Piękny uśmiech w kilku krokach!

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 02.10.2018
kategoria: Poradnik

Piękny uśmiech jest w stanie otworzyć nam wiele drzwi i serc – białe i zadbane zęby są naszą najpiękniejszą wizytówką. Dbanie o stan naszego uzębienia powinno być dla nas rutyną. Niestety, jak wynika z licznych badań i ankiet Polacy zaniedbują higienę jamy ustnej, a stomatologów odwiedzają raz na kilka lat. Efektem takiego postępowania jest postępująca próchnica, braki w uzębieniu i wiele innych problemów.
Jak dbać o zęby, aby zawsze były naszą ozdobą?

Regularna higiena

Absolutną podstawą jest regularna higiena, czyli szczotkowanie zębów przynajmniej 3 razy dziennie, a najlepiej: po każdym posiłku. Poprzez regularne mycie zębów możemy nie tylko usunąć resztki pokarmów zalegających w jamie ustnej, ale również zetrzeć nawarstwiający się osad nazębny. Aby codzienna higiena była pełniejsza warto także sięgać po nici dentystyczne, które pozwolą na wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dzięki regularnemu czyszczeniu zębów będziemy mogli zminimalizować ryzyko próchnicy!

Kontrole dentystyczne przynajmniej raz w roku

Zdecydowana większość Polaków unika spotkania z dentystą – odkładają wizyty do momentu pojawienia się bólu zęba i konieczności leczenia. Próchnica jest dzisiaj zaliczana do chorób cywilizacyjnych – wynika ona nie tylko z niedbałości o zęby, ale i nieprawidłowej diety, silnie przetworzonych produktów spożywczych. Nieleczona próchnica może prowadzić nie tylko do utraty zęba, ale i powstawania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Bakterie transportowane wraz z krwią mogą zaszkodzić także narządom wewnętrznym.  

Podczas kontroli dentystycznej stomatolog nie tylko oceni stan naszych zębów, ale podpowie, jak lepiej i skuteczniej dbać o uzębienie poprzez wskazanie odpowiednich szczoteczek czy preparatów kosmetycznych.

Wybielanie zębów

Coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów. Zabieg ten, przeprowadzony przez stomatologa przy pomocy bezpiecznych metod może dać niesamowite rezultaty! Aby wybielanie zębów było skuteczne konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie kontroli uzębienia i wyleczenie zmian próchniczych. W przeciwnym razie środki wybielające mogą znacząco podnieść wrażliwość zęba. Istotne jest także wykonanie skalingu – pozwoli on na usunięcie wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni szkliwa. Zaniechanie tego zabiegu przed wybielaniem sprawi, że na zębach pojawią się nieestetyczne ciemniejsze plamy.Zadzwoń: (12) 222-50-10