Popularne mity związane z zębami
Spis treści
Wraz z postępem i rozwojem różnego rodzaju środków masowego przekazu mamy dostęp do przydatnej wiedzy, której uzyskanie jeszcze kilkanaście lat temu było utrudnione lub zajmowało cenny czas. Dzisiaj jednym kliknięciem myszki jesteśmy w stanie dotrzeć do interesujących nas informacji, lecz nie zawsze są one zgodne z prawdą. Wokół tematu stomatologii i zębów wykształciło się na przestrzeni lat wiele mitów, stanowiących mniejsze lub większe zagrożenie dla zdrowia uśmiechu. Które z nich naprawdę potrafią zaszkodzić uzębieniu? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię.
Cukier stwarza zagrożenie dla zębów
Technicznie rzecz biorąc, to nie sam cukier szkodzi zębom, lecz bakterie znajdujące się w jamie ustnej, którym służy on za pożywienie. Wspomniane drobnoustroje podczas rozkładu węglowodanów wydzielają kwaśne substancje uszkadzające szkliwo zębowe. Oprócz tego cukier jest pożywieniem bakterii próchnicy, będącej jednym z najczęstszych powodów utraty zębów. Dlatego więc po spożyciu słodyczy powinno się jak najszybciej wyszczotkować zęby, a w przypadku braku takiej możliwości, przynajmniej przepłukać usta. Jak widać, pojawienie się niepokojących zmian nie jest zależne od ilości spożywanego cukru, lecz czasu jego zalegania w jamie ustnej.
Szczotkowanie krwawiących dziąseł jest niewskazane
To kolejny mit stwarzający zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Kiedy zauważymy krwawienie w okolicy dziąseł, w żadnym wypadku nie należy zaprzestawać szczotkowania zębów. Co więcej, powinno się jak najszybciej skierować swoje kroki do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz zdiagnozuje źródło problemu. Będzie to również okazja do przeprowadzenia profesjonalnej higienizacji, podczas której ekspert usunie kamień nazębny oraz pozostałe niepożądane osady. Znacząco wspomoże ona zdrowie uśmiechu i zminimalizuje ryzyko pojawienia się próchnicy.
„Jeśli zęby nie bolą, to nie muszę chodzić do dentysty”
Właśnie to błędne przekonanie jest jednym z najczęstszych powodów utraty zębów. Brak niepokojących zmian w jamie ustnej ani odczucia bólu nie wyklucza konieczności regularnych odwiedzin gabinetu stomatologicznego. Zdrowie uzębienia może się dynamicznie zmieniać, a okresowe przeglądy uśmiechu przez lekarza pozwolą mu wcześnie wykryć potencjalne zagrożenia. Wówczas można szybko wdrożyć odpowiednie działania, które ułatwią przyszłe leczenie, a być może nawet uda się go uniknąć. Wizyty kontrolne powinny się odbywać przynajmniej raz na 6 miesięcy.
Zabieg wybielania osłabia zęby
Da się nieraz usłyszeć plotki, że zabieg wybielania zębów osłabia strukturę zębów i zwiększa ich podatność na uszkodzenia. Jest to oczywiście nieprawda, bowiem nowoczesne sposoby wybielania mają chemiczny charakter i nie ingerują w głębokie tkanki zębów. Oczywiście tyczy się to profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Inaczej ma się sprawa z pastami do zębów, które mają domieszkę składników ścierających szkliwo, które mogą rzeczywiście uczynić pewne szkody. Mitem jest również pogłoska, jakoby zęby nadwrażliwe nie mogły zostać wybielone.
Nie trzeba leczyć mlecznych zębów
Wielu rodziców uważa, że nie trzeba leczyć zębów mlecznych u dziecka, gdyż prędzej czy później i tak wypadną. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie! Mleczaki powinny być jak najbardziej leczone, ponieważ ich przedwczesna utrata może zaburzyć rozwój struktur łuków zębowych małego Pacjenta, co doprowadzi do powstawania wad ortodontycznych. Jeśli zaś zęby mleczne są dotknięte próchnicą, to może ona bardzo łatwo przeniknąć na stałe uzębienie, a to zaś stworzy liczne problemy w przyszłości.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje uzębienie jest w dobrym stanie i chciałbyś je rozwiać, umów się na wizytę w klinice Dental4You®! Dokonamy komfortowej kontroli jamy ustnej, która pozwoli wcześnie zdiagnozować ewentualne problemy oraz wdrożyć odpowiednie działania zapobiegawcze. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer (12) 222 50 10 lub 609 777 166, a także wypełniając formularz.