Kiedy leczenie chirurgiczne jest koniecznością?

Karolina Kuśnierz
autor:
dodano: 14.07.2021
kategoria: Poradnik

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, do których należy m.in. usunięcie zęba, podcięcie wędzidełka czy resekcja korzenia zębowego są wykonywane w stanie wyższej konieczności, kiedy w znacznym stopniu wpływają na pogorszenie stanu zdrowia i utratę pełnej funkcjonalność w jamie ustnej Pacjenta. Wiele osób borykających się długotrwałym bezzębiem, które planują leczenie implantologiczne również korzysta z profesjonalnej pomocy doświadczonego chirurga. To właśnie dzięki pomyślnie przeprowadzonym zabiegom operacyjnym w jamie ustnej, możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków pod wszczepienie implantów. Rola chirurga jest w tym aspekcie znacząca, dlatego warto przyjrzeć się bliżej, kiedy leczenie operacyjne znacząco podnosi komfort i jakość życia Pacjenta i jaki jest obecnie jego standard.

Ekstrakcja zęba

Należy do jednych z najczęstszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Usunięcie zęba zwykle jest ostatecznością, jeśli inne metody jego uratowania , np. leczenie kanałowe nie są możliwe do przeprowadzenia. Do najczęstszych powodów należą m.in. zaawansowany stan chorobowy tkanek twardych zęba, nadmierne rozchwianie zębów, nawracające stanów zapalnych przyzębia, ekstrakcja zębów zatrzymanych bądź niemieszczących się w łuku zębowym. Przed przystąpieniem do ekstrakcji zęba, wykonywane są kompleksowe badania diagnostyczne, które w klinice Dental4You® obywają się przy użyciu najwyższych technologii (m.in. radiowizjografii cyfrowej) zapewniających wysoki komfort, bezpieczeństwo i skuteczność.

Usuwanie ósemek – w jakich sytuacjach jest wykonywane?

Ekstrakcja zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, który u wielu osób budzi szereg kontrowersji. Kiedy należy je usuwać? Czy profilaktyczna ekstrakcja zębów mądrości ma sens? Jeśli zastanawiasz się, czy chirurgiczne usuwanie ósemek jest w Twoim przypadku konieczne, postaramy się rozwiązać ten dylemat.

Otóż, trzecie zęby trzonowe są pozostałością po naszych przodkach, którzy potrzebowali większych szczęk do rozdrabniania surowego mięsa. W związku ze zmianami ewolucyjnymi oraz odmiennymi nawykami żywieniowymi u ludzi utraciły swoje pierwotne znaczenie. Na skutek tego część twarzowa czaszki człowieka uległa zmniejszeniu i obecnie wiele osób na problemy, żeby pomieścić ósemki w łuku zębowym. Prawidłowo wyrżnięte zęby mądrości pełnią takie same funkcje jak pozostałe zęby trzonowe, czyli służą do gryzienia i rozdrabniania pokarmów. Jeśli są prawidłowo wyrżnięte i umieszczone w łuku zębowym, nie powodują żadnych dolegliwości, nie ma konieczności ich usuwania. Decyzja jednak zawsze musi być poprzedzona odpowiednimi badaniami diagnostycznymi, na podstawie których lekarz może ocenić prawidłowe położenie ósemek. W jakich sytuacjach pozbycie się ich jest wskazane? Przede wszystkim w przypadku ich nieprawidłowego wyrżnięcia, wad ortodontycznych i braku możliwości utrzymania prawidłowej higieny w jamie ustnej, w przypadku zębów zatrzymanych oraz nieprawidłowego ułożenia w łuku, co powoduje silne dolegliwości bólowe i stwarza poważne zagrożenie nawracających stanów zapalnych w jamie ustnej. Warto również podkreślić, że usuwanie zęba bywa konieczne do przeprowadzenia leczenia ortodontycznego lub protetycznego. Najczęściej decyzja o usunięciu zęba jest podyktowana zaawansowanymi procesami chorobowymi w jamie ustnej oraz rozmaitymi dysfunkcjami powodującymi silne dolegliwości bólowe. Nie zawsze jednak sytuacja jest jednoznaczna i wiele osób bierze pod uwagę profilaktyczną ekstrakcję ósemek. W takiej sytuacji warto najpierw wykonać zdjęcia rentgenowskie, na podstawie których lekarz podejmie decyzję o ich ewentualnym usunięciu. Na pewno argumentem za profilaktyczną ekstrakcją ósemek u osób w młodym wieku jest niskie ryzyko powikłań i szybsze gojenie się ran.

