Wypadanie zębów – czy to tylko problem estetyczny?
Spis treści
Braki w uzębieniu są niezwykle kłopotliwe, szczególnie kiedy są widoczne. Osoby z takimi ubytkami często unikają spotkań towarzyskich, nie uśmiechają się, z czasem mogą zacząć mówić niewyraźnie – wszystko po to, aby ukryć brak zęba. W skrajnych wypadkach sytuacja taka może prowadzić do całkowitego wycofania z życia społecznego. Warto przemyśleć uzupełnienie luki. Współczesna stomatologia daje nam wiele możliwości!
Dlaczego tracimy zęby?
Utrata zębów nie jest zjawiskiem rzadkim – w przypadku osób w wieku podeszłym wypadanie zębów jest procesem naturalnym. Może się jednak zdarzyć, że zęby zaczną wypadać wcześniej – może być to związane przede wszystkim z nieleczoną paradontozą, która dotyka coraz młodszych osób! Utrata zęba czy zębów wiąże się często z wypadkami komunikacyjnymi czy podczas uprawiania sportów. Zdarza się także, że w wyniku zmian genetycznych nie pojawiły się zawiązki zębów.
Czy braki w uzębieniu mogą pogarszać jakość życia?
Zdecydowanie tak. Poza kwestiami estetycznymi brak nawet jednego zęba sprawia, że zmienia się układ nacisku w szczęce, a sąsiadujące z ubytkiem zęby tracą naturalny punkt podparcia. Może to prowadzić to rozchodzenia się zębów w łuku. Każdy ubytek prowadzi także do upośledzenia funkcji gryzienia i żucia pokarmów. W przypadku braku większej ilości zębów możliwa jest zmiana mimiki twarzy oraz sposobu mówienia – warto pamiętać, że zęby stanowią istotny element w aparacie mowy.
Jakie metody na uzupełnienie braków zębowych proponuje nam stomatologia?
Obecnie istnieje wiele skutecznych metod, które pozwolą przywrócić elegancki wygląd łuków zębowych i tym samym usprawnić proces gryzienia czy mówienia. Najczęściej wybierane i rekomendowane są implanty zębów, które stosowane są w przypadku osób dorosłych. Implanty wszczepia się w kość, kolejno czeka na zespolenie tych dwóch elementów. Kiedy proces gojenia dobiegnie końca na implancie umieszczana jest korona implantu – jej zadaniem jest imitować ząb. Korony implantów tworzone są na indywidualne zamówienie i dobierane są tak, aby współgrać kolorystycznie z resztą zębów. Implanty tworzone są z materiałów biozgodnych i wysoce trwałych, przez co jest to obecnie najskuteczniejsza metoda na uzupełnianie braków zębowych.
W przypadku braku kilku sąsiadujących ze sobą zębów stomatolog może zlecić stworzenie mostu protetycznego lub też ruchomej protezy.