Wybielanie zębów a nasze zdrowie – co powinniśmy wiedzieć?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 15.09.2018
kategoria: Poradnik

Biel zębów jest dla wielu bardzo ważnym aspektem – dzięki niej uśmiech jest bardziej promienny, zwraca uwagę rozmówców. Białymi zębami nie mogą pochwalić się jednak wszyscy. Musimy pamiętać o tym, że kolor zębów w dużej mierze zależy przede wszystkim od genetyki. Czy wybielanie jest bezpieczne? Czy robić to samodzielnie czy też zaufać specjalistom?

Na piękny uśmiech składa się nie tylko zdrowie naszych zębów, ale i ich kolor. Zazwyczaj barwa mieści się w zakresie od szarego do blado żółtego. Na kolor naszych zębów wpływają codziennie spożywane pokarmy, ale również nałogowe palenie tytoniu – nawarstwiający się kamień nazębny barwiony jest przez substancje smoliste na brązowo lub nawet na czarno!

Dlaczego decydujemy się na wybielanie zębów?

Decyzja o wybielaniu zębów spowodowana jest najczęściej brakiem zadowolenia z naturalnego koloru naszych zębów. Pragniemy, aby nasz uśmiech był piękniejszy – dzięki białym, lśniącym zębom jest to możliwe! Dla wielu bielsze zęby są przepustką do awansu – wiąże się to zazwyczaj z pracą w mediach, TV, Internecie.

Samodzielnie wybielanie – czy to dobry pomysł?

Obecnie w aptekach, drogeriach czy supermarketach znajdziemy pasty do zębów i preparaty pozwalające na samodzielne wybielanie zębów. Ich ceny są zróżnicowane, działanie różnorodne. Zanim zdecydujemy się na samodzielnie wybielanie musimy być świadomi zagrożeń wynikających z użytkowania takich preparatów. Przede wszystkim ważny jest skład – zazwyczaj znajdziemy tam substancje czynne powierzchniowo lub niewielkie drobinki ścierające, których zadaniem jest starcie osadu na powierzchni szkliwa. Nieumiejętne stosowanie czy też zbyt duże stężenie środków chemicznych sprawi, że nasze zęby staną się podrażnione. Możliwe jest także uszkodzenie szkliwa. Kiedy takie preparaty trafią na ubytki próchnicze mogą znacząco pogorszyć stan zmian chorobowych. Nieumiejętne wybielanie preparatami drogeryjnymi może powodować powstanie nieestetycznych przebarwień na zębach.

Wybielanie pod okiem specjalisty

Najlepszą metodą na białe zęby jest wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Specjalista w pierwszej kolejności wykona dokładny wywiad lekarski oraz kontrolę uzębienia zwracając uwagę na wszelkie zmiany wymagające leczenia. Kolejnym krokiem będzie wykonanie skalingu, dzięki któremu usunięty zostanie osad i przebarwienia z powierzchni szkliwa. Dopiero wtedy możliwe będzie zaplanowanie wybielania. Lekarz wybierze dla nas optymalną metodę, która będzie także bezpieczna dla naszych zębów i dziąseł.

 Zadzwoń: (12) 222-50-10