Wybielanie zębów – wyłącznie u specjalisty!

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 20.08.2018
kategoria: Poradnik

Piękne i zadbane zęby to powód do dumy – z takimi uśmiechamy się znacznie częściej, czujemy się swobodniej w czasie rozmowy. Jednym z aspektów pięknych zębów jest ich kolor: im są bielsze, tym wyglądają lepiej i estetyczniej. Dzisiaj wybielanie nie jest problemem. Jak robić to bezpiecznie? Czy wybielanie zalecane jest dla każdego?

Kolor naszych zębów w dużej mierze zależy od przezierności szkliwa oraz naturalnego koloru zębiny. W przypadku osób młodych zęby faktycznie wydają się być bardziej białe, gdyż szkliwo nie jest jeszcze starte. Osoby starsze muszą liczyć się z tym, że z wiekiem szkliwo ściera się, a dodatkowo negatywnie działają na nie również kwasy zawarte w pożywieniu.

Kolor zębów a codzienna dieta

Nie jest tajemnicą, że na kolor naszych zębów olbrzymi wpływ ma to, co ląduje na naszych talerzach. Spożywając wiele produktów takich jak czerwone wino, kawa, herbata czy buraki musimy liczyć się z tym, że z czasem nasze zęby zaczną żółknąć.

Wybielanie zębów – jak robić to bezpiecznie?

Współcześnie w sklepach i w aptekach znajdziemy wiele produktów pozwalających na samodzielne próby wybielania zębów w domu. Stomatolodzy ostrzegają jednak przed tymi produktami: różnorodne stężenie składników wybielających może mieć negatywny wpływ na szkliwo, a dodatkowo powodować również nadwrażliwość, ból, pieczenie. Stosowanie środków wybielających na własną rękę zazwyczaj też nie przynosi widocznych efektów.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy stomatologa. Wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych przebiega w ściśle monitorowanych warunkach, pod opieką profesjonalisty. Przed zabiegiem wybielania konieczne jest wykonanie kontroli uzębienia, ocena stanu szkliwa, jak również wyleczenie próchnicy. Używanie środków aktywnych przy ubytkach może spowodować podrażnienia czy nawet uszkodzenia szkliwa! Często lekarz zleca także skaling i piaskowanie przed rozpoczęciem wybielania.

Zaletą wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych jest nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim: efekty. Metody takie jak lampy czy lasery pozwalają na wybielenie zębów nawet o kilka tonów. Jedna sesja wybielania zębów w gabinecie dentystycznym trwa ok 45-60 minut. Kolejnym plusem wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych jest możliwość zastosowania preparatów wzmacniających szkliwo przez lekarza oraz ścisłe kontrolowanie czasu zabiegu. Tak przeprowadzone wybielanie będzie bezpieczne i skuteczne!

 Zadzwoń: (12) 222-50-10