Plastyka wędzidełka

Wykonanie chirurgicznego zabiegu podcięcia wędzidełka dotyczy głównie dzieci, choć może być wykonywane również u dorosłych. Jest skutecznym sposobem pozbycia się wad wymowy. Wędzidełko to cienki fałd błony śluzowej, umiejscowiony w dolnej części języka. Nieprawidłowo ukształtowane np. za krótkie może sprzyjać rozwojowi wad wymowy, do których należy rotacyzm (nieprawidłowo wymawiana głoska „r”). Może również prowadzić do obniżenia się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. Dlatego wykonać podcięcie wędzidełka u dzieci, co sprzyja ich prawidłowemu rozwojowi wymowy i funkcjonalności jamy ustnej. Sam zabieg jest krótki i bezbolesny– trwa kilkanaście minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W Dental4You® dysponujemy nowoczesnymi metodami komputerowego znieczulenia The Wand, które jest bezpieczne i przyjazne pod względem wizualnym dla małego Pacjenta. Końcówka przy pomocy której aplikowany jest płyn znieczulający z wyglądu przypomina długopis lub czarodziejską różdżkę, co redukuje stres i nie powoduje negatywnych skojarzeń ze strzykawką i igłą.

Resekcja korzenia zębowego

Zabieg ten jest polega na usunięciu fragmentu korzenia zęba, który uległ stanowi zapalnemu i zarówno leczenie kanałowe jak i re-endo (powtórne leczenie kanałowe) nie wyeliminowały stanu zapalnego. Resekcja wykonywana jest także przy nieprawidłowej budowie anatomicznej zęba, która stanowi przeszkodę przed wykonaniem zabiegu endodontycznego. Resekcja korzenia zęba przy rozległym stanie zapalnym jest ostatnią deską ratunku przed usunięciem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że jest komfortowy i nie powoduje dolegliwości bólowych.

Zabieg przygotowujący do leczenia implantologicznego

U osób z długotrwałym bezzębiem często występuje zanik tkanki kostnej, co uniemożliwia skuteczne przeprowadzenia implantacji. W tej sytuacji należy przeprowadzić zabieg sterowanej regeneracji kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej, co stworzy odpowiednie warunki pod wszczepienie implantów i uzyskanie ich stabilnej pozycji w jamie ustnej. W Dental4You® zabieg sterowanej regeneracji kości jest przeprowadzany w oparciu o zastosowanie najnowszych technologii Bio-Gide i Bio-Os oraz alloprzeszczepów z BioBanku, które stanowią biokompatybilny materiał, naturalnie wspierający regenerację i odbudowę kości w jamie ustnej Pacjenta. Ponadto zabiegi odbywają się bezboleśnie i w pełni komfortowo, a ich skuteczność i adaptacja do warunków w jamie ustnej Pacjenta są na wysokim poziomie.

Umów się na bezbolesne leczenie chirurgiczne!

Planujesz zabieg chirurgiczny, ale obawiasz się o jego przebieg ? W Dental4You® możesz bez żadnych obaw umówić na usunięcie zęba, podcięcie wędzidełka czy inny rodzaj operacyjnego leczenia. Zapewniamy bezpieczeństwo i wysoką skuteczność leczenia, które jest przeprowadzone przez wybitnych ekspertów z ogromnym doświadczeniem w wykonywaniu nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Każde leczenie jest poprzedzone kompleksową diagnostyką, do której używamy bezpiecznej radiowizjografii cyfrowej o niskiej dawce promieniowania! Gwarantujemy bezbolesne i w pełni komfortowe leczenie, dzięki któremu odzyskasz pełną sprawność w jamie ustnej, pozbędziesz się bolesnych dolegliwości i będziesz czerpać radość w pięknego uśmiechu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10