę do zębów?

autor:
dodano: 28.05.2021
kategoria: Poradnik

Zależy Ci na skutecznej higienie zębów? Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą pastę do ich pielęgnacji, która obok szczoteczki pełni ważna funkcje w utrzymaniu odpowiedniej czystości jamy ustnej? Na rynku dostępna jest szeroka gama past do zębów, które różnią się od siebie składem, ceną oraz spektrum działania. Znani producenci past do zębów nieustannie poszukują nowych rozwiązań, których celem jest ochrona zębów i jamy ustnej przed szkodliwym działaniem kwasów wytwarzanych przez bakterie, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa, próchnicy, czy chorób przyzębia. Jeśli odpowiednio zadbamy o higienę jamy ustnej i regularnie wizyty kontrolne udentysty, jest wysokie prawdopodobieństwo, że unikniemy poważnych problemów zdrowotnych. Przyjrzyjmy się zatem, czym się kierować przy wyborze pasty do zębów.

Posty do zębów z fluorem

Istotnym pierwiastkiem, który znajduje się w wielu pastach do zębów jest fluor. Nic dziwnego, ponieważ naukowo udowodniono jego pozytywny wpływ na zęby, jeśli oczywiście występuje w odpowiednim stężeniu. Jego podstawowym zadaniem jest remineralizacja szkliwa, co stanowi funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem bakterii próchnicowych bytujących w płytce nazębnej oraz kwasów wytwarzanych w procesach metabolicznych. Fluor występuje w pastach do zębów w dwóch postaciach: fluorku sodu i aminofluorku. Pomimo dobroczynnego wpływu tego pierwiastka na zdrowie szkliwa zębów wiele osób ma obawy przed jego stosowaniem. Oczywiście kluczowe jest odpowiednie stężenie tego pierwiastka, które u dorosłych osób powinno oscylować pomiędzy 1000-1500 ppm. U dzieci zaś u pastach do zębów nie powinien przekraczać 1000 ppm. Warto pamiętać, że w odpowiednim stężeniu, pasty do zębów z fluorem są całkowicie bezpieczne i pełnią ważną rolę w profilaktyce stomatologicznej.

Pasty do zębów bez fluoru

Jest spore grono osób, które żywią obawy przed stosowaniem pasty do zębów z fluorem, ze względu na jego toksyczność, co w dużych dawkach może mieć szkodliwy wpływ na organizm, np. prowadzić do zatrucia. Ten cenny dla zdrowia pierwiastek występuje również w żywności (zwłaszcza w rybach i produktach pełnoziarnistych). Przy zwykłym stosowaniu pasty do zębów z fluorem (bez połykania jej zawartości) nie występuje ryzyko zatrucia, jednak osoby, które poszukują jej zamienników mogą wybrać pasty bez tego pierwiastka.

Na rynku jest również szeroki wachlarz past bez fluoru na bazie wysokiej jakości składników naturalnych, które również chronią zęby przed szkodliwym działaniem kwasów i mają właściwości przeciwpróchnicze.

Jeśli decydujemy się na pasty bez fluoru, warto zwrócić uwagę na te mające w składzie ksylitol (alkohol polihydroksylowy, pozyskiwany z brzozy, stąd nazwa cukier brzozowy). Pomimo słodkiego smaku, zwalcza on bakterie próchnicy, jednakże w nieco odmienny sposób od past z fluorem. Ksylitol hamuje rozwój bakterii Streptococcus mutans, wywołujących próchnicę, podnosi pH w jamie ustnej, co korzystnie wpływa na proces remineralizacji szkliwa.

Warto również podkreślić, że ksylitol ułatwia przyswajanie wapnia, który jest niezbędny zarówno dla zdrowia zębów, jak i kości. Dlatego też pasty z ksylitolem mogą być korzystne dla osób chorujących na osteoporozę oraz kobiety w ciąży oraz dla małych dzieci. Szczególnie tych, których rodzice mają obawy, że podczas mycia zębów, ich pociechy zamiast wypluwać, będę połykać pastę. Jednak warto zaznaczyć, że stomatolodzy jednomyślnie rekomendują stosowanie u dzieci pasty z fluorem (w stężeniu 100 ppm), ponieważ stanowią one najbardziej skuteczną ochronę przed próchnicą.

Pasty do zębów nadwrażliwych

Nadwrażliwość zębów często jest spowodowana osłabieniem szkliwa i odsłonięciem kanalików zębowych. Często objawia się bolesnymi dolegliwościami podczas spożywania pokarmów o wysokiej lub niskiej temperaturze. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w pasty do zębów dedykowane do zębów nadwrażliwych, których celem jest uszczelnienie szkliwa i zabezpieczenie kanalików, co uniemożliwi bodźcom dotarcie do unerwionej miazgi zębowej. W składzie takich past powinny znajdować się m.in. aminofluorki, fluorek cyny, hydroksyapatyt oraz arginina.

Pasty dla osób z paradontozą

W przypadku osób z paradontozą warto wybrać pasty do zębów, które przeciwdziałają zapaleniu dziąseł i łagodzą jej objawy, tj. krwawienie z dziąseł, obrzęk, zaczerwienienie oraz nieprzyjemny zapach z ust (halitoza).Warto wybrać pastę o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym na bazie ekstraktów ziołowych – szałwi, rumianku, eukaliptusa czy anyżu. Dodatkowo w składzie takiej pasty powinien się znaleźć mleczan glinu, który hamuje krwawienie dziąseł, koenzym Q10 (działający regenerująco) alantoina (przyspieszająca gojenie) lub chlorheksydyna.

Pasty wybielające

Głównym zadaniem wybielających past jest usuwanie osadów z powierzchni zębów, powstałych w wyniku picia mocnej kawy, czarnej herbaty bądź czerwonego wina. Zawierają one aktywne składniki wybielające (wodorowęglan sodu, nadtlenek wodoru węgiel aktywny), które w sposób enzymatyczny lub mechaniczny ścierają z zębów nagromadzony osad i likwidują przebarwienia. Aby proces ten był bezpieczny i skuteczny dana pasta wybielająca musi zachować odpowiedni współczynnik ścieralności RDA (Radioactive Dentin Abrasion). Im wyższy wskaźnik RDA, tym pasta do zębów wykazuje większe właściwości ścierające. Współczynnik dla bezpiecznej pasty wybielającej nie powinien przekraczać 194. Dlatego przed zakupem takiej pasty, warto ważnym zapoznać się z jej składem.

W przypadku głębokich przebarwień zębów, warto skorzystać z profesjonalnych metod wybielania (np. lampą Beyond™, czy metoda Prevdent), które z pewnością przyniosą lepsze i bardziej trwałe efekty od past wybielających.

Co możesz teraz zrobić?

Nie jesteś do końca zadowolona z estetyki swojego uśmiechu? Dawno nie byłaś na wizycie kontrolnej i chcesz sprawdzić stan zdrowia swojego uzębienia? W Dental 4You ® wykonujemy kompleksowe zabiegi z zakresu higienizacji, dzięki którym przywrócimy piękny i naturalny wygląd Twojego uśmiechu. Nasze wykwalifikowane higienistyki podpowiedzą Ci jak dobrać najbardziej odpowiednia dla Ciebie pastę do zębów, szczoteczkę i płyn do płukania jamy ustnej. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer 12 222 50 10 i 609 777 166. Zapraszamy!Zadzwoń: 12 222 50 10