Wizyty stomatologiczne – znajdź czas dla dentysty!

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 11.01.2019
kategoria: Poradnik

Zdecydowana większość z nas odkłada wizyty stomatologiczne – wynika to zazwyczaj z obawy przed bólem w trakcie leczenia i dyskomfortem, który odczuwamy siedząc w fotelu dentystycznym. Musimy być świadomi, że odwlekanie regularnych wizyt stomatologicznych może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak często odwiedzać stomatologa? Na co zwracać uwagę podczas samodzielnych oględzin jamy ustnej? Co zaoferują nam najlepsi lekarze?

Regularne wizyty stomatologiczne

O tym jak często powinniśmy zgłaszać się do stomatologa na przeglądy musimy zadecydować sami. Pod uwagę należy wziąć naszą historię leczenia zębów, skłonność do powstawania próchnicy. Warto również regularnie samodzielnie przyglądać się jamie ustnej i sprawdzać, czy na zębach, czy śluzówce nie pojawiały się niepokojące zmiany. Jeśli nie mamy większych problemów z zębami wizyty możemy odbywać raz na rok. Jeśli jednak na naszych zębach często pojawiają się zmiany próchnicze a szkliwo jest wrażliwe warto zgłaszać się do gabinetu co 6 miesięcy, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Czego spodziewać się w gabinecie stomatologicznym?

Podczas wizyty przede wszystkim zostanie wykonany przegląd jamy ustnej. Stomatolog i pomoc stomatologiczna przyjrzą się zębom, odnotują te, które były wcześniej leczone. Lekarz przede wszystkim szukać będzie zmian próchniczych – powinniśmy być świadomi, że im wcześniej wykryta zmiana, tym krótsze leczenie. Lekarz oceni też stan śluzówki i jamy ustnej.

Nowoczesne sposoby leczenia próchnicy

Próchnica, zaliczana dzisiaj do chorób cywilizacyjnych, dotyka praktycznie każdego z nas bez względu na wiek. Jej rozwojowi sprzyja nieodpowiednia dieta, niski poziom higieny jamy ustnej, zaniechanie regularnych wizyt stomatologicznych. Warto pamiętać, że im mniejszy ubytek, tym szybsze leczenie. Im dłużej zwlekamy z wizytą u stomatologa, tym głębiej próchnica może naciekać, powodować ból, a nawet konieczność usunięcia zęba.

Obecnie leczenie próchnicy przebiega znacznie szybciej – wynika to z nowoczesnych technologii dostępnych w gabinetach stomatologicznych. Pacjenci mogą korzystać także z różnorodnych metod znieczulania, aby leczenie odbywało się w komfortowych warunkach.

Co jeszcze zaoferują nam najlepsze gabinety?

Oferta nowoczesnych gabinetów stomatologicznych jest bardzo rozbudowana. Poza leczeniem zachowawczym możemy skorzystać z możliwości wybielania czy uzupełniania łuków zębowych poprzez implanty zębów. Wielu lekarzy zaproponuje nam także higienizację, która składa się ze skalingu, usuwania kamienia nazębnego oraz piaskowania.Zadzwoń: (12) 222-50-10