Regularna higiena zębów drogą do pięknego uśmiechu!

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 18.01.2019
kategoria: Poradnik

Uśmiech otwiera nam wiele drzwi, ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi, poprawia nasz wizerunek, dodaje uroku. Aby móc uśmiechać się w pełni konieczne jest jednak zadbanie o stan naszego uzębienia. Dzisiaj nowoczesna stomatologia daje nam wiele możliwość, zarówno leczenia, jak i wybielania czy uzupełniania braków w łukach zębowych. Warto także wiedzieć, jak samodzielnie możemy zadbać o nasze zęby.

Codzienna higiena – klucz do zdrowia naszych zębów

Absolutną podstawą w dążeniu do pięknego uzębienia jest codzienna i regularna higiena. Stomatolodzy zalecają mycie zębów po każdym posiłku, jednak wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Prowadząc aktywny tryb życia powinniśmy pilnować, aby myć zęby 2-3 razy dziennie. Szczotkowanie zębów pozwala na usuwanie resztek pokarmów z jamy ustnej, jak również wpływa na ścieranie osadu nazębnego, który w procesie mineralizacji szybko może zmienić się w kamień nazębny. Regularne szczotkowanie zębów sprzyja także odświeżaniu oddechu. Do uzupełnienia codziennej pielęgnacji warto wykorzystać nici dentystyczne, które pozwolą na usunięcie osadów i pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Nić dentystyczną warto mieć w torebce czy walizce w ciągu dnia, tak samo jak niewielkie płyny do płukania ust. Stosowanie tych ostatnich odświeża oddech i pozwala na zahamowanie odkładania się osadu nazębnego.

Zwracajmy uwagę na to, co jemy

Nasza dieta ma diametralny wpływ na stan zębów. Nadmierna ilość produktów silnie przetworzonych i bogatych w cukry sprzyja powstawaniu próchnicy. Nasza dieta powinna być przede wszystkim bogata w surowe warzywa i owoce, które posiadają wiele witamin i mikroelementów. Warto także pamiętać o rybach i czarnej herbacie – w tych produktach znajdziemy fluor, który pozwoli na ochronę naszego szkliwa przed zmianami próchniczymi. Unikajmy produktów słodkich i kleistych, których ciężko pozbyć się z zagłębień jamy ustnej i przestrzeni międzyzębowych.

Odwiedzajmy stomatologa regularnie!

Wizyty stomatologiczne są niezbędne do wczesnego wykrywania zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej. Jak często zgłaszać się na kontrole? Przynajmniej raz w roku – podpowiadają specjaliści. W czasie kontroli sprawdzany jest stan uzębienia i ścian jamy ustnej, możliwe jest także zalecenie niezbędnego leczenia. W czasie wizyty warto zapytać o najlepsze szczoteczki czy pasty. Lekarz podpowie też jak uzupełnić ewentualne luki w łukach zębowych poprzez implanty zębów – to nowoczesna i ceniona dzisiaj metoda.Zadzwoń: (12) 222-50-10